- solen.cz - Současné možnosti léčby kožních a slizničních mykóz, Vladimír Buchta, et. al
- prolekare.cz - PITYRIASIS VERSICOLOR (syn. Tinea versicolor)
- prolekare.cz - Poznatky o životě a aktivitě lipofilních kvasinek roduMalassezia z ambulance dermatologůI. Cyklus morfologických stavů lipofilních kvasinek na kůži pityriasis versicolor, B. Ernest; N. Boháčová
- researchgate.net - Intervence farmaceuta v prevenci a léčbě vybraných kožních onemocnění, PharmDr. Lucia Masaryková, doc. MUDr. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc. a PharmDr. Ľubica Lehocká, PhD.
- ncbi.nlm.nih.gov - Tinea Versicolor, Mehdi Karray; William P. McKinney
Pityriasis versicolor: Co to je a jaké má příznaky? Příčiny a přenos
Pityriasis versicolor je běžné kožní onemocnění. Málokdo z nás ho však zná.
Vlastnosti
Pityriasis versicolor se jinak také nazývá tinea versicolor. Je definována jako povrchové, nezánětlivé nebo téměř nezánětlivé onemocnění. Patří mezi povrchové mykózy. Ty vznikají v důsledku infekce parazitickými houbami.
Tvoří přibližně 20 % všech mykotických infekcí.
Povrchové kožní mykózy se podle etiologie dělí na:
- kandidózy - Candidosis
- dermatofytózy - Tinea corporis
- keratomykózy - Pityriasis versicolor (Tinea versicolor)
Přečtěte si také: Parazitární plíseň, kandidóza: Mohou kožní plísně poškodit orgány?
Povrchové kožní mykózy jsou způsobeny především kvasinkami. Hlavním původcem onemocnění je kvasinka Malassezia furfur.
V roce 1846 E. Eichstedt jako první popsal nález mykotických elementů na ložiscích kožního onemocnění pityriasis versicolor. Název Microsporon furfur byl pro tyto mikroorganismy použit až v roce 1853.
Název Malassezia furfur poprvé použil Francouz Henri Baillon v roce 1889.
Onemocnění postihuje především postpubertální dospívající nebo mladé dospělé.
Předpokládá se, že je způsobeno zvýšenou produkcí kožního mazu v těchto věkových kategoriích. Kvasinky tak mají výbornou živnou půdu pro svou existenci.
Onemocnění se objevuje zejména v letních měsících. Mezi faktory, které způsobují vznik onemocnění v letních měsících, patří vyšší teploty, pocení, nošení neprodyšného oblečení a obuvi a sportovní aktivity.
Výskyt onemocnění je nejvyšší v subtropickém a tropickém podnebí. V tropických zemích je výskyt onemocnění až 50 %.
V severních oblastech, jako je Švédsko, je zaznamenán pouze 1% výskyt.
Vzniká především při nedostatečném odpařování přes kůži způsobeném syntetickým oblečením a nedostatečnou hygienou.
Postihuje obě pohlaví stejně. Jedná se o málo infekční onemocnění. Člověk se může nakazit buď přímým kontaktem s kůží nemocného, nebo přenosem přes oblečení.
Příčiny
Původcem onemocnění je lipofilní kvasinka Malassezia furfur. Tato kvasinka je běžnou součástí kožního povrchu zdravé kůže. Živí se kožním mazem.
U lidí, kteří trpí zvýšeným pocením nebo pracují v provozech se zvýšenou teplotou, se kvasinky mohou množit a způsobit onemocnění.
Věděli jste, že...
Většina druhů malassezií je součástí normální mikroflóry lidské i zvířecí kůže. V průměru můžeme z povrchu jedné plochy lidské kůže identifikovat 2–3 různé druhy malassezií.
Mezi predisponující faktory patří:
- nadměrné pocení (hyperhidróza)
- okluzivní oblečení
- seborea
- poruchy imunity
Zvažuje se také vliv dědičnosti. Určitý vliv na vznik onemocnění mohou mít opalovací krémy a oleje. Lipidy, které jsou jejich obsahem, slouží jako substrát pro množení kvasinky Malassezia furfur.
Lipofilita je charakteristickým rysem všech druhů Malassezia furfur. Téměř všechny druhy Malassezia jsou závislé na vnějším příjmu lipidů. Jejich buňky nejsou schopny produkovat nasycené mastné kyseliny.
Tyto mastné kyseliny jsou pro život kvasinek nezbytné. Jsou nezbytné pro tvorbu buněčné stěny. Bohatým zdrojem mastných látek je kožní maz a lidská kůže. Kůže je vhodným přirozeným prostředím pro růst této kvasinky.
Kvasinky rodu Malassezia produkují několik metabolitů, které hrají důležitou roli v jejich interakci s hostitelským organismem.
Například blokáda klíčového enzymu (tyrosinázy) produkce melaninu vede ke snížené produkci melaninu v melanocytech hostitele a ke vzniku hypopigmentovaných skvrn na kůži.
Věděli jste, že...
Obecně platí, že bez ohledu na typ lipofilní kvasinky je přibližně 80 až 100 % zdravých dospělých osob kolonizováno malasseziemi.
Pityriasis versicolor může být projevem intenzivního pocení u vegetativní dystonie, hypertyreózy, tuberkulózy a u infekce vyvolané HIV.
Příznaky
Vzhled příznaků onemocnění může být různý. Odtud název onemocnění versicolor = pestrý. Na nepigmentované kůži se objevují světle hnědé skvrny. Na pigmentované kůži bílé skvrny.
Onemocnění se projevuje jako ostře ohraničené skvrny. Zpočátku jsou velké jako čočka. Později se objevují kávově bílé až špinavě žluté nebo hnědé skvrny. Mají mapovitou strukturu.
Typickým projevem onemocnění je, že se léze odlupují. Tento příznak je důležitým diagnostickým projevem. Odlišuje jiné neloupající se pigmentové poruchy (vitiligo).
V zimních měsících jsou ložiska tmavší (nahnědlá). V letních měsících, zejména po slunění, jsou světlejší než okolní kůže nebo bílá.
Predilekčním místem je střed hrudníku a zad. V těchto oblastech se nachází velké množství mazových žláz. Z těchto oblastí se projevy šíří do stran trupu.
Někdy se příznaky onemocnění mohou objevit v oblasti pupku, na vnitřních stranách stehen a na ramenou.
Diagnostika
Diagnóza onemocnění je založena na typickém klinickém obrazu, průběhu a olupování. Pro diagnózu je rozhodující průkaz plísní v nativním preparátu seškrábaných šupin.
Jak se léze olupují?
U pityriasis versicolor se léze jemně olupují. Toto jemné šupinatění je zvláště výrazné, když jsou šupiny seškrábány dřevěnou špachtlí. Jedná se o poměrně jednoduchý diagnostický projev, který odlišuje jiná pigmentová onemocnění, která nejsou šupinatá.
Určení původce onemocnění je důležitou pomůckou při diferenciální diagnostice a při přesném stanovení etiologické diagnózy. Je také základem pro stanovení účinné léčby.
Mikroskopicky se vyšetřují vlasy, šupiny, kryty puchýřů a úlomky nehtů. Kultivační vyšetření je nezbytným doplňkem mikroskopického vyšetření. Histopatologické vyšetření tkáně se používá zejména u hlubokých mykóz.
Pityriasis versicolor může být chybně diagnostikována jako:
- Pityriasis rosea
- Tinea corporis
- Vitiligo
- Pityriasis alba
- Seboroická dermatitida
- Psoriáza
- Tinea corporis
- Sekundární syfilis
- Mycosis fungoides
Přečtěte si také: Syfilis: Jaké má příznaky, stádia a trvalé následky? Jak se přenáší?
Průběh
Průběh onemocnění je chronický. Příznaky se zpočátku objevují hlavně na bocích, trupu, na hrudi nebo kolem pasu.
V oblasti vývodů folikulů se tvoří drobné skvrny. Jejich velikost je přibližně 1 cm. Místy mohou splývat do velkých ploch. Na jejich okraji se tvoří drobná ložiska.
Barva ložisek se u jednotlivých osob liší. Dokonce i u stejné osoby nemusí mít ložiska stejnou barvu. Nejcharakterističtější barva je světle žlutá. Někdy může mít načervenalý nádech.
Jak se léčí: Pityriasis versicolor
Léčba pityriasis versicolor: Léky, antimykotika a lokální léčba
Zobrazit více