Jaká je léčba střevní neprůchodnosti, ileu? Léky a operace
Volbě vhodné léčby ucpání střev předchází správná diagnóza.
Během diagnostického procesu je velmi důležité určit, o jaký typ neprůchodnosti se jedná, jaká je její příčina a závažnost.
Při léčbě stavů střevní neprůchodnosti se obecně používají dva postupy – konzervativní léčba a chirurgická léčba.
Léčba mechanické střevní neprůchodnosti
Mechanická střevní neprůchodnost je akutní stav, který ve většině případů vyžaduje včasný lékařský zásah.
Léčba tohoto stavu se zaměřuje na odstranění fyziologických poruch, zajištění klidu pro pacienta, snížení distenze střeva a odstranění vyvolávající příčiny.
U částečné střevní neprůchodnosti a méně závažných stavů, kdy je stav pacienta stabilní, se zpočátku uplatňuje konzervativní léčba bez chirurgického zákroku.
Závažnější stavy s úplnou střevní neprůchodností, břišní kýlou, střevní inkontinencí nebo nebezpečným zaškrcením vyžadují včasný a neodkladný chirurgický zákrok.
Konzervativní léčba se skládá z několika kroků. U postiženého je nutná náhrada vody a elektrolytů. Jejich ztráty jsou u těchto stavů opravdu značné. Roztoky se podávají intravenózně (do žíly), perorální příjem je nepřípustný.
Zavádí se nazogastrická sonda, která účinně odsává nahromaděnou tekutinu a vzduch ze žaludku. Zároveň snižuje distenzi střev.
Někdy se zavádí katétr do močového měchýře ke sledování výdeje moči.
Jedním z kroků konzervativní léčby je podávání antibiotik. Zabraňuje se tak přemnožení bakterií, které by pronikly narušenou střevní stěnou a způsobily infekci.
Úspěšnost konzervativní léčby se pohybuje mezi 40 a 70 % a zkracuje délku hospitalizace. Je však také spojena s vysokou mírou recidivy střevní neprůchodnosti, protože tento způsob léčby neřeší příčinu neprůchodnosti.
Základní a často nezbytnou léčbou mechanické obstrukce je operace. Cílem je odstranit nebo obejít obstrukci bránící průchodnosti střeva.
Kromě akutních život ohrožujících případů se k chirurgické léčbě přistupuje také u pacientů, u nichž došlo ke zhoršení stavu během hospitalizace, a u těch, u nichž nebyla úspěšná 3–5denní konzervativní léčba.
Pozorovaný výskyt známek zánětu v dutině břišní, zvýšený nebo snížený počet bílých krvinek a hyperacidita naznačují existenci obstrukce střevní stěny, perforace střevní stěny nebo sepse. To vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.
Mechanickou obstrukci lze operovat pomocí laparotomie (chirurgické otevření dutiny břišní).
V současné době se více používá laparoskopie (operace bez otevření dutiny břišní klasickým řezem) z důvodu nižšího počtu komplikací, kratší doby hospitalizace a také nižších nákladů na zdravotní péči.
U pacientů s nádorem způsobujícím obstrukci lze obstrukci alespoň částečně odstranit implantací stentů, které rozšíří zúžené místo ve střevě, nebo chirurgickým odkloněním části střeva.
Léčba paralytického a vaskulárního ileu
Nejdůležitějším krokem v léčbě ileu způsobeného poruchou peristaltiky je odstranění primární příčiny, pro kterou střevo nefunguje tak, jak by mělo.
Následně se přistupuje k podpůrné léčbě. Jedná se opět o léčbu konzervativní.
Ta obvykle trvá delší dobu a skládá se z několika kroků:
- omezení perorálního příjmu potravy a tekutin
- intravenózní podávání rehydratačních roztoků k obnovení objemu krve a udržení hydratace organismu
- korekce nerovnováhy elektrolytů (zejména draslíku) a acidobazické rovnováhy
- omezení podávání léků, které mají negativní vliv na střevní peristaltiku
- zavedení nazogastrické sondy k odsátí nahromaděné tekutiny a vzduchu a snížení střevní distenze
- pacientovi je podávána parenterální výživa
- sleduje se množství vylučované moči
- pravidelně se musí měnit poloha pacienta
Střevní motilitu lze podpořit podáváním vhodných léků - parasympatomimetik, sympatolytik nebo prokinetik.
Používají se také antibiotika, zejména pokud je podezření na zánět v dutině břišní nebo rupturu střevní stěny.
Podávání antikoagulancií je specifické také u vaskulárního ileu, který je způsoben ucpáním cév ve střevní stěně krevní sraženinou.
Konzervativní léčba je úspěšná až v 85 % případů.
U těchto forem ileu lze přistoupit i k chirurgické léčbě. Záleží na celkovém zdravotním stavu pacienta, příčině ileu, rychlosti rozvoje a stupni ucpání střeva, přidružených komplikacích, jako je zánět, prasknutí střevní stěny, zaškrcení atd.
Možnosti chirurgické léčby jsou stejné, jaké uvádíme u mechanické obstrukce.