Endokrinní onemocnění

Pod Endokrinní onemocnění patří

Vyberte podkategorii
Addisonova choroba: Příznaky a příčiny nedostatečnosti nadledvin?

Addisonova choroba

Addisonova choroba, nazývaná i Addisonův syndrom, je onemocnění endokrinního typu. Poprvé ji popsal britský lékař Thomas Addison. Podle něj je i pojmenována. Při této chorobě dochází k poruše funkce nadledvin. Ty neprodukují dostatečné množství hormonů kortizolu a aldosteronu. Jde tedy o adrenální nedostatečnost a selhání. Někdy je onemocnění způsobeno i tím, že hypofýza neprodukuje dostatek adrenokortikotropního hormonu, který následně stimuluje činnost nadledvin.

Co je adenom hypofýzy, jaké má příčiny, příznaky, diagnostiku?

Adenom hypofýzy

Adenom hypofýzy je onemocnění týkající se podvěsku mozkového. Většinou se jedná o nezhoubné nádorové onemocnění této části mozku.

Hyperparatyreóza a hypoparatyreóza: onemocnění příštítných tělísek

Hyperparatyreóza a hypoparatyreóza

Parathormon je hormon vylučovaný příštítnými tělísky. Má klíčový význam pro regulaci rovnováhy dvou minerálů v těle – vápníku a fosforu. Hyperparatyreóza a hypoparatyreóza označují stavy, kdy je problém v jeho produkci.

Hypertyreóza: Proč vzniká a jak se projevuje? + Hodnoty a léčba

Hypertyreóza

Hypertyreóza nebo také nadměrná činnost štítné žlázy se v populaci lidstva vyskytuje poměrně často. Zapříčiňuje řadu nepříjemných obtíží. Ale proč?

Rakovina štítné žlázy: Jaké má příčiny, příznaky a léčbu?

Rakovina štítné žlázy

Rakovina štítné žlázy je zhoubné nádorové onemocnění. Patří mezi nejčastější onkologická onemocnění endokrinních žláz lidského organismu. Nicméně její výskyt ze všech malignit je spíše vzácnější. Ve vyšší míře postihuje ženy. Nádory štítné žlázy se vyskytují v jakémkoliv věku a úspěšnost jejich léčby závisí na včasném odhalení.

Tyreotoxikóza a tyreoiditida: Co to je a jaké jsou příčiny, příznaky?

Tyreotoxikóza

Tyreotoxikóza je důsledkem nadměrného působení hormonů štítné žlázy na lidský organismus. Proč vzniká a jak se projevuje?

Zvětšená štítná žláza: Co je to struma, jaké má příznaky a příčiny?

Struma

Zvětšená štítná žláza může způsobovat různé zdravotní problémy související s dýcháním nebo polykáním. Proč se struma vyskytuje a jak ji léčit? Kdy je vhodné navštívit lékaře?