Bojujete se syndromem líných střev? Vyzkoušejte 8 osvědčených technik, jak ho zvládnout

Bojujete se syndromem líných střev? Vyzkoušejte 8 osvědčených technik, jak ho zvládnout
Zdroj foto: Canva

Syndrom líného střeva je onemocnění, které je provázeno zácpou. Vyskytuje se především u žen mladších 40 let a jeho příčina není zcela objasněna. Léčí se různými odbornými přístupy.

Hlavní příznaky

Zobrazit další příznaky

Vlastnosti

Syndrom líného střeva (lat. atonia colon) je stav, kdy jsou střeva pomalá. To obvykle vede k chronické zácpě.

Zácpa (lat. constipatio) znamená, že se stolice objevuje méně než 3krát týdně.

Jedná se o začarovaný kruh, protože zácpa může vést ke snížení střevní aktivity a to může mít za následek jen zhoršení zácpy. Střevo nereaguje na signály, které dostává z mozku. Spleť nervů, které ho vyživují, je degenerovaná. Tím se zastaví peristaltika a dojde k zácpě.

Toto onemocnění může být chronické (dlouhodobé). Příznaky kolísají od častých po méně časté. Změna životního stylu a úprava stravy však mohou průběh tohoto onemocnění zlepšit.

Syndrom líného střeva obvykle postihuje mladé ženy ve věku kolem 40 let. Nejsou schopny se vyprázdnit, pouze s pomocí klystýru. Léčba léky je obvykle bez efektu.

Příčiny

Přesná příčina tohoto onemocnění není známa. Předpokládá se, že hlavní příčinou je degenerativní poškození sítě autonomních nervových vláken střeva (Auerbachova síť). To znamená, že určitá skupina nervů ve stěně střeva, které pracují nezávisle, postupně chátrá.

Trocha fyziologie

Kdykoli jíme, nervový systém předává střevům informace a spouští se různé činnosti. Jedná se o reflexy, díky nimž se potrava tráví a střeva se začnou pohybovat. Tomuto vlnovitému pohybu říkáme střevní peristaltika. Díky ní se obsah střeva pohybuje vpřed. Hovoříme o střevní pasáži.

Střevní reflexy mohou být narušeny také jinými onemocněními, jako je mentální anorexie a bulimie, syndrom dráždivého tračníku, užívání narkotik (např. opiátů), anestezie nebo závislost na projímadlech. Tomuto jevu se říká hypomotilita, kdy se střevo pohybuje méně než normálně.

Oslabení svalů a peristaltiky může být přítomno také při nevhodné stravě. K syndromu líného střeva může vést také nedostatečný příjem vlákniny a vody.

Někdy je se syndromem líných střev spojeno také dlouhodobé užívání projímadel. Projímadla působí jako dráždidla. Při dlouhodobém užívání je k dosažení stejného účinku potřeba vyšší dávky.

Častým podáváním léků, které stimulují střevní pasáž, se tělo brání. Vzniká tolerance. Dlouhodobé podávání projímadel vede ke snížení tonu (napětí) svalové stěny střeva, což může vést ke ztrátě střevního tonu (atonii).

Příznaky

Mezi hlavní příznaky syndromu líného střeva patří:

  • Zácpa (obstipace)
  • Snížený odchod větrů
  • Tiché břicho (není slyšitelná střevní peristaltika)
  • Bolest břicha může, ale nemusí být přítomna. Je vázána na pohyby střev.

Přečtěte si také články:

Žena se drží za břicho, cítí břišní nepohodlí, možná má zácpu.
Bolest břicha není vždy přítomná. Zácpa ale může způsobit nepříjemné pocity v břiše, pocit plnosti nebo tlak. Zdroj foto: Shutterstock

Diagnostika

Nejprve se nás lékař zeptá na to, jak naše střeva pracují. Bude se ptát na počet a množství stolic, jejich konzistenci, případnou příměs krve apod. Bude ho také zajímat, zda byla peristaltika (pohyby střev) slyšitelná.

Důležité je také, zda pacient po vyprázdnění pociťoval pocit vyprázdnění, určitý komfort.

Pomocí fonendoskopu pak lékař poslouchá břišní krajinu a hledá slyšitelné peristaltické vlnění. Pokud slyšitelné není, hovoříme o tichém břiše.

Kromě toho břicho prohmatává, prohlíží, poklepává. Zkoumá, zda nejsou zvětšená játra. Poklepává na ledviny a pátrá po dalších onemocněních. Na základě tohoto vyšetření vyvozuje předběžný diagnostický závěr.

V některých případech je nutné také vyšetření per rectum (přes konečník), při kterém lékař hledá stopy krve nebo onemocnění konečníku a anální oblasti. Existují případy, kdy vyšetření nelze provést z důvodu přítomnosti stolice nebo hemoroidálních uzlíků v oblasti konečníku.

Z pomocných vyšetření lze při podezření na zácpu provést funkční vyšetření tlustého střeva pomocí RTG. Zaměřuje se na délku průchodu kontrastní látky trávicím traktem.

Vyšetření CT nebo magnetickou rezonancí se ordinuje v případech, kdy lékař potřebuje přesněji posoudit stav břišních orgánů. Při chronické obstipaci může docházet k útlaku jiných orgánů a tento stav mohou provázet různé komplikace.

Lékař musí také odlišit jiné stavy, jako je syndrom dráždivého tračníku, od syndromu líného střeva. U tohoto stavu může být také přítomen pocit na zvracení. Pocit nadýmání bývá výraznější. Pokud je při vyšetření přítomna krev, je podezření na hemoroidy nebo rakovinu tlustého střeva.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se zácpa opakovaně vrací, a to i po změně životního stylu, je nutné navštívit lékaře. Tento krok je důležité učinit také v případě, že je na toaletním papíře krev, vyprazdňování je bolestivé, bolí vás břicho, zácpa trvá týden nebo déle, v závislosti na dalších faktorech.

Tyto obtíže pomáhá pacientům zvládnout odborný lékař, gastroenterolog.

Někdy nemusí být příjemné mluvit o zažívacích obtížích, ale lékař je naší oporou v nemoci. Nemusíme se tedy ničeho obávat. Je dobré mu o našich obtížích říci tolik, aby si mohl vytvořit představu a mohl nás adekvátně léčit.

Rozdíl mezi syndromem líného střeva a syndromem dráždivého tračníku

Syndrom líného střeva Syndrom dráždivého tračníku
Bolesti břicha jsou vzácnější. Bolest břicha je výraznější.
Příčinou je možná porucha nervové pleteně střeva. Příčinou je změna mozkově-střevní regulace.
Zácpa. Zácpa nebo průjem.
Není přítomna střevní přecitlivělost, není pocit na zvracení. Je přítomna střevní hypersenzitivita (zvýšená citlivost) a dráždivost, může být přítomen pocit na zvracení.
Břišní potíže nejsou tak výrazné. Významný břišní diskomfort.
Střevní pasáž je zpomalená. Střevní pasáž je rychlá nebo pomalá.
Svaly střeva mají menší nebo žádné napětí. Napětí střevní svaloviny bývá zvýšené.

Prevence

Hlavním preventivním opatřením tohoto syndromu je pravidelný sport od dětství spojený s cvičením pánevního dna a břišních svalů. Předpokládá se také, že dostatek vlákniny ve stravě a dostatečný pitný režim by mohly snížit výskyt syndromu líného střeva.

Důležité je také vyhnout se nadměrnému užívání projímadel.

Zajímavá fakta

Kasie úzkolistá (Cassia augustifolia) má výrazné projímavé účinky. Její listy se používají ke zmírnění obstipace. Její dlouhodobé užívání se však při syndromu líného střeva nedoporučuje.

V případě přítomnosti hemoroidů může být vyprazdňování obtížné i kvůli bolesti v oblasti uzlin. Někdy vede tlak stolice také k prasknutí hemoroidů, což je komplikace obstipace.

U některých pacientů může být dlouhodobá zácpa způsobena také strachem z vyprazdňování (například kvůli následné bolesti hemoroidů) nebo strachem z vyprazdňování na veřejných toaletách.

Od syndromu líného střeva odlišujeme Hirsprungovu chorobu, která je vrozeným onemocněním střev.

Normální průchod trávicím traktem trvá 24 až 72 hodin, u pacientů se zácpou dokonce týden nebo déle.

Syndrom líného střeva je doprovázen nepříjemnou zácpou. Vyskytuje se především u žen do 40 let. Léčba je do značné míry komplikovaná a ne vždy uspokojivá.

Jak se léčí: Syndrom líných střev

8 léčebných postupů pro zvládnutí syndromu líných střev

Zobrazit více
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací