Lze léčit AIDS? Léčba léky proti viru
Součástí léčby HIV infekce je pravidelné sledování zdravotního stavu a laboratorní testování virové zátěže i počet imunitních buněk CD4+ T-lymfocytů v krvi pacienta.
Již od prvního objevení retroviru HIV je v odborné veřejnosti snaha o vývoj efektivní léčby. Aktuálně dostupná HIV terapie vede k výraznému snížení morbidity i mortality a dokáže způsobit silnou supresi viru.
Není však schopna onemocnění zcela vyléčit.
Při efektivní a včasně zahájené léčbě je možné prodloužit života nakaženého jedince na přibližnou délku života HIV negativní populace.
Základem terapie je pravidelná farmakologická léčba v individuálně stanovených dávkách a intervalech, přičemž nejčastější formou užití léku je perorálně ve formě tablet.
Odborně jsou léčiva nazývána jako ART (anti-retrovirová terapie): nukleositidové inhibitory reverzní transkriptázy (NIRT) či inhibitory integrázy (INSTI) a proteázy (PI). Jedná se například o léčiva pod názvem Tenofovir, Emtricitabine či Elvitegravir.
Cílem HIV antiretrovirové léčby je maximální možné snížení koncentrace viru HIV v těle pacienta a zvýšení regenerace imunitního systému infikované osoby.
Kromě samotné ART léčby je pacient léčen na vzniklá přidružená onemocnění a klinické příznaky.