Zábal účinně pomůže snížit horečku. Víte, jak ho dělat správně?

Zábal účinně pomůže snížit horečku. Víte, jak ho dělat správně?
Zdroj fotografie: Getty images

Horečka zejména u dětí dokáže rodiče pořádně znepokojit. Zvýšená teplota není sama o sobě nemocí, ale příznakem. Překročí-li však určité hranice, je dobré umět si s ní poradit. Zábaly jsou osvědčená pomoc. Ale jsou zde určitá pravidla, která je třeba dodržet.

Horečka je jeden z nespecifických příznaků určité nemoci. Je to obranný mechanismus, při kterém se mobilizuje imunitní systém a aktivují mnohé ochranné procesy. Současně se zhoršují podmínky pro růst a množení chorobných mikroorganismů.

Zajímavé informace se dozvíte i v článku o teplotě.

Kdy už je teplota nebezpečná?

Pokud hodnota tělesné teploty překročí hranici 38,5 nebo se blíží až ke 40 stupňům Celsia, působí pro organismus negativně. Zátěž představuje zejména pro srdečně cévní a nervový systém. Hrozí porucha vědomí či febrilní křeče.

Mechanismus vzniku febrilních křečí není dosud zcela objasněn. Jedná se o záškuby svalů a končetin, které jsou doprovázeny poruchou vědomí. Často je patrné mírné zmodrání kůže, které vzniká v důsledku přechodného zhoršení dýchání.

Nejčastěji se objevuje při prudkém vzestupu teploty. Tyto křeče nezanechávají žádné neurologické poruchy a většinou odezní bez následků.

Hodnoty tělesné teploty

Hodnota ve stupních Celsia Odborný název Popis
35,9–36,9 normotermie normální tělesná teplota
37–38 subfebrilie zvýšená tělesná teplota
38,1–40 febrilie horečka
40–42 přehřátí organismu hyperpyrexie

Teplotu dětí do dvou let změříte nejpřesněji v konečníku. Nezapomeňte však od naměřené hodnoty odečíst 0,5 stupně Celsia.

Při stavu, kdy teplota přesáhne hodnotu 38,5 stupňů Celsia nebo není-li již čas čekat na účinek podaných léků, můžete postiženému pomoci fyzikální metodou snižování teploty. Mezi možnosti patří potírání vlažným hadříkem, vlažné obklady, zábaly či vlažná sprcha.

Jak správně dělat zábaly

Zábaly jsou efektivním způsobem snižování horečky u dětí, ale i dospělých. Princip spočívá v odpařování vody z povrchu těla, čímž se zároveň ochlazuje.

Na zábaly si přichystejte:

 • nepromokavou podložku nebo přebalovací pultík
 • osušku nebo bavlněnou plenu či ručník
 • teploměr do vody

Jak postupovat při zábalu:

 • zkontrolujte teplotu v místnosti, měla by se pohybovat kolem 20 až 24 stupňů Celsia
 • na postel dejte nepromokavou podložku
 • ručník namočte ve vodě, která má přibližně 22 až 25 stupňů, a vyždímejte
 • tkanina má být chladná, ale ne příliš mokrá
 • osušku rozložte na podložku tak, abyste na ni uložili dítě a ovinuli jí celý trup, od paží až po stehna
 • následně dítě už nepřikrývejte
  • sálání tepla by jinak nebylo tak efektivní

K dítěti přistupujte po celou dobu klidně. Děti rychle vycítí nervozitu a samy jsou tak neklidné a ve stresu.

Zábal můžete ponechat zhruba 10–15 minut.

Potom pacienta osušte, oblečte do lehkého oděvu a nechte odpočívat. Nezapomeňte nabízet tekutiny.

Teplotu přeměřte a podle potřeby zábal opakujte. Nedoporučuje se však dělat zábaly příliš často. V případě, že se ani po opakovaných zábalech nedaří teplotu snížit, vyhledejte zdravotnickou pomoc.

U malých dětí bývá často dostačující zábal pouze na hrudník.

Taková forma snižování vysoké teploty může být použita při jakýchkoli horečnatých stavech. Možné riziko však představuje příliš rychlé ochlazení organismu. Při náhlém ochlazení reaguje povrch pokožky takzvanou vazokonstrikcí neboli zúžením cév. Vzniká centralizace oběhu, zhoršení prokrvení okrajových částí těla. Pacient má třes a pocit zimnice.

Zábal nikdy neprovádějte, pokud má pacient studené končetiny a pocit chladu či zimnice.
Také ukončete chlazení, když má pacient chladné končetiny nebo mramorovou kůži.

Alternativou zábalů je krátké sprchování vlažnou vodou. Preferovaná je zejména u větších dětí a dospělých. Po sprše je třeba rychlé osušení a přikrytí suchou dekou.

Další možností je koupel ve vodě s teplotou 29 až 32 stupňů Celsia nebo potírání těla vlhkým hadříkem. Potíráme celé tělíčko, a to 10 až 15 minut. Hadřík rychle schne, a tak je třeba jej opakovaně namáčet.

Samozřejmostí je opakovaná kontrola teploty u pacienta. Pozor je však třeba dát i na vhodnou teplotu v pokoji. Ta by měla být přibližně 24 stupňů Celsia.

Matka myje dítě ve vaničce s houbou
Vhodnou alternativou fyzikálního chlazení je vlažná koupel. Foto: Getty images

Fyzikální snižování teploty není vhodné při třesení či studených končetinách. Tehdy teplota obvykle stoupá. Pacient má pocit zimy a nápomocné mu je právě teplé prostředí či přikrývka.

Na co myslet při horečce?

Preferujte lehké a vzdušné oblečení. Podpoříte tak pokles teploty sáláním a pocením. Recept babiček, jako je přikrytí silnou peřinou a pocení, není zcela vhodný. Zejména menší děti ještě nemají tak vyvinutou termoregulaci, takže jsou ohroženy přehřátím.

Samozřejmostí je klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. Bez dostatečné hydratace by mohly být snahy o pocení a snížení teploty prostřednictvím léků neúspěšné, ba dokonce nebezpečné.

Kdy používat léky?

Snižování teploty použitím léků dříve, než teplota překročí hranici 38 stupňů Celsia, se nedoporučuje.

Jak jsme již zmiňovali, zvýšená teplota je nespecifický příznak a představuje obranný mechanismus organismu.

Když už stav vyžaduje farmaceutický zásah, lékem první volby je paracetamol, který se může opakovat každých 6 hodin. Podle potřeby se může na střídačku kombinovat s ibuprofenem. Ten se podává maximálně každých 8 hodin.

Více o léčbě teploty i horečky si přečtěte v magazínovém článku o chřipce.

Ležící dítě přikryté tenkou přikrývkou s teploměrem.
Dítě se zvýšenou teplotou pravidelně kontrolujte a při jakýchkoli pochybnostech kontaktujte lékaře. Foto: Getty images

Při horečce nad 40 stupňů Celsia, která neklesá ani po zábalech či podání léků, vyhledejte lékařskou pomoc. Stejně tak i při jakýchkoli pochybnostech.

Obklady a různé jiné zábaly

Často se setkáváme s různými radami, zejména starších generací. Nejednou můžete slyšet rady o přikládání brambor či jiné zeleniny na určité části i celé tělo. Lékaři však tyto metody nedoporučují. Stejně tak nedoporučují studené obklady na čelo nebo také pocení se pod silnou přikrývkou. Všechny tyto úkony jsou neúčinné.

Právě naopak, mohou způsobit teplotní šok nebo nebezpečné přehřátí organismu.

Slunce či teplo jako příčina horečky

Příčiny zvýšené teploty mohou být různé. Zejména u menších dětí může snadno dojít k přehřátí organismu. Malé děti totiž ještě nemají dostatečně vyvinutou termoregulaci. A tak v příliš teplém prostředí či nevhodném oblečení může dojít k poškození organismu.

Samozřejmě riziko představuje zejména slunce a horké letní období či cestování v autě bez klimatizace. Ale i v chladnějších měsících, za určitých okolností, hrozí tento problém.

Možná vás zaujme i článek o letním nachlazení, kde se dozvíte i něco o teplotním šoku či přehřátí organismu.

Podstatné je, že takto vzniklou horečku také můžete zvládnout s pomocí správně provedených zábalů. Vždy je však důležité pacienta a zejména dítě po zábalu pozorovat či pátrat i po jiných možných příčinách zvýšení teploty.

Další zajímavé zdroje

Postup při zábalu ve videu

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.