Trápí vás suché lokty: Co znamenají suché lokty a jak se léčí?

Trápí vás suché lokty: Co znamenají suché lokty a jak se léčí?
Zdroj fotografie: Getty images

Krásná pokožka je snem každé z nás. Potrpí si na ni dokonce i muži. K tomu, abychom ji udrželi krásnou a jemnou, jí však musíme věnovat dostatečný čas a potřebnou péči. Některé partie umí potrápit víc, jiné méně.

Co znamenají suché lokty a jak se jich zbavit vhodnou léčbou?

Suché a drsné lokty vypadají nehezky a nejsou příjemné na dotek. Mnohdy je suchost ve stádiu, že z pokožky loktů padají malé šupinky, což může být pro člověka nepříjemné hlavně ve společnosti.

Náročnější na péči je pokožka na loktech, která je přirozeně drsnější. Má sklon k rychlejšímu vysoušení, proto vyžaduje zvláštní pozornost.

Správným ošetřováním a hydratací jí dokážeme navrátit ztracenou jemnost a hebkost. Dost bylo skrývání se pod oděvem! Ukažte své tělo v plné kráse.

Jaká je funkce a stavba kůže?

Kůže (cutis, derma) je největším orgánem lidského těla. Její celková váha je až 4,5 kg z celkové váhy člověka. Pokrývá téměř 1,5 m2 až 1,9 m2 vnější plochy (v závislosti na výšce, váze a celkové mohutnosti jedince).

Základní funkce kůže

Kůže svým pokrytím tvoří určitou bariéru mezi vnějším a vnitřním prostředím. Chrání organismus před mechanickým, chemickým i fyzikálním poškozením.

Podílí se na termoregulaci (udržování tělesné teploty), udržování tělesných tekutin a vylučuje odpadní látky a toxiny potními žlázami.

Nelze přehlédnout i její účast na dýchání (buněčné dýchání) a senzorické vlastnosti (přijímání podnětů a informací cestou nervových zakončení).

Stavba kůže

anatomický průřez kůží
Průřez kůží a její anatomické struktury. Zdroj: Getty images

1. Povrch kůže tvoří pokožka (epidermis), která je složená z více vrstev plochých buněk. Ty přirozeně na povrchu rohovatějí, odumírají a odlupují se. Jedná se o přirozený proces regenerace kůže a buněčné obnovy jejich dělením a nahrazováním buňkami novými z hlubších vrstev.

Tento děj má velký význam při poraněních a defektech kůže, které jsou regenerovány právě tímto způsobem. Pokožka obsahuje také hnědé kožní barvivo melanin a bílkovinu, která není rozpustná ve vodě.

  • Zajímavé: Bílkovina nacházející se v pokožce je nerozpustná ve vodě. Brání spolu s kožním mazem (viz škára) průniku vody a ve vodě rozpustných látek do kůže. Tento fakt je směrodatný při výběru krémů s olejovitým složením, které má schopnost proniknout hlouběji.

2. Pod pokožkou se nachází škára (corium), složená z vazivových buněk a tukových buněk. Její elasticitu, pružnost, pevnost a roztažitelnost zajišťují elastická vlákna procházející podkožím ve směru odpovídajícímu zatížení kůže. Corium je prokrveno krevními cévami, inervováno nervovými vlákny.

Ve škáře se nacházejí mízní a potní žlázy. Právě mízní žlázy probíhající podél vlasů a chlupů produkují kožní maz, který je klíčovým v bránění nadměrnému vysoušení kůže. Zajišťuje její promaštění a zvláčňování. Zabraňuje úniku vody z kůže svým mastným složením, které účinně udržuje kožní hydrataci.

Potní žlázy se svým nerovnoměrným uložením vylučují pot. Pot je tvořen převážně vodou, chloridem sodným, močovinou, kyselinou močovou, mastnými kyselinami, aminokyselinami a jinými látkami.

  • Možná jste nevěděli: V potu se nachází jistý druh kyseliny pro tělo velmi prospěšný. Tato kyselina působí protizánětlivě, když je vystavena vlivu slunečního záření. Proto při opalování není vhodné neustále se mýt od potu, protože tím zvyšujeme riziko kožního zánětu.

3. Nejhlubší vrstvou je řídké podkožní vazivo. Tvoří jej odolná kolagenová a elastická vlákna spolu s vazivovými buňkami. Právě zde se ukládá největší množství tukových kapiček. Právě podkoží je jakýmsi rezervoárem tuku.

Odlišnosti kůže podle lokalizace

Kožní kryt není na všech částech těla stejný. Na některých místech je kůže tenčí a jemnější (kubitální část – vnitřní strana loketního kloubu, vnitřní strana předloktí a zápěstí, kůže pod kolenním kloubem, oční víčka, tvář...), na jiných zase hrubší a drsnější s častějším rohovatěním a odlupováním povrchových vrstev (kolena, lokty...).

• Odlišnosti závisí také na rozmístění mazových a potních žláz. Mazové žlázy se ve zvýšeném počtu nacházejí v blízkosti vlasů a chlupů. To však neznamená, že nejsou na jiných částech těla. Proto je jich nejvíce na pokožce hlavy, v oblasti genitálií, na tváři hlavně v okolí nosu, nad horním rtem, na horní části hrudníku a zad.

V menší míře jsou zastoupeny na končetinách (lokty a kolena), břiše a úplně chybí na dlaních rukou a chodidle nohou. V místech s menším počtem mazových žláz je vyšší riziko vysoušení kůže. Právě těmto oblastem bychom měli poskytnout dostatečnou hydrataci a pravidelné promašťování z vnějšku.

• Potní žlázy jsou uloženy nerovnoměrně v coriu (škára). Denně jsou schopny vyprodukovat až 500 ml potu v závislosti na příjmu tekutin, celkovém zdravotním stavu, teplotě a jiných faktorech. Nejvyšší zastoupení mají v místech nepřítomnosti mazových žláz, a to na dlaních a chodidlech nohou. Hodně jich je i v kůži podpaží, v čele, nad horním rtem, na horní části hrudníku a krku.

Specifika kůže v oblasti loktů

žena otočená zády dívající se dopředu s rukou držící hlavu
Pokožka loktů má svá specifika. Zdroj: Getty images

V oblasti loktů se nachází minimální množství mazových, ale i potních žláz. Tato kritická oblast proto velmi snadno podléhá nadměrnému rohovatění povrchových vrstev epitelu, vysoušení pokožky, jejímu odlupování. Kůže je v těchto místech sušší, na pohmat drsnější a šupinatá. Nadměrná suchost bývá doprovázena svěděním.

Dalším důvodem, který proces vysoušení znásobuje, je mechanické namáhání dané části. Při normálních denních činnostech ustavičně ohýbáme ruce v loketním kloubu a často se podpíráme tak, že lokty máme opřené o podložku.

Za normálních okolností se nejedná o nic, co by nám mohlo uškodit. U jedinců, kteří mají suché lokty, však mechanický tlak o podložku může způsobovat odlupování ve vyšší míře, svědivost, bolestivost až praskání kůže s lokálním krvácením. Praskliny jsou otevřená místa s vysokým rizikem vstupu infekce a dalších komplikací.

  • Negativně ovlivňují kůži jako takovou i povětrnostní podmínky. Vlivy počasí se odrážejí na celkovém stavu pokožky. Někteří jedinci jsou citlivější na teplo a slunce za vzniku sluneční alergie nebo naopak na chlad. Chlad je příčinou vzniku takzvané "chladové alergie". Neméně podstatné jsou účinky větru, bakterií, plísní a jiných chemických látek.

Co platí na suché lokty?

Proč jsou lokty sušší než ostatní části těla, bylo popsáno výše v článku. Jak s nimi bojovat a zvítězit? Základem je znát anatomii a fyziologii kůže a jejích součástí, která již byla stručně vysvětlena. S tímto vědomím můžete zvolit správný postup a ošetřování vhodnými přípravky.

Odstraňování odumřelých, zrohovatělých kožních buněk

Nanášení drahých hydratačních krémů na již dávno odumřelé kožní buňky nemá velký význam. Nejprve je třeba se těchto šupinek zbavit. Jak na to?

záda ženy s peelingem hnědé barvy ve tvaru srdce na její levé lopatce
Peeling obrušuje odumřelé kožní buňky. Zdroj: Getty images

1. Peeling je nejpreferovanější kosmetická metoda efektivního odstraňování odumřelých kožních buněk. Dělá se pomocí krémových či gelových kosmetických přípravků, které obsahují drobné částečky pevné konzistence.

Použít se mohou také přírodní doma vyrobené peelingové směsi. U doma vyrobených peelingů je důležité, aby obsahovaly drobné částečky, které pokožku obrousí (káva, drcené mandle či ovesné vločky) a olejovou část (mandlový olej, kokosový olej, olivový olej…).

Jejich úkolem je obrušovat svrchní vrstvu pokožky a zbavovat ji tím mrtvých buněk. Tímto způsobem se pleť očistí, zlepší se její prokrvení a okysličení, a umožní se tím lepší a rychlejší regenerace nově vzniklých kožních buněk.

Peelingová metoda by se měla provádět jednou týdně. Co se týká hrubších a problematičtějších částí kůže, kterými jsou i lokty, může se opakovat i 2x týdně, pokud je to nutné.

žena v koupeloh s předpaženýma rukama, na které jí dvě Indky lijí oleje
Hydratační koupel s esenciálními oleji. Zdroj: Getty images

2. Očištění a koupel je nejvhodnější v nepříliš horké vodě. Ta může pokožku nadměrně vysušovat a zhoršit stav problematických partií. I pěny do koupele a nadměrné používání sprchových gelů či mýdel vede v konečném důsledku ke zhoršení stavu. Koupat bychom se měli v mírně teplé vodě, v letních měsících jsou skvělé vlažné sprchy.

Při velmi suché kůži si dopřejte jako přísadu do koupele voňavý, esenciální olejíček, který na ní vytvoří ochranný film. Zabrání tak vodě, aby ji nadměrně vysušila. Voňavé oleje kromě toho umí navodit příjemnou relaxační atmosféru, která uvolní tělo i ducha. Působí zároveň uklidňujícím, protistresovým efektem a pomáhá při nespavosti a depresích. Aromaterapie je dnes velmi populární a často využívanou metodou.

Po koupeli přichází na řadu osušení. I to, jakou osušku používáme, se později může negativně prokázat na stavu a vzhledu našeho těla. Měli bychom používat výhradně svoji vlastní, čistou osušku.

Materiál by měl být jemný, měkký, příjemný na dotek a vzdušný. Těmto požadavkům odpovídají bavlněné materiály. Ty jsou vhodné i pro pacienty trpící psoriázou, atopickým ekzémem či alergiky. Problematické části osušujeme jen jemnými pohyby nebo přiložením tkaniny.

  • Důležité: Nadměrné používání sprchových gelů, mýdel, ale také hydratačních krémů a olejů, zejména pokud stav pokožky není natolik kritický, způsobuje postupné snižování přirozené činnosti mazových žláz. Jednoduše řečeno – budeme-li to přehánět s promašťováním, i když to není opravdu potřebné, tělo si zvykne na přísun hydratace "zvenčí" a sníží produkci mazu v mazových žlázách zevnitř. Je nutno podotknout, že jde o adaptační proces, který trvá i několik let.
nádoba s bílým krémem na dlažbě, vedle je bílý ručník a bílé květy
Hydratační krémy na olejové bázi. Zdroj: Getty images

3. Hydratace pokožky je velmi důležitá. Hydratační krémy na ní vytvářejí ochranný film, který zabraňuje průniku škodlivin a nadměrnému vysoušení. Nic bychom však neměli přehánět. I nadměrná hydratace a promašťování může nadělat více škody než užitku.

Větší množství hydratačních krémů na bázi olejů (ne vody) bychom měli vtírat jen do problematických částí pokožky, a to jemnými krouživými pohyby. Jakmile se stav kůže začne viditelně zlepšovat, i my bychom měli přímo úměrně snižovat množství krému a četnost jeho používání.

Vhodné jsou olejíčky nebo krémy na olejové bázi jako například s bambuckým máslem, kokosovým olejem, olivovým olejem, ricinový olej, měsíčková vazelína, bepanten, salicylová mast, dislipadační krémy a jiné.

Pozor na kožní onemocnění!

Pokud vám na suché lokty nic nezabírá, jejich stav je vážný nebo máte suchou kůži na více místech těla, je třeba zvýšit pozornost a navštívit odborníka – dermatologa. Není vyloučeno, že příčinou může být i kožní, infekční nebo jiné onemocnění. To je třeba léčit jinak, než je uvedeno v článku.

Nejčastějším onemocněním, které způsobuje vysušení kůže, její ztluštění a olupování převážně v oblasti loktů nebo kolen, ale i pokožky hlavy, bývá psoriáza. Jedná se o chronické autoimunní onemocnění patřící do rukou profesionála. S podobnými příznaky se můžeme setkat i při atopickém ekzému, seborrhoické dermatitidě, alergii na slunce, jako reakci na chlad...

fsdílet na Facebooku
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.