Jak zvolit vhodný zubní kartáček a proč je správná volba důležitá?

Jak zvolit vhodný zubní kartáček a proč je správná volba důležitá?
Zdroj fotografie: Getty images

Ústní (dentální) hygiena, pravidelné a správné čištění zubů, zdravé zuby a pro mnohé i krásný úsměv. Tato slova spojují jedno téma. Do této kategorie spadá také zubní kartáček. Ten hraje ve zdraví chrupu významnou roli. Pomůže, ale může také uškodit.

Podmínkou zdravých zubů je dostatečná hygiena, ale také správná technika čištění. Všem známé čištění zubů má zajistit odstranění zubního povlaku.

Ten je příčinou množení bakterií, a tím pádem vzniku zubního kazu.

Zubní kartáček je nástrojem, který nám zajišťuje mechanické odstraňování nečistot z povrchu zubů. Nečistotou se rozumí také zubní plak. Ten je hlavním důvodem vzniku zubního kazu a zubního kamene.

Tip: Více informací poskytuje magazínový článek Zdravé zuby.

Samozřejmě důležitý je i pečlivý výběr vhodného prostředku pro mechanické čištění zubů. Zubní kartáčky, jak je všichni známe, jsou nejrozšířenější pomůckou na čištění chrupu.

Známe klasické zubní kartáčky, elektrické zubní kartáčky, ale také mezizubní kartáčky a jiné pomůcky pro ústní hygienu.

Jak vybrat nejlepší zubní kartáček?

Člověk se při výběru toho svého nejlepšího zubního kartáčku samozřejmě řídí více faktory. Například při výběru rozhoduje druh kartáčku. Tedy to, zda mu vyhovuje klasický zubní kartáček, nebo elektrický.

Rozhodující může být také cena. Nicméně ne vždy nejdražší zubní kartáček je také nejlepší.

Někdo upřednostňuje oblíbenou značku a výrobce. Ovlivnit nás při výběru může také barva. Některé vlastnosti zubního kartáčku nejsou při hodnocení jeho kvality rozhodující. Ale pak jsou také takové, podle kterých byste se měli řídit.

Zubní kartáčky, barevné varianty, tři kusy, modrá nahoře, zelená uprostřed, oranžová dole, barevné štětinky na hlavici zubního kartáčku, modře, zeleně bílá barva
Výběr ovlivňuje také oblíbená barva. Zdroj: Getty images

Při výběru zubního kartáčku rozhodují různá kritéria:

 • cena
 • výrobce
 • druh kartáčku
 • tvrdost štětin
 • tvar kartáčku
 • velikost čisticí hlavice
 • tvar čisticí hlavice
 • barva
 • dodatečná vylepšení

Cena zubního kartáčku

Přirozeně předpokládáme, že ten nejdražší produkt bude i nejvyšší kvality. Ale toto pravidlo v případě zubního kartáčku neplatí. Tedy alespoň při výběru klasického zubního kartáčku.

Co se týče elektrických zubních kartáčků, je problematika mírně obšírnější.

Cenu kartáčku určuje výrobce i tvarem, případně dodatečnými vylepšeními. O vylepšeních jsou uvedeny informace níže. A pokud nezaručí vysoká cena i vysokou kvalitu, tak určitě kvalitu nezaručí ani nejlevnější zubní kartáček.

Výrobce zubního kartáčku

Existuje spousta výrobců, kvalitu zaručí ověřené značky. Produkt neznámé značky nemusí být nejhorší. Ale ověřená značka rovná se ověřená kvalita.

Dlouholetí výrobci pracují na kvalitě, zlepšování a někdy i na zbytečných vylepšeních.

Své produkty vyrábějí v určité kvalitě a zodpovídají za to svým jménem. Vedou si vlastní výzkumy a testy. Někdo má svoji oblíbenou značku a nedá na ni dopustit. Ale ani tady by nemělo končit naše rozhodování.

Důležitý je i druh kartáčku

Výrobci, kteří se zabývají ústní hygienou, nabízejí různé druhy zubních kartáčků. Ty klasické jsou nejrozšířenější. Nabízejí rozmanité varianty a provedení.

Kromě klasického zubního kartáčku narazíme i na mezizubní kartáček.

Mezizubní kartáčky se také těší poměrně velké variabilitě. Jejich využití je ale podstatné, a to dokonalé čištění zubů od nečistot v mezizubních prostorách. Jsou vhodnou pomůckou v prevenci zubního kazu, zánětu dásní a parodontitidy.

Mezizubní kartáčky se vyrábějí v různých velikostech. Samotné mezizubní prostory jsou různě velké. I pro tento případ je lepší, když si vyberete alespoň dvě velikosti. A to podle nejmenších i největších prostor mezi zuby.

Mezizubní kartáček se do mezizubního prostoru musí vejít, nemůže být zaváděn násilím.

Jeho správnou velikost vám umí změřit i váš zubní lékař. Velikost a druh mezizubního kartáčku je rozhodující, aby se předešlo poranění dásní.

Elektrické zubní kartáčky

Vybíráme-li si z elektrických zubních kartáčků, měli bychom vědět, jaký mechanismus chceme. Elektrické zubní kartáčky se totiž rozdělují na rotační a sonické. Rotační proto, že pohyb hlavice připomíná otáčení.

Hlavice se nicméně otáčí ze strany na stranu pouze v určitém rozsahu.

Vyměnitelné hlavice na elektrický rotační zubní kartáček, jsou v různých barvách pro lepší rozlišení
Vyměnitelné barevné násady rotačního zubního kartáčku. Zdroj: Getty images

Hlavice rotačních zubních kartáčků má kruhový tvar, aby se co nejlépe přizpůsobila zubu. Je vhodnou variantou i pro vyčištění mezizubních prostor. Jeden kartáček může používat několik rodinných příslušníků. Tuto vlastnost kartáčkům dodávají vyměnitelné hlavice.

Každý člen rodiny má tedy vlastní hlavici.

Kromě toho existují hlavice, které mají i různá dodatečná vylepšení. Například leštící či masážní funkci. Další vhodnou vlastností je, že některé produkty nabízejí čidlo zvýšeného tlaku při čištění.

Tento senzor upozorní na vyšší tlak při čištění zubů, který není vhodný pro zuby ani dásně. Vyšší tlak čisticího kartáčku na zub může způsobit poškození zubní skloviny a také poranění dásní.

Proto je tato funkce vítána.

Sonické zubní kartáčky, označované také jako ultrazvukové, pracují na jiném principu. Princip rychlých vibrací zajistí šetrné čištění zubů a samozřejmě i hůře přístupných prostor. Odstraňují povlak i bez nutnosti přímého doteku.

To jim zajišťuje opravdu šetrný provoz k zubům a také k dásním.

Rychlé vibrace se přenášejí do okolí, a to přes vodu či sliny. Kromě těchto vibrací okolních tekutin se vytvářejí i malé bublinky, které rovněž přispívají k čištění zubů a hůře dostupných prostor.

Udává se, že účinek sonického zubního kartáčku je i ve vzdálenosti 3 mm od štětin.

Sonický zubní kartáček Philips Sonicare HealthWhite, elektrický sonický kartáček, využívá ultrazvukovou technologii
Sonický zubní kartáček Philips Sonicare HealthyWhite. Zdroj: Getty images

Účinnost sice v této vzdálenosti klesá, a to přibližně na 58 %. Přesto je jejich celková efektivita vysoká.

V dnešní době se pokládá čištění zubů sonickým zubním kartáčkem za nejšetrnější a za nejúčinnější.

Výhodou sonických zubních kartáčků je, že jsou šetrné k dásním.

Což už neplatí u rotačních kartáčků. U rotačních zubních kartáčků je třeba, abyste mysleli na to, že rotační technologie namáhá dásně. Z toho důvodu by je neměli používat lidé, kteří mají citlivé a nemocné nebo poraněné dásně.

Rotační i sonické zubní kartáčky pracují díky elektrické energii. Některé jsou napájeny s vyměnitelnými bateriemi. Ale jiné mají vestavěnou baterii. To jim zvyšuje odolnost vůči vodě.

Dostatečnou životnost baterií zaručují ověření výrobci.

Přirozeně se za technologii platí. Takže v této kategorii elektrických zubních kartáčků je třeba počítat s vyšší cenovkou. Rotační zubní kartáčky jsou dražší než klasické. Sonické kartáčky jsou zase dražší než rotační zubní kartáčky.

Náklady stoupají s potřebou výměny hlavic.

A to v podobných intervalech jako u klasických zubních kartáčků, tedy každé dva až tři měsíce. Díky své účinnosti čištění elektrickým zubním kartáčkem nicméně šetří čas a za tento kratší čas nabízejí vysokou míru čištění.

Tvrdost štětin je rozhodující

To nejdůležitější, čeho je třeba všímat na zubním kartáčku, je tvrdost jeho štětin, tedy vláken. Tato vlastnost ovlivňuje kvalitu vyčištění zubů. 

Zubní kartáček, zkoušení tvrdosti štětin prstem, ukazováčkem
Tvrdost vláken zubního kartáčku je rozhodující. Zdroj: Getty images

Rozlišujeme mezi štětinami, které jsou:

 • tvrdé
 • středně tvrdé
 • měkké a ještě jemnější

Někteří výrobci nabízejí ještě jemnější vlákno.

Mohou být označovány jako extra či ultrajemné. A právě tyto nejjemnější kartáčky jsou nejlepší variantou. Zubní plak je měkká usazenina, takže k jeho odstranění není třeba tvrdé štětiny.

Tvrdá štětina a příliš velký tlak při čištění zubů jsou tou nejhorší kombinací. Ta může mít za následek zvýšené opotřebování a poškození zubní skloviny a také dásně. Tudíž nejen správná technika čištění zubů souvisí s kvalitní ústní hygienou.

Důležité tedy je, aby byl zubní kartáček jemný. Nejvhodnější je nejjemnější varianta. Při přechodu z tvrdšího kartáčku samozřejmě můžete mít pocit nedostatečného tlaku, a tím i nedostatečného čištění. To ovšem není pravda.

Při odstraňování zubního plaku není zapotřebí přílišného tlaku.

Jaké by mělo být vlákno kartáčku?

Vlákna by měla být jemná, štětiny hustě osazené. Měly by být vyrobeny z umělých vláken, která jsou na konci zaoblená. Tyto vlastnosti zaručí šetrné čištění.

Je důležité kontrolovat správný, ne vysoký tlak kartáčku na zuby.

Rozdíl mezi přírodními a umělými vlákny je v tom, že přírodní se hůře suší. To podporuje množení bakterií na jejich povrchu. Naopak moderní umělá vlákna se suší rychle. To množení bakterií neprospívá.

Proto postačuje, pokud se zubní kartáček vyměňuje jednou během dvou až tří měsíců. K výměně zubního kartáčku by přirozeně mělo dojít i po infekčních onemocněních. A to i když se objeví herpes na rtu. Tento interval pravidelné výměny by měl platit i u dražších násad elektrických zubních kartáčků.

A co když se štětinky roztřepí?

V tomto případě je také nejlepší jejich výměna.

Je normální, že pokud přejdete z tvrdého kartáčku, tak štětiny ultrajemného kartáčku zničíte rychleji. Roztřepení kartáčku způsobuje právě tento příliš vysoký a zbytečný tlak na plochu zubů. Pro zubní kartáček a také pro zuby či dásně je vhodnější opatrné zacházení.

Roztřepený zubní kartáček k výměně
Roztřepený zubní kartáček na výměnu. Zdroj: Getty images

Tvar zubního kartáčku

I v případě celkového tvaru zubního kartáčku se výrobci snaží co nejvíce zaujmout klienta. A to není pro kvalitu čištění chrupu důležité. Přizpůsobují zakřivení, které na druhou stranu může svádět k silnějšímu tlaku při mytí zubů.

Tlak na zuby je třeba kontrolovat, a to v nižší intenzitě. Takže i při celkovém tvaru zubního kartáčku postačuje jednoduchý tvar.

Mnohem důležitější je tvar štětin.

Jaký tvar a velikost štětiny je vyhovující?

Setkáváme se s kartáčky, které jsou vylepšeny různými zlepšováky. Týká se to tvaru štětin či dodatečných pryžových přídavků. Ty ale nemají téměř žádný význam při kvalitě čištění.

Důležité je, aby byly štětiny jedné velikosti. To zajistí rovnoměrné mytí i rozložení tlaku na zubech a dásních.

Co se týká velikosti čisticí hlavice, je výhodnější upřednostnit ty menší.

Menší velikost hlavice zubního kartáčku zajistí, že se s kartáčkem dostanete i na méně dostupná místa u stoliček. Prostor v ústní dutině je stále omezený.

Dětské zubní kartáčky

Malé dítě v pleně sedí, v rukou má zubní kartáček, který má v ústech
Důležitá je i péče o mléčné zoubky. Zdroj: Getty images

Přirozeně i o chrup dětí je třeba pečovat. A to už od prvního zoubku.

Kvalita mléčného chrupu má vliv na trvalé zuby.

V případě zubního kartáčku pro miminka je možnost zakoupit si násadu na prst se štětinkami.

Zubní kartáček pro miminka je vyroben ze silikonu. Nasazuje se na prst.

Do jednoho roku není nutné používat zubní pastu.

Tu můžete začít používat po prvním roce. Větší děti si mohou čistit zoubky samy. Je nicméně lepší, pokud jim rodič zuby dočistí. Jejich jemná motorika není pro důkladné čištění zubů ještě vycvičená.

Shrnutí

Těchto pár rad by vám mělo dopomoci k výběru toho nejvíce vyhovujícího zubního kartáčku pro váš chrup. Pro celkové shrnutí vlastností správného kartáčku je třeba mít na mysli, že zubní kartáček má být:

 • jednoduchého tvaru
 • s malou hlavicí
 • jemný, nejlepší jsou ultrajemné štětinky, husté a zaoblené
Tři vhodné zubní kartáčky, bílá nahoře, uprostřed modrá a spodní žlutá
Vhodný zubní kartáček v různých barevných provedeních. Zdroj: Getty images

Barva samozřejmě není rozhodující. Cena bude možná vyšší, pokud jste ochotni připlatit za ověřenou značku. Dodatečné funkce jsou v případě klasických zubních kartáčků neopodstatněné.

Mezizubním prostorům dopřejte mezizubní kartáček nebo zubní nit.

A pokud vás láká nabídka elektrických zubních kartáčků, máte na výběr mezi rotačním kartáčkem a o něco dražší sonickou (ultrazvukovou) verzí. U obou je vyšší efektivita než v případě klasiky. Zde platí: dražší možnost je lepší, vyberte sonický zubní kartáček.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.