Bolesti krční páteře v těhotenství? Proč jsou tak časté a jak se je naučit zvládat?

Bolesti krční páteře v těhotenství? Proč jsou tak časté a jak se je naučit zvládat?
Zdroj fotografie: Getty images

Těhotenství je několikaměsíční proces velkých změn v těle ženy. Některé změny přinášejí nepříjemné pocity a bolesti, ale při správné přípravě se jim lze alespoň částečně vyhnout.

Těhotenství je několikaměsíční proces velkých změn v těle ženy. Kromě "tvarování" zbrusu nového člověka se vaše tělo musí připravit na porod, tedy průchod tříkilového miničlověka porodními cestami. Některé změny přinášejí nepříjemné pocity a bolesti, ale při správné přípravě se jim lze alespoň částečně vyhnout.

Jedním z nejčastějších problémů, které budoucí maminky před radostným příchodem miminka zažívají, jsou bolesti páteře. Nejčastěji se objevují v oblasti krční nebo křížové páteře a pánve.

Nejčastějšími predisponujícími faktory pro vznik vertebrogenních bolestí jsou obtíže, které vznikly před samotným těhotenstvím. Patří k nim obezita, vysoká fyzická zátěž, vrozené predispozice a špatné držení těla.

Kdy se jedná o krční páteř?

Pokud je vaše bolest nejčastěji lokalizována do oblasti krku a zátylku, je asymetrická a jednostranná, vyzařuje do vlasové části hlavy, za uši a do spánků, trpíte pravděpodobně onemocněním zvaným cervikokraniální syndrom.

Potíže jsou obvykle epizodické. Zhoršuje je přetížení krční páteře, například několikahodinová práce na počítači, koukání do mobilního telefonu, spánek v nesprávné poloze nebo používání nesprávného polštáře. V hlavě je možné nahmatat tvrdé boule, které jsou při stlačení bolestivé. Jedná se o spoušťové body (tzv. trigger pointy), které vznikají v důsledku reflexního ztuhnutí svalů.

Masáž těchto bodů přináší úlevu.

Bolesti krční páteře a spoušťové body jako příčina těžkosti a ženy držící přístroje k jejich masáži
Doporučuje se také použití masážních pomůcek pro spoušťové body. Zdroj: Getty images

Velmi nepříjemným příznakem cervikokraniálního syndromu jsou závratě, které se objevují při změně polohy hlavy nebo při pohybu krkem. Nejedná se o rotační závrať jako při vertigu, ale spíše o pocit ztráty rovnováhy a nestability těla.

Pocity "jako na lodi" jsou obvykle doprovázeny ztrátou chuti k jídlu a nevolností. Pacienti mohou mít takovou závrať, že se bojí udělat krok ze strachu z pádu a nechtějí se pustit opory.

Bolesti, které prudce vyzařují zpod lopatky, se mohou rozšířit do celé horní končetiny. Často vyzařují směrem k lokti. Jsou doprovázeny bolestí a brněním v prstech, které se stávají necitlivými a neohrabanými.

S končetinou nelze manipulovat jako dříve, je bolestivá a slabá.

Tyto příznaky patří do souboru cervikobrachiálního syndromu. Spoušťové body se nacházejí pod lopatkami, v trapézových a dalších zádových svalech.

Jednostranné reflexní ztuhnutí svalů způsobuje asymetrii ramen. Jedno rameno umístěno výše a více vpředu než druhé. Toto asymetrické držení těla vede ke zkrácení dalších svalů, jako jsou prsní svaly hrudní stěny, nesprávnému nastavení hrudní páteře a asymetrickému držení pánve a kyčlí.

Vzniká tak začarovaný kruh bolesti, která se může jednostranně šířit od hlavy až k patě. Tento stav se nazývá myofasciální syndrom.

Proč těhotenství odstartovalo potíže?

Ptáte se:
Proč ale ženy, které byly předtím naprosto zdravé, začnou trpět takovými obtížemi?

Až 12 % těhotných žen má bolesti zad.

Proč je těhotenství odstartovalo?

Na vině jsou tyto 4 hlavní příčiny:

1. Změna těžiště těla

Jak děloha roste a břicho se stahuje, větší část těla se prohýbá dopředu.

Záda se začnou prohýbat, zvýrazní se tzv. hyperlordóza neboli extrémní prohnutí křížové části páteře. Brada podvědomě klesá dolů a ohýbá se i krční páteř.

Plná a těžká prsa pod vlivem bouřlivých hormonálních změn táhnou hrudník dolů, ramena se posouvají dopředu. Taková páteř připomíná spíše paragraf než pěkné fyziologické S. Není divu, že bolest na sebe nenechá dlouho čekat.

2. Hormonální změny

Během těhotenství tělo produkuje řadu hormonů. Připravují ženu na rychlý nárůst velikosti a také na porod, při kterém tělo novorozence prochází dolním pánevním otvorem.

Tyto hormony, konkrétně estrogen, progesteron a relaxin, způsobují, že vazy povolují, měknou a stávají se poddajnými.

U rostoucího dítěte, které potřebuje prostor v bříšku, je to vítané. Takto měkké zádové vazy však umožňují prohýbání páteře do nefyziologických poloh.

3. Nedostatek pohybu

Rychlé přibývání na váze, velké břicho, bolavé klouby, dušnost a únava.

S takovým tělem je samozřejmě pravidelný pohyb namáhavý. Svaly, které se nehýbou, rychle chladnou a tuhnou.

Při běžných denních činnostech se záda rychle potí. I při sebemenším ochlazení záda rychle prochladnou. Proto by budoucí maminky měly dbát na pravidelná relaxační cvičení v podobě protahování svalů a nácviku správného dýchání. Pomocí těchto cviků udržujeme svaly v teple a uvolněné.

4. Spěte na jedné straně těla

Doporučuje se spát na levém boku. Po několikaměsíčním spánku v jedné poloze ale dochází k nepřirozenému protažení krční páteře s jednostranným natažením vazů a svalů.

Ještě větší problém nastává, když byla žena zvyklá spát na břiše a v nové situaci nemůže najít vhodnou polohu pro nerušený spánek.

Správné řešení nemusí být hádankou

Pokud bolest přijde nečekaně a akutně, nastávající matka často neví, jak reagovat. Bojí se použít běžně dostupná analgetika proti bolesti, aby neublížila dítěti.

Těhotná žena drží v ruce léky a neví, které jsou vhodné z hlediska bezpečnosti.
Nastávající matky často nevědí, které léky jsou v těhotenství bezpečné. Zdroj: Getty images

Masáže a relaxační teplé lázeňské procedury jsou v těhotenství zakázány.

Pokud chce navštívit lékaře, neví, zda se jedná o neurologický, nebo gynekologický problém. Nakonec se nechce stresovat, i když bolest může být nesnesitelná a znemožňovat běžné denní aktivity.

A co lékárna?

Pokud jde o analgetika, tedy léky proti bolesti, je vhodný paracetamol. Je bezpečný v těhotenství v každém trimestru a také během laktace (kojení).

Další tabletou, která se v domácí lékárně vyskytuje poměrně často, je kyselina acetylsalicylová, známá jako aspirin.

Ten se v posledním, třetím trimestru nedoporučuje. Jinak by měl být v malých dávkách bezpečný.

Každou novou léčbu bolesti konzultujte se svým lékařem. Zejména, pokud má trvat několik dní.

Váš gynekolog bude mít o něco lepší znalosti o omezeních užívání léků v těhotenství než váš neurolog. Proto tuto otázku směřujte na něj.

Léky složené jako kompozit ve tvaru plodu, dietata na modrém pozadí
Některé léky jsou v těhotenství bezpečné, jiné jsou kontraindikovány. Existuje také rozdíl v jejich použití pro jednotlivé trimestry. Zdroj: Getty images

Informace o lécích v těhotenství naleznete také v článku:
Bolest není nemoc, ale projev nemoci. Můžeme ji zvládnout bez lékaře?

Teplo je důležité

Zkuste na bolavé svaly přikládat suché teplo.

Mělo by pomoci fénování, přiložení deky, vyžehleného ručníku, náplastí nebo hřejivých přírodních mastí.

Jako v bavlnce

Pořiďte si polštáře do postele. Spoustu polštářů.

Polštáře tvoří oporu těla během spánku.

Jeden si dejte za záda a druhý mezi kolena, aby tlumil kyčelní klouby. Další si dejte mezi chodidla, aby vám neotékaly nohy. Malý polštářek použijte jako oporu břicha. Když spíte na levém boku, dejte si pod pravou paži polštář, který bude tlumit pravé rameno a krční svaly.

Lehké protahovací cviky

Už jste slyšeli o tzv. postizometrické relaxaci?

Jedná se o relaxační cviky, při kterých si protahujete krční svaly a zároveň správně dýcháte. Svaly se tímto maximálním protažením zahřejí a uvolní.

Dalším cvikem, který je vhodné cvičit od začátku těhotenství, je stahování pánve a břišních svalů.

Tímto způsobem výrazně ulevíte páteři. Pevná břišní stěna se vám bude hodit při porodu.

Pánevní záklony a stahování břišních svalů můžete trénovat nebo vědomě cvičit kdykoli a kdekoli. Zpočátku na to budete muset myslet, ale po chvíli se tato poloha těla stane automatickou.

Naopak rotační pohyby je třeba omezit. Uvolněné vazy umožňují páteři, zejména v pozdějších fázích těhotenství, větší "exkurzi". To znamená větší než fyziologicky bezpečný rozsah pohybu, kterým si těhotná žena může nechtěně ublížit.

Vhodnými sporty při bolestech krční páteře jsou plavání a vodní sporty nebo vodní aerobik. Voda je přirozeně podpůrná, takže pohyby budou o něco snazší i v pozdějších fázích těhotenství.

Po plavání se však nezapomeňte rychle osušit a dbejte také na zvýšenou hygienu.

Jednoduché masáže doma

Zkuste si vzít na pomoc tenisový míček, který umístíte mezi záda a zeď. Pohybujte se z jedné strany na druhou, kutálejte míček po zádech a vyvíjejte tlak, abyste dosáhla masážního efektu.

Partnera můžete navigovat, aby na zádech, například pod lopatkami nebo v zátylku, pohmatem našel bolestivé bulky (trigger points). Jemným tlakem a krouživými pohyby je může masírovat.

Jakoukoli domácí masáž provádějte vsedě nebo vestoje, jemným tlakem na zádové svaly.

Poloha na břiše se nedoporučuje, zejména ve vysokém stupni těhotenství.

Masáž těhotné ženy ležící na boku
K dispozici jsou profesionální masáže nebo domácí masáže. Pozor však na polohu na břiše, která není v pokročilém stádiu těhotenství vhodná. Zdroj: Getty images

Pokud bolest přes veškerou vaši snahu neustupuje, navštivte raději lékaře, který váš stav odborně posoudí.

Existuje několik příznaků, které varují, že by mohlo jít o jinou, závažnější příčinu bolesti.

Jedná se o varovné příznaky neboli červené vlajky, které ukazují například na zánětlivou, úrazovou, nádorovou nebo metabolickou příčinu bolesti.

Mezi tyto varovné příznaky patří např.:

 • přítomnost poranění páteře v minulosti
 • úbytek hmotnosti
 • přítomnost zhoubného nádoru
 • užívání kortikosteroidů pro jiné chronické onemocnění
 • závislost na návykových látkách
 • návaly horka
 • imunodeficitní onemocnění, jako je infekce HIV
 • intenzivní noční bolest, která budí ze spánku a špatně reaguje na analgetika
 • noční pocení
Animace gynekologického vyšetření - těhotná žena sedí v ordinaci lékaře
V těhotenství se doporučuje vyšetření při jakémkoli zdravotním problému. Zdroj: Getty images

Neurolog provede objektivní vyšetření, aby zjistil, zda je přítomen neurologický deficit. Zaměřuje se zejména na parézu končetin (slabost, omezená aktivní pohyblivost končetin) nebo poruchy svěračů (neschopnost močit, absence pocitu plného močového měchýře, ztráta nutkání k močení nebo naopak nedobrovolný únik moči nebo stolice).

Pokud to diagnóza vyžaduje, provádí se zobrazovací vyšetření.

V těhotenství je zcela kontraindikováno rentgenové vyšetření, CT vyšetření a zobrazovací metody, které vyžadují podání kontrastní látky do žíly.

Bezpečná je magnetická rezonance (MRI), která nevystavuje plod ionizujícímu záření. Kontrastní látka gadolinium, která se v určitých případech při vyšetření magnetickou rezonancí podává, by se však neměla v těhotenství rutinně podávat. Vždy by se měl zvážit poměr rizika a přínosu, tj. přínos vyšetření v těhotenství.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • solen.sk - CERVIKOGENNÍ VERTEBROGENNÍ SYNDROMY V NEUROLOGICKÉ PRAXI, Miloslav Dvořák, Andrea Hlubeková, Vlastimil Horný, Neurologické oddělení Nemocnice Spišská Nová Ves, Spišská Nová Ves, a.s., Spišská Nová Ves
 • solen.sk - Bolesti dolní části zad a pánve v těhotenství, doc. Blanka Adamová, M.D., Ph.D. Neurologická klinika, Lékařská fakulta MU v Brně, CEITEC - Středoevropský technologický institut, Masarykova univerzita, Brno.
 • parenting.firstcry.com - Bolesti šíje v těhotenství - příčiny, prostředky nápravy a prevence
 • chirodenton.com - Bolest šíje: úleva od bolesti šíje a ramen v těhotenství
 • postpartumtrainer.com - Bolest šíje v těhotenství: [5 věcí, které můžete udělat pro úlevu].
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.