Afty u dětí i v těhotenství: Jejich příčiny, léčba a co na afty pomáhá?

Afty u dětí i v těhotenství: Jejich příčiny, léčba a co na afty pomáhá?
Zdroj fotografie: Getty images

Afty jsou nepříjemné, zanícené puchýřky, které se vyskytují na sliznici ústní dutiny. Tyto bolestivé vřídky mohou potrápit zejména děti a těhotné ženy. Proč tomu tak je? Mohou být nebezpečné pro nenarozené dítě?

Trápí vás afty? Co je jejich příčinou? Proč se často vyskytují u dětí a v těhotenství?

Dále se ptáte: Co na afty pomáhá a jaká je jejich léčba? Pomáhají domácí recepty?

Afty jsou kulaté nebo oválné puchýře, velké většinou několik milimetrů až jeden centimetr. Tyto malé zanícené puchýřky bývají bílé, až nažloutlé, s červeným ohraničením. Někdy mohou i krvácet.

Typickým místem pro vznik je vnitřní strana ústní dutiny. Jde zejména o líce, rty, ale i jazyk.

Přestože mohou být opravdu nepříjemné, většinou nevyžadují návštěvu lékaře. Nejsou nebezpečné. Nepředstavují tedy žádné vážné ohrožení na zdraví. Mizí většinou samy, do jednoho až dvou týdnů.

Úlevou od bolesti a nepohodlí způsobené aftou mohou být různé léčivé mastě či oleje, které jsou volně dostupné v lékárnách.

Jak a proč vznikají afty?

Předchůdcem afty je bulka či vyrážka, která praskne a mění se na vřed. Většinou se objeví více než jedna, ale nesplývají.

Tuto nemoc popisovali už staří Řekové. V současnosti postihuje přibližně 20 % populace na celém světě.

Ve většině případů je důvod vzniku aft nejasný. Často se na jejich tvorbě podílí poškození vnitřní stěny ústní dutiny a určitý rizikový faktor, který značně dopomůže ke vzniku afty.

Pokud se vám vytvoří afta, je velmi pravděpodobné, že se ještě rozšíří nebo se vytvoří více najednou.

Přehled příčin a rizikových faktorů:

Možné příčiny vzniku afty Rizikové faktory Onemocnění přispívající ke vzniku aft
 • poškození vnitřní straně úst náhodným prokousáním
 • poškození ostrým zubem
 • nesprávnou zubní protézou
 • tvrdými a dráždivými potravinami (citrusové plody, pikantní jídla)
 • špatně ošetřeným a nesprávně zaplombovaným zubem
 • stres
 • úzkost
 • hormonální změny (menstruace, těhotenství)
 • působení virů, bakterií, hub
 • alergie
 • nevyhovující zubní pasta
 • deficit vitamínů z řady B
 • nedostatek železa a kyseliny listové
 • virové infekce
 • Crohnova nemoc
 • celiakie
 • oslabený imunitní systém
 • vedlejší efekt radioterapie a chemoterapie
 • některé léky

Stres mnozí odborníci uvádějí jako nejhlavnější rizikový faktor vzniku aft. Dalším častým rizikovým faktorem jsou hormonální změny či oslabený imunitní systém.

Přestože jsou afty zánětlivé onemocnění, nejsou infekční. Nejsou tedy přenosné z člověka na člověka.

Přečtěte si také magazínový článek o tom, jak vybírat zubní kartáček. Vyhnete se tak zbytečnému poranění nesprávným kartáčkem.

Kdy navštívit lékaře?

Přestože jsou afty nepříjemnou i bolestivou záležitostí, ve většině případů nejde o vážné onemocnění. Proto nevyžaduje lékařské ošetření. Pokud si však nejste jisti, zda se opravdu jedná o aftu, nebo pokud vám afty způsobují větší potíže, navštivte svého lékaře.

Kdy nestačí domácí léčba:

 • afty jsou velmi bolestivé, nadměrně zarudlé
 • opakovaně se vracejí
 • nemizí do tří týdnů
 • jinak znemožňují běžné aktivity a jídlo

Afty a Candida albicans

Na vzniku aft se značně podílí kvasinková houba Candida albicans. Tento druh kvasinky se přirozeně nachází v ústní dutině, ale při jejím přemnožení představuje rizikový faktor.

Oslabený imunitní systém není schopen udržet přirozené množství této houby, a ta se přemnoží. Vzniká vhodné prostředí pro vznik aft.

K množení Candidy dopomáhá i léčba antibiotiky. Ta způsobují snížení počtu prospěšných bakterií v ústech a umožňují tak množení této kvasinky.

Jak vyléčit afty?

Jelikož příčina vzniku aft není dosud zcela objasněna, tak i léčba není jednoznačná. Představuje spíše zmírnění příznaků a ulevení od bolesti. Těžko léčit něco, u čeho příčinu neznáme.

Naštěstí afty nevyžadují žádnou speciální léčbu a léčebné postupy. Afty za normálních okolností mizí do dvou týdnů.

V mnoha případech však mohou afty znepříjemňovat běžné činnosti, jako je přijímání potravy. Zejména pokud se nacházejí na místech, na kterých dochází k častému dráždění.

Pokud si nejste jisti, zda opravdu jde o afty, nebo vám značně znepříjemňují běžné aktivity, obraťte se na svého lékaře. Ten na základě různých vyšetření stanoví možnou příčinu nebo vyloučí jiné možnosti onemocnění, která mohou afty či jiné puchýře způsobit.

Je také možné, že kromě laboratorních vyšetření vás může doporučit i k zubnímu lékaři, imunologovi nebo alergologovi.

Co dělat, když vás trápí afty

 • používejte měkký kartáček na čištění zubů
 • používejte zubní pastu, která neobsahuje síran sodný
 • vyhněte se ostrým, kořeněným, kyselým, slaným nebo teplým jídlům
 • jezte víc ovoce a zeleniny bohaté na vitamíny
 • dopřejte si relax

Pomoci mohou různé antimikrobiální ústní vody, pastilky, gely nebo spreje. U dětí a v těhotenství jsou však omezené.

Pokud upřednostňujete pomoc z přírody, můžete zkusit výplach ze šalvěje, heřmánku a podobně. Možná ne moc voňavé, ale účinné je potírání česnekem nebo cibulí.

Existují i kortikosteroidní pastilky, které zmírní bolest a urychlí hojení. Nejsou ale vhodné v těhotenství a pro děti do 12 let.

Velký význam má prevence. Ta spočívá zejména ve vitamínech. Doporučuje se zejména užívání vitaminu B, ale i vitaminu C, který je pomocný při posílení imunity.

Afty často trápí i děti

Děti a dospívající jsou často postiženi výskytem aft. Jedním z důvodů je jejich nezralý imunitní systém. Dětský imunitní systém se teprve vyvíjí. Proto jsou děti mnohem více citlivější na infekce.

Často se také vyskytuje v souvislosti s virovou infekcí nebo nemocí zvanou nemoc špinavých rukou. Může tvořit jeden z příznaků této choroby.

Přečtěte si také článek: Dyzenterie, červinka, úplavice, shigelóza nebo prostě nemoc špinavých rukou

K vyšší míře výskytu u dětí přispívá i nedostatečné dovednosti při provádění ústní hygieny. Jedná se zejména o správné čištění zubů. Dětem je třeba pomáhat a vést je ke správným hygienickým návykům. Když správně pečujete o dětskou ústní dutinu, vyhnete se také vzniku zubního kazu.

Možná vás také zaujmou články: Pečetění zubů u dětí má svůj významJak na zdravé zuby

U menších dětí se často výskyt afty v ústech spojuje s odmítáním stravy. Bolavé puchýřky jim mohou způsobovat bolest při přijímání potravy. Pokud vaše dítě z ničeho nic začalo odmítat například mléko, přesvědčte se, zda se mu nevytvořil zmíněný vřídek v ústech.

Jsou afty v těhotenství nebezpečné?

Těhotenství je zátěží pro celý organismus. Toto období vyžaduje vyšší přísun vitamínů a minerálů. Tělo s nimi hospodaří zejména v prospěch nenarozeného dítěte.

Spotřeba vitamínů a jiných důležitých látek se mění v různých stadiích těhotenství. Snadno vzniká jejich nedostatek a následně i oslabení imunity. To je významným rizikovým faktorem pro vznik aft. Proto se afty velmi často vyskytují i v těhotenství.

Dalším vyvolávajícím faktorem v těhotenství jsou i hormonální změny. Podobně je tomu i v období během menstruace.

Přestože afty mohou budoucí maminky značně znepokojit, neznamenají žádné riziko pro těhotenství - ani pro miminko!

Jak na afty v těhotenství

V těhotenství je třeba k jakékoli léčbě přistupovat opatrně. Tak je to i při léčbě aft. Mnoho přípravků obsahuje alkohol a jiné pro těhotenství nebezpečné látky. Při léčbě se proto poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Neexistuje žádná ověřená léčba, která by zaručovala urychlení léčby nebo zabránila opakování. I v těhotenství platí, že se afty většinou samy vytratí do jednoho až dvou týdnů. Důležité je, aby budoucí maminka nezapomínala na pestrou a vyváženou stravu a dostatečně odpočívala.

Možná vás také zaujme článek: V těhotenství si dejte pozor na chudokrevnost

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.