39. týden těhotenství: Myslíte často na porod? Termín porodu je již za dveřmi

39. týden těhotenství: Myslíte často na porod? Termín porodu je již za dveřmi
Zdroj fotografie: Getty images

Blíží se termín porodu. Stále častěji přemýšlíte o tom, jak to všechno bude probíhat. Jste už netrpělivá a zvědavá, jaké to bude, komu se bude vaše miminko podobat a jestli bude všechno v pořádku.

V 39. týdnu těhotenství je dítě oficiálně považováno za zralé. Do předpokládaného termínu porodu zbývá už jen jeden týden.

Jak se vyvíjí vaše miminko v bříšku?

Přibližná hmotnost plodu je 3290 g a délka 50 cm.

Vaše dítě je připraveno k porodu. Je plně vyvinuté a donošené.

Nyní pouze přibývá na váze. V posledních dnech těhotenství plod přibírá asi 14 gramů denně.

Vaše dítě má v těle 300 kostí, zatímco dospělý člověk má 206 kostí. Jeho kosti se spojují dohromady až po narození.

Dítě má výrazný hrudník.

Mozek dítěte je o 30 % větší než před 4 týdny. Nadále roste rychlým tempem, které bude pokračovat po dobu prvních tří let života.

Vývoj mozku dítěte je fascinující. Po narození ho budete moci pozorovat na vlastní oči. Každý den vás bude překvapovat svými schopnostmi, obratností a rychlým vývojem.

Kůže je růžová a pokrytá vernixem neboli kožním mazem, který je bílý a připomíná sýrovou konzistenci. Jeho úkolem je chránit kůži plodu před popraskáním, zvlhčovat ji, chránit ji před infekcí a svou kluzkostí usnadňovat průchod vašeho miminka porodními cestami.

Z kůže zmizelo téměř všechno lanugo.

Nehty na jeho rukou již přesahují prsty.

V plicích vašeho miminka je již poměrně velké množství surfaktantu, a přesto se tento týden zvyšuje.

Vaše miminko je velmi vnímavé. Vnímá vše z vašeho okolí, například hlasy, hudbu, pohyby matky a její doteky.

V tomto období přejde do těla plodu část vašich hormonů. Kvůli těmto hormonům má novorozenec po narození oteklé genitálie.

U dívek překryjí velké stydké pysky malé stydké pysky a u chlapců sestoupí varlata.

Slzné kanálky ještě nejsou otevřené.

Určitě jste slyšeli, že malé děti hodně pláčou, ale slzy neprodukují. Slzné kanálky se po narození postupně otevírají. Teprve zhruba v prvním měsíci života uvidíte první slzy svého dítěte, které stékají po jeho buclatých tvářičkách.

Placenta nadále vyživuje vaše dítě. Dodává mu protilátky, které posilují jeho imunitní systém a chrání ho před infekcemi až do věku 6 měsíců po narození. Kojením dítě získává další protilátky potřebné pro jeho imunitní systém.

Dítě sestupuje hlavičkou do pánve.

V tabulce jsou uvedeny přibližné rozměry plodu ve 39. týdnu podle sonografického měření

Celková délka Hmotnost HC
Obvod hlavičky
BPD
Příčný průměr hlavičky
AC
Obvod břicha
FL
Délka stehenní kosti
50,7 cm 3290 g 331,4 mm 94,4 mm 340,8 mm 70,8 mm

Další informace o velikosti plodu naleznete v článku:
Ultrazvuk v těhotenství: velikost plodu, co je fetální biometrie?

Před porodem plod uvolňuje vysoké množství hormonu estrogenu, který vyvolává kontrakce a zahajuje porod. Tím se uskutečňuje přechod od plodu k novorozenci.

Jak se žena cítí ve 39. týdnu?

Nemůžete se dočkat okamžiku, kdy konečně uvidíte své dítě a budete ho mít u sebe.

Určitě si představujete, jak bude vaše miminko krásné a buclaté. Vlivem porodu se však jeho vzhled může změnit na oválný, což se za několik dní po porodu srovná. Může mít oteklý obličej nebo na něm může mít dokonce vyrážku. Nebojte se, za pár dní bude vaše miminko krásné a vše se srovná.

Pravděpodobně budete méně cítit pohyby. Je to kvůli rostoucí velikosti miminka a nedostatku místa v děloze. I když se pohyby vašeho miminka oproti předchozím týdnům snížily, mělo by být stále aktivní.

Cítit pohyb miminka v děloze je nejkrásnějším okamžikem těhotenství ženy. Jeho posuny, kopání, posouvání a natahování jsou nejkrásnějšími vzpomínkami na těhotenství. Pálení žáhy, bolesti zad i nepohodlí jdou stranou.

Ten pocit, kdy ve vás roste nový život, vývoj a očekávání jeho příchodu jsou nejradostnějšími okamžiky těhotenství ženy.

Cítíte se obrovská a nešikovná.

Možná si připadáte jako velká koule. Vaše pohyby jsou pomalé a namáhavé. Snažíte se nedělat prudké pohyby, abyste se vyhnula bolesti.

Bříško vám klesá. Plod sestupuje do pánve a vy jste schopna zhluboka dýchat. Vaše problémy s pocitem nedostatku vzduchu ustoupily.

Vaše děloha dosáhla své maximální velikosti. Navzdory váhovému přírůstku dítěte se již nezvětšuje.

Na břiše se vám mohou nadále tvořit strie. Vaše pokožka se vysušuje. Nadále ji krémujte a pečujte o ni, abyste předešla dalším striím. Strie během několika dní po porodu vyblednou. Některé malé zmizí a ty, které zůstanou, se stanou znakem mateřské pýchy.

Pocit úzkosti a strachu před porodem je zcela normální. Nemusíte se bát. Během porodu nebudete v nemocnici sama. Zdravotnický personál s lékařem vám pomohou přivést na svět vaše vytoužené miminko.

Obavy jsou kolikrát horší než realita.

Poslíčci (Braxton-Hicksovy kontrakce) jsou stále silnější a častější. Připravují vaše tělo na velkou událost, kterou bude porod.

Miminko je uloženo hlavičkou ve vaší pánvi. To může způsobit, že v této oblasti pocítíte silnější bolest.

Bolest vystřelující z oblasti pochvy do nohou se může objevit z tlaku dítěte na pánevní nervy. Není to nebezpečné, takže se nebojte. Je to jen nepříjemné.

Únava je vaším společníkem během těhotenství. Vaše tělo vynakládá velké úsilí, a tak se rychleji unavíte.

Problémy se spánkem, nespavost, časté noční buzení se projeví i v podobě únavy během dne.

Časté močení je stále častější kvůli poklesu dítěte do pánve a tlaku na močový měchýř.

Bolesti zad jsou poměrně časté. Vaše páteř je rostoucím bříškem a jeho váhou více namáhána. Mohou se objevit i bolesti v boku z rostoucí dělohy a jejího tlaku.

Pokud vás bolí hlava, zkuste se napít a na chvíli si lehnout. Někdy se bolest projevuje také z nedostatku tekutin v těle. Při dodržování pitného režimu bolest ustoupí. Pokud prudká bolest hlavy nepřestává, zajděte do nejbližší nemocnice a nechte si zkontrolovat krevní tlak.

Nadýmání a zácpa vás budou provázet i nadále. Vaše vnitřní orgány včetně vašich střev jsou utlačovány dělohou. Správnou úpravou jídelníčku se můžete vyhnout zácpě a následnému vzniku hemoroidů z tlaku stolice.

Hemoroidy mohou vznikat také v důsledku tlaku dělohy na vaši pánev.

Více informací o hemoroidech v těhotenství se dozvíte v našem článku:
Hemoroidy v těhotenství a po porodu. Proč se tvoří, jak je léčit?

Vlivem těhotenských hormonů se u vás mohou vyskytovat také návaly horka.

Pokud se vám točí hlava, lehněte si a protáhněte si nohy, abyste podpořila prokrvení mozku. V posledním měsíci je nejlepší ležet na levém boku. Uvolní se průtok krve dolní dutou žilou a závratě obvykle ustoupí.

V posledních týdnech těhotenství se často objevují otoky nohou nebo rukou.

Tmavnutí kůže na obličeji nebo hnědé těhotenské skvrny se tvoří v důsledku hormonů. Po porodu obvykle zcela zmizí.

Vaše pleť je mastnější, vlasy se lesknou a mají větší hustotu. To vše díky těhotenským hormonům.

Mlezivo odtéká z vašich prsou po kapkách. Vaše prsa jsou připravena na kojení a tvoří se v nich první výživné mléko pro dítě.

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat infekcím močových cest, které jsou zvláště časté v posledním trimestru těhotenství. Projevují se bolestí močového měchýře a pálením při a po močení. Pokud máte tyto příznaky, navštivte svého lékaře. Lékař provede vyšetření moči a zajistí vhodnou léčbu.

Vaginální infekce jsou v posledním trimestru také časté. Projevují se nepříjemnými pocity v oblasti genitálií, svěděním, pálením a změnou barvy a konzistence výtoku. Infekci je nutné léčit vhodnou léčbou doporučenou vaším gynekologem.

Vaginální výtok by měl být čirý nebo mírně nažloutlé barvy. V pozdním stádiu těhotenství je často zbarven do růžova, a to z praskajících cév děložního hrdla, které se rozšiřuje a připravuje na porod.

Můžete si všimnout náhlého odchodu hlenové zátky v podobě malého množství hustého hlenu, někdy s příměsí krve. K odchodu hlenové zátky ve třetím trimestru obvykle dochází 24 hodin před začátkem porodu.

V tomto týdnu můžete také zažít falešný poplach, při kterém budete pociťovat kontrakce. Kontrakce ale budou pouze mírné intenzity a nebudou pravidelné.

Mnoho žen pociťuje před začátkem porodních kontrakcí nevolnost. Ještě před porodem můžete pociťovat příliv energie nebo zaznamenat odchod hlenové zátky. Po odchodu hlenové zátky následuje růžový výtok z praskajících jemných cév děložního hrdla, které se zkracuje a otevírá.

Před blížícím se porodem některé ženy pociťují bolesti zad nebo bolesti v podobě menstruačních křečí a výraznou únavu.

Samozřejmě není pravidlem, že každá žena bude mít tyto příznaky těsně před porodem.

Bolest zad u těhotné ženy.
Bolest zad u těhotné ženy. Zdroj: Getty Images

Příznaky začínajícího porodu

 • Odtok plodové vody. Po odtoku plodové vody se porod obvykle dostaví do 12 hodin.
 • Krvavý nebo nahnědlý výtok je známkou toho, že se děložní hrdlo připravuje na porod.
 • Pravidelné kontrakce, zpočátku slabé a nepravidelné, poté intenzivnější a pravidelnější.
 • Bolesti zad. Mnoho žen pociťuje těsně před porodem výraznou bolest zad.

Pokud cítíte, že vám z pochvy začíná pomalu odtékat tekutina, pravděpodobně vám začíná odtékat plodová voda. Pomalu si sbalte věci a jděte do porodnice. Pravděpodobně začnete rodit během 12 až 24 hodin.

Porod může nastat kdykoli. Spontánní porod nelze přesně naplánovat. Nelze říci, jak bude probíhat.

Porod může začít, jakmile odteče plodová voda, aniž by se objevily kontrakce. Pokud vám odteče plodová voda, vezměte si tašku a jděte do porodnice. Neodkládejte to a nečekejte na nástup kontrakcí.

Porod může začít také s nástupem kontrakcí, aniž by odtekla plodová voda. Hlídejte si intervaly kontrakcí. Pro jistotu si dejte do kalhot hygienickou vložku. K prasknutí a odtoku plodové vody pravděpodobně dojde během několika hodin.

Vyčkejte na nástup kontrakcí. Pokud přicházejí v pravidelných intervalech 5–8 minut, jeďte do porodnice, ve které chcete miminko porodit, se sbalenými věcmi.

Nikdy si nemůžete být jistá, jak přesně váš porod začne. Proto je velmi důležité sledovat příznaky.

Snažte se vyhnout stresu, buďte klidná. Klidně dýchejte, jak vás učili na předporodním kurzu.

Což byste v žádném případě neměla ignorovat:

 • Vaginální krvácení
 • Silné svědění v oblasti genitálií
 • Silná bolest hlavy, která neustupuje
 • Problémy se zrakem, rozmazané vidění, citlivost na světlo
 • Bolest těsně pod žebry
 • Extrémní otoky nohou, chodidel, bradavek, rukou nebo obličeje
 • Přetrvávající bolest žaludku
 • Zvýšená tělesná teplota nad 37,5 °C bez příznaků chřipky nebo nachlazení

Zatím žádné příznaky porodu?

Nemusíte se obávat, pokud nemáte žádné komplikace nebo špatný zdravotní stav.

Do termínu porodu zbývá týden. Vaše miminko se může rozhodnout přijít na svět během několika hodin nebo dnů. Také ale může svůj příchod prodloužit, a to až do 42. týdne.

Je možné, že se ráno probudíte jako obvykle, bez známek porodu. Najednou vás překvapí odtok plodové vody a v poledne už držíte své miminko v náručí.

Pokud čekáte dvojčata a ještě jste neporodila, pravděpodobně vás pošlou do nemocnice. V nemocnici rozhodnou, jak bude váš porod probíhat, a naplánují den porodu.

Jaká vyšetření vás čekají ve 39. týdnu?

Jednou týdně se dostavíte do poradny, kde vás lékař vyšetří.

Zkontrolují vám moč, změří krevní tlak, poslechnou si ozvy plodu, sonograficky zkontrolují vaše dítě, zkontrolují plodovou vodu, provedou CT vyšetření a zkontrolují děložní hrdlo.

Váš lékař vám může doporučit, abyste kliniku navštěvovala i každý druhý den. Nemusíte se však obávat, že by něco nebylo v pořádku. Jedná se pouze o preventivní vyšetření, která mají včas zachytit porod. Budete tak včas odeslána do porodnice. Někdy mohou časté prohlídky také zabránit pozdnímu porodu.

Co když se dítě narodí teď?

Vaše dítě je již v termínu porodu, plně vyvinuté, donošené a připravené na život mimo dělohu.

Chlapci jsou obvykle těžší než dívky.

Pokud se v termínu narodí dítě s nízkou porodní hmotností, označuje se pak jako hypotrofický plod, a to z důvodu nedostatečné výživy dítěte v děloze.

Je to způsobeno nedostatečnou funkcí placenty nebo onemocněním matky, například při vysokém krevním tlaku, při onemocnění ledvin. Takový plod však lze odhalit při sonografickém vyšetření již v poradně, a tak se jeho stav řeší ještě v břiše.

Opakem je hypertrofický plod, který je příliš velký na svůj gestační věk. Často se rodí děti s hmotností až 5 kilogramů.

Velmi často se vyskytují u matek trpících těhotenskou cukrovkou.

Když se vaše dítě narodí

Miminka obvykle nepláčou hned po narození, jako je tomu ve filmech. Může jim trvat několik vteřin, než se jim uvolní dýchací cesty.

Miminko bude bezprostředně po porodu vyšetřeno, změřeno a vyhodnoceno podle Apgar skóre. Hodnocení probíhá ve třech časových intervalech – po první, páté a desáté minutě po narození.

Hodnocení je následující:

 • jeho srdeční frekvence
 • dýchání
 • jeho svalový tonus, pohyby a aktivita
 • reakce na podněty
 • barva kůže

Toto posouzení určuje, zda je dítě zdravé, nebo zda potřebuje léčbu a pomoc. Maximální počet hodnotících bodů je v každém případě 10.

Ruce a nohy novorozence mohou mít modrou barvu, protože krevní oběh stále probíhá. Kůže může být tmavě červená až fialová. Po prvním nádechu se změní na jasněji červenou.

Pokud si všimnete intenzivnějšího tření dítěte ručníkem, neznepokojujte se. Lékaři to dělají proto, aby podpořili průtok krve vašeho dítěte.

Dýchání miminka ještě nemusí být pravidelné. Může trvat několik minut, než začne pravidelně dýchat.

Chlapci se mohou narodit s velkými varlaty. To je pouze dočasné, v důsledku hormonů a zadržování vody v těle.

Novorozenec těsně po narození.
Novorozenec těsně po narození. Zdroj: Getty Images

První pohled na dítě po porodu vám může připadat zvláštní, ale nebojte se.

Po porodu je žena vyčerpaná a po narození miminka pocítí velkou úlevu. V tu chvíli uvidíte své miminko. Je mokré, někdy s viditelnou krví a mazem na těle.

Při prvním nádechu a i po něm někdy děti dělají různé grimasy, stejně jako když se snaží otevřít oči v jasném světle. Až dosud byly celou dobu v děloze, kde měly tmu a jen jemné světlo pronikající skrze vaši kůži a dělohu. Po porodu je pro ně světlo dost ostré.

Pro vás je to příliš mnoho nových zkušeností během několika minut. Když vám přinesou již omyté a ošetřené dítě a přiloží vám ho k prsu, bude to pro vás ten nejkouzelnější okamžik štěstí a lásky k dítěti.

Po porodu budete stále vypadat jako těhotná. Vaše bříško bude velké. Může trvat až 6 týdnů, než se vrátí do původní velikosti.

Kojení je velmi prospěšné nejen pro vaše miminko, ale také pro to, abyste získala zpět své tělo. Kojení pomáhá děloze rychleji se zmenšit a vrátit se do původní velikosti. Kojením dokonce spalujete kalorie.

Co můžeme doporučit:

 • Dodržujte zdravou stravu.
 • Jezte menší porce a častěji.
 • Vyhýbejte se kořeněným, ostrým jídlům, abyste předešla pálení žáhy a nevolnosti.
 • Dostatek tekutin je pro vaše tělo a stravu důležitý. Pokud jich máte nedostatek, budete se cítit unavená, budete mít málo energie a v důsledku nedostatku tekutin v těle vás může bolet hlava.
 • Pohybujte se pomaleji a nedělejte prudké pohyby, abyste se vyhnula nepříjemné bolesti.
 • Pečujte o své emocionální zdraví, které je důležité pro vás i vaše dítě. Vnímá i vaše pocity.
 • Najděte si čas na těhotenské cvičení a procházky. To vám dodá sílu a energii, kterou potřebujete pro porod a pro brzké zotavení.
 • Cvičte dechová cvičení, která vám byla ukázána v předporodní přípravě.
 • Udělejte si čas na sebe, více odpočívejte a nepřepínejte se.
 • Pokud se cítíte unavená, zdřímněte si během dne.
 • Dejte si nohy na polštář, vyhněte se dlouhému stání a sezení.
 • Vyzkoušejte aromaterapii, která má vliv na vaši pohodu a může vám zpříjemnit den správnou vůní.
 • Čtěte knihy.
 • Poslouchejte hudbu, kterou máte ráda. Působí také jako terapie. Poslechem hudby a relaxací si můžete navodit pocit pohody a přijít na jiné myšlenky.

Mějte vždy připravenou tašku do porodnice, vyhnete se tak stresu na poslední chvíli.

Více se o dalších týdnech těhotenství dozvíte v souhrnném článku: Těhotenství po týdnech: Jak probíhá těhotenství a vývoj plodu?

Galerie

Novorozenec těsně po narození. Zdroj: Getty Images
Bolest v zádech těhotné ženy. Zdroj: Getty Images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • Úvod do porodnického a dětského ošetřovatelství: Gloria Leifer
 • healthline.com - Co očekávat ve 39. týdnu těhotenství
 • nhs.uk - Průvodce těhotenstvím týden po týdnu
 • whattoexpect.com - Těhotenství v 39. týdnu těhotenství
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.