Proč zařadit dýni do jídelníčku? Přečtěte si o jejích účincích a výhodách

Proč zařadit dýni do jídelníčku? Přečtěte si o jejích účincích a výhodách
Zdroj fotografie: Getty images

Dýně je plodem přízemní popínavé rostliny, rozšířené po celém světě. Je známo několik odrůd této jedlé rostliny. Kromě zdravotních účinků má také estetickou a výživovou funkci.

Vlastnosti

Dýně (Cucurbita pepo, C. moschata, C. maxima) patří do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae). Její plody se připravují jako zelenina po celém světě.

Plody mají charakteristickou tvrdou oranžovou slupku se zvláštním typickým žlábkem.

Dýně se pěstují jako pochoutka pro lidi, k dekoraci a jako přísada do krmiva pro dobytek.

Tyto popínavé rostliny se vysazují do malých kopečků vzdálených od sebe 2,5 až 3 m. Lze je pěstovat i na vyvýšených záhonech.

Z botanického hlediska patří dýně mezi bobule typu "pepo". Jsou obvykle velké, váží 4 až 8 kilogramů, ale i více. Některé odrůdy jsou obrovské, zatímco jiné jsou jen drobné.

Největší odrůdou je Cucurbita maxima, jejíž plody dosahují velikosti 34 kilogramů a více. Dosud největší naměřená hmotnost dýně tohoto druhu byla 907 kilogramů.

Dýně mají nejčastěji žlutavou až oranžovou barvu. Bývají zploštělé nebo naopak kulovité. Některé odrůdy mají bílou slupku, jejíž tvar se může rovněž lišit. Slupka je hladká, někdy vrásčitá nebo žebrovaná, což dodává plodům charakteristický vzhled.

Typický stonek, z něhož dýně vyrůstá jako plod, má čtvercový průřez, zelenou barvu a je poměrně tvrdý. Díky tomu může dýně dorůst velkých rozměrů.

V Evropě a Jižní Americe se dýně podávají jako zelenina. Někdy se zaměňují s podobnými dýňovitými plody, jako jsou cukety.

V Severní Americe a Kanadě se dýňový koláč podává na Den díkůvzdání a o Vánocích.

Dýně se obvykle také konzervují. C. moschata je nejlepší pro nakládání.

Dýně jsou velmi oblíbené jako podzimní dekorace. Na některých místech, zejména v USA, se používají během svátku Halloween jako strašidelné dýně nebo jack-o'-lantern. Vnitřek dýně se vydlabá a vloží se do něj svíčka, která svítí skrz vyřezané oči, nos a zuby na vnější straně.

Dýňová semínka jsou jedlá. Připravují se pražením a v USA se jim říká "pepitas". Mají prokázaný přínos při onemocnění prostaty. Zmírňují nepříjemné příznaky i problémy s močením. Lze je také požívat ve formě oleje.

Studie prokázaly, že dýňová semínka a z nich vylisovaný olej mají příznivý účinek při benigní hyperplazii prostaty (zvětšení prostaty). Používají se jako alternativní účinná léčba tohoto onemocnění.

Dýně obecně zkrášlují talíř a dodávají stravě mnoho živin. Jedlá jsou nejen semena, ale i dužina.

Neobsahují žádný cholesterol, tuk ani sodík.

Mezi hlavní živiny obsažené v dužině dýně patří vláknina, vitamin B1, B6, betakaroten, vitamin C, měď, kyselina listová a mangan. Nechybí ani vápník, hořčík a magnézium.

Dýňová semena obsahují draslík, vápník, zinek, železo, měď, mangan, hořčík, vitamin A, thiamin, riboflavin, niacin a foláty.

Dýně mají zemitou, mírně nasládlou chuť. Některé mají tvrdší konzistenci. Jiné jsou máslové, které lze použít při vaření.

Protože dýně je nízkokalorická potravina a obsahuje mnoho živin, je vhodná při hubnutí.

V následující tabulce jsou uvedeny nutriční hodnoty na 100 g syrové dýně

Energetická hodnota 26 kcal
Sacharidy 6,5 g
Vláknina 0,5 g
Tuky 0,1 g
Bílkoviny 1 g

V tabulce jsou uvedeny hodnoty vitamínů a minerálů na 100 g syrové dýně

Vitamin A 426 mcg Draslík 340 mg
Vitamin B1 0,05 mg Hořčík 12 mg
Vitamin B2 0,11 mg Vápník 21 mg
Vitamin B3 0,6 mg Železo 0,8 mg
Vitamin B5 0,298 mg Zinek 0,32 mg
Vitamin B6 0,061 mg Fosfor 44 mg
Vitamin B9 16 mcg Měď 0,127 mg
Vitamin C 9 mg Mangan 0,125 mg
Vitamin E 1,06 mg Sodík 1 mg
Vitamin K 1,1 mcg Selen 0,3 mcg
Tykve
Zdroj fotografií: Getty Images

Oranžová barva dýně prozrazuje, že ovoce obsahuje beta-karoten, který je silným antioxidantem. Antioxidanty chrání buňky před působením volných radikálů. Mají především kardioprotektivní (srdce chránící) účinek a zabraňují růstu novotvarů (protirakovinný účinek).

Zvláštní postavení má beta-karoten. Ten chrání organismus před růstem nádorů tím, že aktivuje specifické bílé krvinky, tzv. přirozené zabijáky.

Tělo také přeměňuje beta-karoten na vitamin A, který je v této přirozené formě účinný pro zdraví oka. Podporuje zdraví rohovky, ale i dalších částí zrakového orgánu. Kromě toho je účinný také pro kůži, kosti, plíce a ledviny.

Vápník, hořčík a magnézium obsažené v této potravině mají příznivý vliv na hodnotu krevního tlaku. Jsou v této kombinaci přirozenými regulátory tlaku. Hořčík reguluje nervové a svalové procesy nebo cukr v krvi.

Dýňová semínka obsahují vlákninu, což z nich činí vynikající potravinu. Obal semínek však může být někdy hůře stravitelný, zejména u pacientů trpících zánětlivými onemocněními trávicího systému.

Olej ze semen má účinky na růst vlasů u mužů s androgenní alopecií (vypadávání vlasů při zvýšené hladině androgenů). Má také protizánětlivé účinky.

Bylo také prokázáno, že dýňový olej je vhodný při hyperaktivním močovém měchýři.

Účinky

  • Hubnutí - bez obsahu tuku, s vysokým obsahem vlákniny a dalších živin
  • Prevence aterosklerózy - žádný obsah lipidů a cholesterolu v dužině, vysoký obsah vlákniny
  • Obsahuje beta-karoten - antioxidant, který podporuje zdraví očí, plic, kostí, kůže a ledvin, kardioprotektivum (ochrana srdce) a snížení oxidačního stresu buněk
  • Onemocnění prostaty (benigní hyperplazie prostaty) - zmírnění příznaků u starších mužů, dýňová semínka a jejich olej
  • Protizánětlivé účinky - olej ze semen snižuje záněty v těle
  • Hyperaktivní močový měchýř - olej ze semen snižuje naléhavost a zmírňuje inkontinenci při tomto onemocnění

Nežádoucí účinky

Dýňová semínka jsou bohatá na vlákninu, takže mohou vést ke zvýšené plynatosti (odchodu plynů). Konzumace velkého množství těchto semínek může navíc vést k zácpě.

Semínka je třeba rozžvýkat. Nedoporučuje se proto jejich konzumace u lidí s poškozenými zuby, protože jejich hrany jsou ostré.

Dýně
Zdroj fotografií: Getty Images

Vnitřní použití

Dužina dýně se používá v celé řadě pokrmů. Dýni lze grilovat, připravit z ní dýňové pyré, které lze také vařit. Dužina je vhodná do polévek, jak prozrazuje tento recept: tradiční dýňová polévka ve zdravé verzi.

Hodí se také do salátů.

Pyré lze použít například při přípravě omáček na těstoviny. Dýňovou dužinu je vhodné nahradit máslem nebo olejem.

Chuť dýně se velmi dobře snoubí se skořicí a muškátovým oříškem.

Dýně se používá také k přípravě různých sezónních dezertů a nápojů.

Po vyjmutí semen z dýně se nechají přes noc oschnout na papíře a papírových utěrkách. Poté se mohou vařit asi 20 minut při teplotě 70 °C. K dochucení se používá mořská sůl a trocha olivového oleje.

Olej ze semen se získává lisováním. Lze jej konzumovat a je vhodný do salátů a jiných studených pokrmů. Při přípravě by se neměl zahřívat, aby neztratil své výživové hodnoty.

Vnější použití

Olej lze použít k potírání pokožky hlavy. Vtírá se do vlhkých nebo mokrých vlasů, které se po chvíli smyjí, např. kopřivovým šamponem. Má příznivý vliv na vypadávání vlasů.

Sběr a skladování

Dýňové plody dozrávají na začátku podzimu a lze je skladovat několik měsíců na suchém místě. Vlhké sklepní prostředí není vhodné. Vlhkost by se měla pohybovat mezi 50 a maximálně 80 %.

Doporučuje se uchovávat plody se stopkou, jinak snadno hnijí.

Nejlépe se skladují na slámě při teplotě 10 až 15 °C. Vydrží asi 4 až 5 měsíců.

Halloweenské dýně
Zdroj fotografií: Getty Images

V jednom šálku syrové dýně je kromě výše uvedených vitaminů a minerálů 30 kalorií, 1 gram bílkovin, 0 gramů tuku, 7 a půl gramu sacharidů, půl gramu vlákniny a 3 gramy cukru.

Při nákupu konzervované dýně je vhodné hledat takovou, která neobsahuje přidané cukry ani sůl.

Při přípravě některých pokrmů je vhodné nahradit máslo nebo olej dýňovou dužinou. Tímto způsobem lze připravit například zdravé zapékané pokrmy.

Dýni lze použít také při přípravě smoothies.

Testosteron a jeho aktivní metabolit dihydrotestosteron mají normálně vliv na růst prostaty. Dýňová semínka obsahují fytochemikálie, které tento vliv snižují. Kromě toho snižují přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron. To je žádoucí v případě chorobného zvětšení prostaty.

Problémy s prostatou a alternativní léčbu dýňovými semeny je vhodné konzultovat s lékařem.

Dýňová semínka jsou také bohatá na zinek, který hraje klíčovou roli ve zdraví prostaty.

Dýňová semínka obsahují také tuky.

Dýně není jedovatá.

Zajímavost: Dýně je přízemní plod popínavé rostliny. Může dorůst obrovských rozměrů. Používá se v lékařství, kosmetice a gastronomii a také dekorativně během Halloweenu.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.