Kostival lékařský: Je to zázrak přírody pro zdraví? Jak ho správně používat? Pozor na rizikové účinky

Kostival lékařský: Je to zázrak přírody pro zdraví? Jak ho správně používat? Pozor na rizikové účinky
Zdroj foto: Canva

Kostival lékařský je bylina používaná po tisíce let při léčbě zranění a zlomenin. Rostlina obsahuje účinný alantoin, ale také alkaloidy necidy. Zásadně se rostlina používá pouze zevně.

Vlastnosti

Kostival lékařský (Symphytum officinale) je asi 60 cm vysoká rostlina z čeledi brutnákovitých (Boraginaceae).

Latinský název rostliny znamená "spojovat". Díky svým účinným látkám totiž hojí a spojuje kostní struktury (po zlomeninách apod.).

Stonek vyrůstá z listové růžice. Listy jsou kopinaté, drsné, světle zelené, asi 15 cm dlouhé. Kořen rostliny je 30 cm dlouhý, na povrchu tmavě hnědý až černý, uvnitř bílý až nažloutlý. Kořen je na dotek lepkavý a snadno se láme. Květy jsou zvonkovité, růžové až světle modré, ale také bílé.

Odedávna se používá při léčbě krevních výronů, zánětu šlach, zlomenin kostí a trombózy (ucpání cévy sraženinou). Rostlina roste v Evropě, Asii a Severní Americe.

V tradiční japonské medicíně se používá již od roku 2000 př. n. l., například při popáleninách, pohmožděninách nebo zánětech kloubů.

V některé literatuře jsou popsány také příznivé účinky kostivalu po vnitřním užití (na žaludeční a dvanácterníkové vředy). Vzhledem k přítomnosti jedovatých látek v rostlině se však vnitřní užití kostivalu nedoporučuje a aplikuje se zásadně zevně.

Kostival pomáhá také při léčbě revmatismu a otoků kloubů, vnějších i vnitřních poranění, pohmožděnin. Lékem připraveným z kostivalu lze léčit i záněty okostice. Je vhodný na otevřené i uzavřené rány.

Léty byl ověřen jeho příznivý účinek při dnové artritidě a jejích uzlech. Úleva byla pozorována po použití kostivalu u pacientů s amputačními pahýly, kteří jsou postiženi fantomovými bolestmi.

Kostival nachází uplatnění také u pacientů po ochrnutí končetin, ať už poúrazovém, nebo po náhlé mozkové příhodě.

Dalšími indikacemi pro použití rostliny jsou poruchy meziobratlových plotének, poruchy prokrvení dolních končetin a křečové žíly. Je vhodná také při ulcus cruris, tj. vředu na holeni z cévních příčin. Účinná je také při infikovaných hemoroidech.

Kostival se předepisuje také při zánětech vnějších pohlavních orgánů.

Drogou je kořen (Symphyti radix), nať (Symphyti herba) a list (Symphyti folium).

Účinky (shrnutí):

  • Hojení ran a zlomenin - urychlení hojení, např. u infikovaných kožních defektů, proleženin nebo bércových vředů
  • Protizánětlivé účinky - antiflogistikum, výtažky z rostliny zkracují dobu hojení
  • Analgetické účinky
Sada Boneset zobrazená na animovaném obrázku
Kostival, rostlina s květem a kořenem. Zdroj fotografií: Getty Images

Vnitřní použití

Vzhledem k přítomnosti nebezpečných pyrrolizidinových alkaloidů (necidů) se vnitřní užívání nedoporučuje. Mohou způsobit tvrdnutí jater, případně rakovinu jater. Lze použít i jiné rostliny s podobnými léčivými účinky, a to i bez rizika škodlivých účinků.

Kořen rostliny
Kořen rostliny. Zdroj fotografií: Getty Images

Vnější použití

Zevní aplikace je přípustná za přísných požadavků na dávkování.

Není vhodné, aby se masti a jiné přípravky aplikovaly na více než 10 % povrchu těla najednou. 

Léčivá tinktura - Lze ji připravit z kořenů kostivalu podle známého receptu. Kořeny se omyjí kartáčkem, naseká se na jemno, naplní do láhve a zalije 40 % lihem. Láhev se postaví na dva týdny na teplé místo. Používá se například k výplachům úst.

Obklad z listů - Je vhodný při zánětech šlach, ochablých končetinách a krevních výronech. Čerstvě natrhané listy kostivalu omyté horkou vodou spaříme a zabalíme do plátna.

Kostivalová kaše - Připravíme ji z listů rostliny tak, že listy rozmačkáme válečkem. Kaši pak naneseme na postižené místo a ovážeme obvazem.

Kostivalová moučka a její obklady - Připravuje se z kořene, který se rozemele. Lžíce rostlinné moučky se smíchá s vodou a trochou oleje. Vzniklá kaše se natře na plátno, přiloží a ováže šátkem.

Kostivalové sádlo - Připraví se z 250 g sádla, kořeny se nakrájí nadrobno a přidají se do horkého tuku. Nechá se zpěnit, dobře se promíchá, pánev se odstaví a nechá se přes noc vychladnout. Druhý den se scedí přes plátno a sádlo se naplní do sklenic.

Náplast - Je další forma, ve které lze kostival aplikovat.

Sedací koupel - Koupel trvá 20 minut. Používá se při ní koupelový odvar, který si připravíme před vlastní koupelí. 200 g kostivalových listů se namočí na 12 hodin do 5 litrů studené vody, poté se nádoba zahřeje a vlije do koupele.

Celková koupel - Je podobná, pouze se použije 500 gramů suché kostivalové směsi. Nedoporučuje se, aby se koupajícímu dostalo srdce pod vodu. Koupel se proto praktikuje vsedě.

Krém - Obsahuje kromě výtažku z kostivalu také olej, vodu a glyceryl stearát.

Nálev - 2 lžíce větvičky na šálek, výplachy úst a kloktání při podrážděných a zanícených sliznicích dutiny ústní, při bolestivých stomatitidách úst a hltanu jsou snesitelné, pokud se nepřekračují dávky ani frekvence aplikací.

Je však důležité si uvědomit, že kostival se nesmí polykat. To je důležité zejména u malých dětí nebo nereagujících pacientů, kteří by mohli neúmyslně spolknout léčivý obsah.

Sběr a skladování

Roste na vlhkých loukách, ale také na polích, mokrých úhorech. Najdeme ji také u potoků, rybníků nebo na okrajích lesů. Kvete v květnu, červnu, srpnu a září.

Nať sbíráme před rozkvětem nebo v době květu. Kořen (radix) se vykopává buď brzy na jaře, nebo pozdě na podzim.

Kostival skladujeme v syrovém stavu na tmavém, chladném a suchém místě (nať i kořeny).

Jakmile se na zahradě jednou uchytí, je nezničitelný. Pokud se kořen náhodou přeřízne, znovu doroste.

Květina Boneset
Zdroj fotografií: Getty Images

Opatrnost a dávkování?

Opatrnost při dávkování je důležitá. Rostlina obsahuje některé jedovaté látky, jako jsou echimidin, pyrrolizidin a symfytin, které mohou poškodit játra a mohou být potenciálně karcinogenní.

Rostlina kostivalu je opylována přirozenými opylovači, jako jsou včely.

Mezi prospěšné látky v kostivalu patří alantoin, kyselina rozmarýnová, flavonoidy, triterpeny, steroly. Obsahuje alkaloidy konsolidin, konsolidin, symfytin, echimidin, echinokarpin, lasiokarpin, symfytocinoglossin a necidy. Mezi polyfenolické kyseliny patří kyselina kávová a chlorogenová.

V květenství rostliny se nachází větší množství slizu a 8-9 % tříslovin (v kořeni přibližně 5 %).

Alantoin podporuje růst nových buněk (proliferační procesy) a kyselina rozmarýnová zmírňuje bolest a tlumí záněty. Alantoin také urychluje regeneraci a epitelizaci poškozených sliznic nebo kůže. Podle výzkumů také zvyšuje produkci neutrofilů (druh bílých krvinek).

Některé literární údaje uvádějí, že perorální požití komonice je nevhodné kvůli možnému poškození jater a dokonce smrti. Dnes se proto dává přednost vnějšímu užívání rostliny před vnitřním.

Doporučená dávka je 2-4 gramy kostivalové masti nebo krému aplikovaného na kůži 3x denně.

Nedoporučuje se používat kostival během těhotenství a kojení. Kostival je teratogen a mohl by poškodit plod.

Mezi hlavní interakce patří léky, které mohou vést i k poškození jater. Při kombinaci s nimi je proto třeba dbát zvýšené opatrnosti. Opatrnost je třeba zvýšit i u hormonální antikoncepce, methotrexátu, některých antibiotik a léků snižujících hladinu cholesterolu.

S kostivalem mohou interagovat i další doplňky stravy. Jedná se zejména o anabolické steroidy, ale také extrakt ze zeleného čaje, ženšen nebo niacin.

Kostival se používá v tradiční medicíně. Obsahuje alantoin a kyselinu rozmarýnovou, které zlepšují hojení ran. Uplatnění má také při revmatismu.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • MIKA K. Fytoterapia z pera lekára. Kostihoj lekársky. 2016. Osveta. s.339. [cit. 05.11.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0
  • TREBEN M. Moje léčivé rostliny (z nemeckého originálu Meine Heilpflanzen). Kostival lékařský. 2010. Eminent. [cit. 05.11.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-7281-413-8
  • DUGAS D. 500 nejlepších receptů lidové medicíny. Kostival lékařský. 2007. Knižní expres. s.61-62. [cit. 05.11.2024]. Dostupné z: ISBN 80-7347-036-5
  • verywellhealth.com  - What Is Comfrey Cream?
  • healthline.com  - What Is Comfrey?
  • webmd.com  - 5 Risky Herbal Supplements - Comprey
  • britannica.com  - Comprey
  • pubmed.ncbi.nlm.nih.gov - Comprey root: from tradition to modern clinical trials
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.