Hrách: Jaké jsou zdravotní účinky a přínosy hrachu? Bílkoviny, vláknina, hubnutí a další výhody..

Hrách: Jaké jsou zdravotní účinky a přínosy hrachu? Bílkoviny, vláknina, hubnutí a další výhody..
Zdroj foto: Canva

Hrách je celosvětově rozšířená luštěnina s léčivými účinky. Obsahuje velké množství léčivých látek. Ve své divoké formě pochází ze Středomoří.

Vlastnosti

Hrách (Pisum sativum) je jednoletá luštěnina z čeledi bobovitých (Fabaceae). Vyskytuje se po celém světě. Pěstuje se pro jedlá semena. Hrách lze koupit čerstvý, konzervovaný nebo zmrazený.

Obvykle se používá v kuchyni při přípravě pokrmů. Hrách jako zelenina se běžně konzumuje již stovky let. Nejčastěji se konzumuje zelený hrách v kulaté formě. Je sladký a škrobnatý.

Hrách se vyskytuje v různých odrůdách. Hrách cukrový se díky své sladké chuti hodí do polévek. Další odrůda, zvaná sněžný hrách, má malá semínka a je oblíbená v asijské kuchyni. Rostliny rychle rostou a jejich semena jsou bohatá na vlákninu. Existuje také anglický hrách.

Hrách setý je jednou z nejstarších kulturních plodin. Divoký hrách pochází z oblasti Středomoří. Jeho zbytky byly nalezeny na Blízkém východě již v neolitu, tj. v mladší době kamenné.

Do celého světa se hrách rozšířil díky evropské kolonizaci. Mnich Gregor Mendel zkoumal základy dědičnosti u semen hrachu a dospěl k zajímavým výsledkům.

Hrách je mrazuvzdorná, listnatá rostlina, jejíž stonek může dorůst výšky až 1,8 m. Stonek má na svém konci koncové úponky, které se podílejí na šplhání. Hrách vytváří listy se třemi páry listů.

Pisum sativum je rostlina, která je opylována hmyzem. Vděčí za to svým pěkně zbarveným květům. Jsou červené, růžové nebo bílé. Plodem je lusk, který je dlouhý asi 10 cm. Když dozraje, má tendenci prasknout, a tak se semeno vrací zpět do země. Semeno je zelené, žluté, bílé nebo pestré.

Hrách obsahuje velké množství živin (výživných látek). Semena obsahují bílkoviny, vlákninu, antioxidanty, vitaminy a minerální látky.

Působí na trávení tím, že ho zlepšuje. Podílí se také na hubnutí, zdraví srdce, regulaci hladiny cukru a zdraví očí.

Látky katechin a epikatechin obsažené v hrachu působí antibakteriálně. Vykazují však také protizánětlivou aktivitu.

V následující tabulce jsou uvedeny nutriční hodnoty na 100 g čerstvého hrachu

Energetická hodnota 81 kcal
Sacharidy 14,4 g
Vláknina 5,7 g
Tuky 0,4 g
Bílkoviny 5,42 g

V tabulce jsou uvedeny hodnoty vitamínů a minerálních látek na 100 g čerstvého hrachu

Vitamin A 765 IU Draslík 24 mg
Vitamin B1 0,266 mg Hořčík 33 mg
Vitamin B2 0,132 mg Vápník 25 mg
Vitamin B3 2,09 mg Sodík 5 mg
Vitamin B5 0,104 mg Železo 1,47 mg
Vitamin B6 0,169 mg Zinek 1,24 mg
Vitamin B9 65 mcg Fosfor 108 mg
Vitamin C 40 mg Měď 0,176 mg
Vitamin E 0,13 mg Mangan 0,41 mg
Vitamin K 24,8 mcg Selen 1,8 mcg

Účinky (shrnutí)

  • Vysoký obsah bílkovin - Stavba těla, svaly, kosti, kůže, chrupavky atd.
  • Trávení - Semena hrachu obsahují vysoké množství vlákniny, která zlepšuje trávení. Vytváří vhodné prostředí pro "dobré" střevní bakterie. Strava bohatá na vlákninu snižuje možnost vzniku zácpy (obstipace).
  • Hubnutí - Nejen díky vláknině obsažené v hrachu. Zpomaluje trávení a vyvolává pocit sytosti po jídle.
  • Kardioprotektivní - Vědci doporučují 400 g luštěnin týdně pro optimální ochranu srdečního svalu. Hrách obsahuje vlákninu, hořčík a draslík, které chrání myokard.
  • Kontrola hladiny cukru v krvi (glykémie) - Hrách má nízký glykemický index. To znamená, že po jeho konzumaci nedochází k rychlému nárůstu hladiny glukózy v krvi. Mohl by být dobrou prevencí proti vzniku cukrovky 2. typu.
  • Anticancerogenicum - Bylo zjištěno, že hrách by mohl mít potenciál v prevenci rakoviny. Obsahuje také saponiny, které chrání před rakovinou.
  • Ochrana očí - Hrách obsahuje vitamin A, lutein i zeaxantin, které chrání oči před věkem podmíněnou makulární degenerací.
  • Protizánětlivé účinky - Obsahuje katechin a epikatechin, které mají antibakteriální a protizánětlivé účinky.
Semena zeleného hrášku
Semínka zeleného hrášku. Zdroj fotografií: Canva

Vnitřní použití

Hrách si již dávno našel cestu do kulinářství. Nejčastěji se používá jako příloha, ale lze ho použít i do polévek. Hrách se používá jak do studených, tak do teplých pokrmů.

Patří mezi ně různé saláty, těstoviny, polévky, dušená jídla a obilné pokrmy. Vařená hrášková zrna jsou velmi vhodná s olivovým olejem nebo máslem.

Hrachový proteinový prášek je volně dostupný na trhu. Vyrábí se ze žlutého hrachu. Obsahuje velké množství bílkovin a železa. Jeho léčivé účinky jsou srovnatelné s klasickým hrachem.

Vnější použití

Rostlina nebývá tímto způsobem využívána.

Vyzkoušejte náš recept na zdravou a lehkou hrachovou polévku pro celiaky i vegany.

Sběr a skladování

Hrách setý se obvykle pěstuje na zahradách v dobře propustné půdě, na nezastíněném místě. Doporučuje se provzdušňování. Ideálně roste při teplotách od 12,8 °C do 18,3 °C.

Pěstuje se od března a sklízet by se měl v červenci. Hrách nemá rád teplo. Některé odrůdy se vysazují i v pozdním podzimu.

Po sklizni se hrách obvykle zmrazuje. Po krátkém povaření jej lze vložit do uzavíratelného plastového sáčku a uložit do mrazničky.

Hrách lze také vařit.

Rostlina hrachu
Rostlina hrachu. Zdroj fotografií: Canva

Některé choroby rostlin mohou ovlivnit výsev hrachu. Kořenová hniloba, moučnatost nebo různé virové infekce jsou choroby, které mohou bránit růstu a narušit výnos.

Existují také planě rostoucí odrůdy hrachu, například hrách trpasličí.

Vigna čínská (Vigna unguiculata) není pravý hrách, i když anglický název black-eyed peas může být zavádějící.

Jeden šálek vařeného hrachu obsahuje 134 kalorií, 24 gramů sacharidů, 8,58 gramů bílkovin, 8,8 gramů vlákniny, 2,26 miligramů železa, 62,4 miligramů hořčíku, 1,9 miligramů zinku, 101 mikrogramů kyseliny listové, 434 miligramů draslíku, 22,7 miligramů vitaminu C a 41,3 mikrogramů vitaminu K.

Hrách obsahuje také vitamin A.

Hrách je luštěnina
Hrách patří mezi luštěniny. Zdroj fotografií: Canva

Nežádoucí účinky hrachu

Přestože je hrách potravinou spojovanou se zdravotními přínosy, existují i některé nežádoucí účinky.

U lidí, kteří konzumují luštěniny ve velkém množství, může dojít ke zhoršenému vstřebávání některých živin. Je to způsobeno tím, že hrách obsahuje také tzv. antinutrienty. I zde platí staré přísloví "všeho s mírou".

Hlavními antinutrienty v hrachu jsou kyselina fytová a lektiny. Kyselina fytová sice snižuje vstřebávání železa, vápníku, zinku a hořčíku, ale také správně reguluje hladinu glukózy v krvi. Lektiny zase vedou ke zvýšené plynatosti.

Hrách může vést k nadýmání (plynatosti). Správná příprava hrachu nadýmání zmírňuje. Ideální je hrách před vařením nebo jinou úpravou namočit do vody a nechat ho odstát, aby změkl.

Zajímavost: Sladký hrášek je potravina obsahující řadu fytochemikálií. Jeho zemí původu je Blízký východ. Obecně zlepšuje trávení, pomáhá snižovat hmotnost a chrání srdce.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.