- MIKA K. Fytoterapie z pera lékaře. Chrysanthemum cinerariifolium. 2016. Osveta. s.134, 291. [cit. 19.04.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0.
- healthline.com - CAREY E. Jak chryzantémový čaj prospívá vašemu zdraví. 2022. healthline [online] [cit. 04.19.2024].
- britannica.com - THE EDITORS OF ENCYCLOPAEDIA BRITANNICA. Chrysanthemum. Britannica [online] [cit. 04.19.2024].
Chryzantéma: Okrasné květiny a jejich využití pro zdravotní účinky? Věděli jste o ní? Ale pozor na druhy
Rod chryzantém zahrnuje asi 40 rostlin, z nichž léčivá je především řimbaba starčkolistá. Rostlina má antiparazitické a insekticidní účinky. Dává přednost propustné půdě a slunnému stanovišti.
Vlastnosti
Rod Chrysanthemum zahrnuje asi 40 kvetoucích trvalek z čeledi Asteraceae. Obývají převážně subtropické a tropické oblasti světa. Nejrozšířenější jsou ve východní Asii, kde se pěstují pro okrasu a jsou často zobrazovány v umění.
Jsou to většinou byliny, ale někdy tvoří nižší keře. Mnohé z nich mají menší vonné listy, které vyrůstají střídavě ze stonku. Některé mají kulovité lesklé květy, jiné jsou méně lesklé a nemají ani kulovitý tvar. Pěstované rostliny a kříženci mají obvykle velké květní hlávky.
Barva květů chryzantém se pohybuje od světle žluté až po jasně červenou s fialovými a bílými variantami.
Chryzantémy jsou jedlé. Čaj z těchto květů má zlatavou barvu a chuť podobnou heřmánku. Okvětní lístky lze namočit do vroucí vody a použít do salátů. Je však důležité si uvědomit, že při šlechtění rostlin se často používají různé chemické látky. Proto by se tyto květy neměly v žádném případě konzumovat, případně pouze po pečlivém zvážení.
Kultivované druhy jsou důležité v květinovém průmyslu. Chrysanthemum morifolium má více než 100 kultivarů, včetně forem "daisy", "pompom" nebo "spider".
V tradiční čínské medicíně má chryzantémový čaj dlouholeté zázemí. Používá se indická odrůda této rostliny, Dendranthema indicum (dříve Chrysanthema indicum). Běžně se používá jako bylinný prostředek proti vysokému krevnímu tlaku (hypertenzi). Údajně léčí také horečku, bolesti hlavy a záněty.
Prášek z kopretiny starčkolisté (Chrysanthemum cinerariifolium, Pyretrum cinerariifolium) je jedním z hlavních zdrojů insekticidu pyrethrum, používaného v ekologickém zemědělství. Mnoho rostlin rodu chryzantém obsahuje pyrethrin, který odpuzuje hmyz.
Taxonomie tohoto rodu prošla mnoha úpravami a revizemi.
Mezi druhy, které jsou zařazeny do rodu Chrysanthemum, patří zlateň osenní (Glebionis segetum), maří list balšámový (Tanacetum balsamita), řimbaba obecná (Tanacetum parthenium), vratič obecný (Tanacetum vulgare), kopretinovec dřevnatý (Argyranthemum frutescens) a kopretina velkokvětá (Leucanthemum maximum).
Květ kopretiny starčkolisté obsahuje asi 0,4-2 % účinných látek proti hmyzu a škrkavkám. Patří mezi ně pyrethrin I, pyrethrin II (kyselina pyrethrová). Z dalších látek obsahuje alethrin, furethrin, 0,3 % silic, báze, glykosidy, pryskyřice, vosk, saponiny a další.
Pyrethriny a cineriny obsažené v této rostlině jsou vysoce účinné kontaktní jedy na hmyz a střevní parazity, ale neškodí lidem a teplokrevným živočichům. Výhodou těchto přírodních insekticidů je, že hmyz se vůči nim nestává imunním ani po opakovaném požití.
Vratič obecný (Tanacetum vulgare syn. Chrysanthemum vulgare) obsahuje silici s toxickou dráždivou látkou thujon (tanaceton). Mezi další silice patří kafr, borneol, pinen, terpeny, seskviterpeny. Důležité jsou také hořčiny tanacetin I a II, flavonové glykosidy, třísloviny, polyiny, organické kyseliny a inulin.
Silice z vratiče sice hubí střevní parazity, ale zároveň je pro pacienta toxická!
Dráždí sliznici trávicího traktu, ledviny a poškozuje nervový systém.
Procento látek v rostlině se liší podle místa a dalších podmínek. Z toho důvodu mohou být vedlejší účinky nepříznivější, než se očekávalo. Proto se vratič používá ve vnitřním lékařství jen výjimečně.
Tato silice je také velmi účinná proti různým ektoparazitům, jako je svrab, veš dětská a šatní. Používá se především jako repelent.
Byly však popsány i fatální následky užívání vratiče obecného (Tanacetum vulgare), kdy dochází k úmrtí na ochrnutí dýchacího centra.
Účinky (shrnutí)
Účinky chryzantém se u jednotlivých druhů liší a byly studovány především u zvířat.
- Antiinflamatorní - protizánětlivé, pouze ve studiích na zvířatech, u lidí jsou neprůkazné
- Antiparazitické - výtažky z chryzantém se používají k léčbě střevních a kožních parazitů u lidí i zvířat
- Antiobesitické - účinky proti obezitě, prokázány pouze u zvířat, bylo by třeba provést další studie
- Antidiabetické - bylo prokázáno, že rostlina zlepšuje diabetes u zvířat
- Insecticidum - více druhů rostlin z rodu chryzantém působí jako repelent proti hmyzu
Čínská medicína používá chryzantému při léčbě bolesti očí, hlavy, krku a zvýšeného krevního tlaku.
Vnitřní použití
Čaj e připravuje z okvětních lístků druhu Chrysanthemum cinerariifolium, které je třeba řádně usušit. 3-6 suchých květů použijeme na jeden šálek s trochou vychlazené vody.
Kopretina starčkolistá je vhodná také do studených salátů, konkrétně její okvětní lístky.
Pozor je třeba dávat při konzumaci vratiče obecného (rod Chrysanthemum, Tanacetum vulgare), který je jedovatý!
Vnější použití
Vratič obecný se nesmí používat k potírání kůže, protože způsobuje záněty kůže.
Na trhu je možné sehnat chryzantémový krém s hydratačními vlastnostmi a příjemnou vůní.
Sběr a skladování
Pěstování chryzantém na zahradě je snadné. Tyto trvalky vydrží přibližně 4-5 let. Mají poměrně dobře vyvinutý kořenový systém a jsou odolné proti mrazu. Rostliny vyžadují slunné stanoviště, propustnou, dobře živnou půdu. Doporučuje se vysazovat je na jaře.
Rod chryzantém zpravidla kvete koncem léta a začátkem podzimu.
Vratič obecný roste ve volné přírodě podél polních cest. Kvete od července do září. Tuto rostlinu nesbírejte, protože je jedovatá. Rostlina odpuzuje hmyz.
Suché okvětní lístky kopretiny starčkolisté skladujte v tmavé skleněné uzavíratelné nádobě.
Jaké jsou vedlejší účinky?
Mezi nežádoucí účinky patří především alergická reakce. V případě výskytu vyrážky nebo poruch dýchání po užití těchto rostlin je nutné přerušit jejich užívání a vyhledat lékařskou pomoc.
Chryzantéma může reagovat s léky ze skupiny statinů (na snížení cholesterolu). Při dlouhodobé léčbě těmito léky je zakázáno užívat rostliny z rodu chryzantém.
Pyrethrin (insekticid) obsažený v některých rostlinách tohoto rodu může dráždit kůži i plíce.
Je důležité používat rostliny chryzantém, které nebyly postříkány pesticidy nebo jinými zahradnickými přípravky. Okvětní lístky vyšlechtěných odrůd chryzantém (Chrysanthemum morifolium) se v současné době ke konzumaci nedoporučují.
Používání chryzantém se nedoporučuje v těhotenství.
Vratič obecný (Chrysanthemum vulgare, Tenacetum vulgare) je jedovatá rostlina obsahující nebezpečný tanaceton.
Rod chryzantém je charakteristický obsahem látek, které jsou účinné proti hmyzu a mají také antiparazitické účinky. Tyto trvalky kvetou na začátku podzimu a jsou oblíbené v zahradách.