Pomerančová kůže: Proč mám pomerančovou kůži na stehnech či zadku? (+ Stádia)
Pomerančová kůže je převážně kosmetický problém. Postihuje převážně ženy. Zhoršuje ji nadváha či obezita, ale není podmínkou jejího vzniku. Rizikem je nevhodná strava, nedostatek pohybu a samozřejmě i genetická predispozice.
Pomerančová kůže je typickým příznakem pro celulitidu. To je onemocnění, které trápí během života většinu žen. Nejčastěji k celulitidě dochází z důvodu nerovnoměrného a změněného hromadění tuku, zejména v oblasti boků, stehnech a na zadku.
Změny se týkají vrstvy pod kůží, kde probíhají degenerativní a dystrofická poškození.
Příčinou vzniku není nadváha nebo obezita. Způsobuje ji porucha cirkulace krve, lymfy a zadržování vody.
Je ale několik stádií vývoje pomerančové kůže. Tím pádem není vždy hned rozeznatelná a může začít poměrně nepozorovaně. Pomerančová kůže se vyskytuje u 9 z 10 žen. Jde o poměrně masivní problém, který se ale dá jistou formou korigovat.
Stádia celulitidy:
- nerovnost pokožky se objeví pouze při testu (takzvaný štípací test, stlačení kůže mezi dvěma prsty)
- na pokožce je vidět nerovnost při napnutí svalů
- viditelné nerovnosti na kůži, bez ovlivnění
- výrazné nerovnosti, otoky i bolestivost
Mnohdy je přímý vztah mezi pomerančovou kůží a jídelníčkem. Jsou určitá jídla nebo potraviny, jejichž nadměrná konzumace může napomáhat vzniku pomerančové kůže.
Například jde o bílé pečivo, knedlíky, majonézu, cukr, hranolky, uzeniny, nezdravá je také nadměrná konzumace klasického oleje, na kterém se peče či smaží většina jídel. Ale také hodně kávy a sladkých nápojů může škodit. Namísto toho je nejzdravější alternativou čistá voda.
Velký vliv na pomerančovou kůži má i obezita. Zvětšuje se tak povrch kůže, kde se mohou deformace projevit. Proto se ženám trpícím tímto symptomem doporučuje pravidelný pohyb a cvičení, aby snížily svoji hmotnost.
Není to ale všemocný lék. Zvětšení počtu a zvětšení objemu tukových buněk v podkožní vrstvě je klasickým cvičením jen těžko odstranitelné. Pomerančová kůže se vyskytuje někdy i u mužů, ale trápí nejčastěji ženy.
Celulitida je onemocnění, které je doprovázeno pomerančovou kůží. Vyskytuje se pouze na určitých partiích těla. Jde zejména o oblast stehen, hýždí, břicha a boků.
Celulitida pod kůží způsobuje dystrofii (degeneraci a zjizvení postižené tkáně). Hrbolky, které se vyskytují na kůži, nejsou způsobeny zbytečnými zásobami tuků. Jde o změny podkožního tukového vaziva, které zadržuje vodu v této tkáni.
Z hlediska zdravotnického jde spíše o estetický problém. Velké riziko pro vznik celulitidy a pomerančové kůži představuje hladina hormonů v krvi. I proto se nejčastěji objevuje celulitida například během období puberty, těhotenství, menopauzy nebo pokud žena užívá hormonální antikoncepci.
Problémem je i špatná činnost jater, nedostatečná funkčnost lymfatického a krevního systému, nadměrná konzumace alkoholu nebo i kouření.
Někdy je rizikem i dědičná predispozice, ale není to vždy tak.
Rizikové faktory pro vznik celulitidy:
- dědičnost
- hormonální poruchy, nerovnováha
- hormonální antikoncepce, léčba
- sedavý způsob života, nedostatek pohybu
- sedavé zaměstnání
- těsné oblečení (snížení prokrvení kůže)
- stres
- alkohol
- kofein
- kouření
- nevhodná strava (nasycené tuky), bílé pečivo, cukr
- nedostatek vitamínů a prvků
- zhoršená cirkulace krve a lymfy v kůži
Pomerančová kůže se při celulitidě začíná projevovat nejprve jen na pohmat, později i bez stlačování kůže. Pokud jsou již nerovnosti hrubé, tak je pomerančová kůže prakticky neléčitelná. V dřívějších stadiích se dá celulitida a její příznaky zmírnit. Je toho možné dosáhnout změnou stravování, zdravějším pohybem, ale také různými masážemi, saunováním či aplikováním speciálních krémů. Jde o dlouhodobou léčbu.