Možnosti léčby strumy – sledování, léky, jód a operace

Léčba strumy závisí na příčině zvětšení žlázy. Určení formy léčby závisí také na stupni samotného zvětšení, klinických projevech, anamnéze a zdravotních komplikacích pacienta.

Je nutná odborná diagnostika a stanovení léčby endokrinologem.

Konzervativní léčba a následné sledování

Konzervativní léčba je založena na pravidelném ambulantním sledování štítné žlázy. Sledování bez předepsání léčby je indikováno, pokud je struma bez pozoruhodností a štítná žláza funguje fyziologicky.

Součástí konzervativní terapie je úprava životního stylu a zavedení dietních opatření. V případě strumy vzniklé z nedostatku jódu je indikována suplementace nedostatku tohoto minerálu.

Farmakologická léčba

Typ farmakologické léčby opět závisí na příčině vzniku strumy. Je nejčastější formou léčby poruch štítné žlázy.

U hypotyreózy se používají především syntetické náhrady hormonů štítné žlázy, které současně odstraňují klinické příznaky. Často mohou žlázu zmenšit na původní velikost.

Naopak u hypertyreózy jsou indikovány léky, které zvyšují produkci hormonů štítné žlázy. Léky na štítnou žlázu zpomalují nebo zcela blokují zvýšenou produkci hormonů štítné žlázy.

Při zánětlivém procesu štítné žlázy jsou indikovány především kortikosteroidy (protizánětlivý účinek).

Léčba radioaktivním jódem

V případě recidivující strumy s nemožností chirurgického zákroku se ve vzácných případech volí léčba radiojódem. Radioaktivní jód se vstřebává do krve, která jej pak dopravuje do štítné žlázy.

Radioaktivní jód žlázu postupně ničí a štítná žláza se zmenšuje a přestává produkovat nadměrné množství hormonů štítné žlázy. Léčba s sebou přináší komplikace, jako je úplné zničení funkce žlázy a její hypofunkce.

Chirurgická léčba

Chirurgický zákrok se volí zejména u nadměrné strumy, která tlačí na okolní struktury a způsobuje související zdravotní komplikace.

Chirurgická léčba se volí také v případě neúčinné farmakologické léčby, přítomnosti uzlů měnících funkci žlázy a také v případě předpokladu rakoviny žlázy.

Ta může zahrnovat odstranění celé štítné žlázy (strumektomie) nebo odstranění jednoho laloku či části tkáně žlázy.

fsdílet na Facebooku