Jak se léčí vaginismus? Pomůže psychoterapie i léky

Vaginismus je léčitelný, i když náročný na léčbu.

Léčba je možná z několika hledisek. Spočívá ve zmírnění až odstranění vaginálního spasmu.

Na prvním místě je nalezení příčiny. Problém může být způsoben jiným onemocněním, například onemocněním páteře, gynekologickým, neurologickým, urologickým nebo i gastrointestinálním onemocněním.

Léčba sestává z gynekologického vyšetření a psychoterapie.

Váš gynekolog vám může poruchu vysvětlit a ukázat na anatomickém schématu. Je vhodné začít s léčbou hned na začátku, kdy problém teprve začíná, nerozšiřuje se a kdy je rozvinutý stud a slabé sexuální cítění. Hlavně v začátcích sexuálního života.

Psychoterapie spočívá v získávání pocitů k mužům, k sexu a vlastní sexualitě, svému tělu. A následná snaha pomocí relaxace k odstranění fobie.

Léčba sestává z postupných a trpělivých uvolňování spasmů. Začíná se roztahováním pomocí vaginálních dilatátorů. Dilatátory se vyrábějí od velikosti pár centimetrů a tloušťky jako tužka, později prstů, menšího vaginálního vibrátoru až po největší dilatátor.

V dnešní době se již používají silikonové dilatátory, které jsou měkčí a pohodlnější na používání. Takový postup v léčbě má poměrně dobrý výsledek. Ženě to pomáhá uvolnit se a přivyknout pocitu, že má něco ve vagíně.

Domácí trénink v roztahování poševního vchodu pomocí prstů nebo vaginálních pomůcek se může podpořit pomocí lubrikantů, gelů na znecitlivění nebo podávání léků anxiolytik, které zmírňují úzkost. V terapii je nejprve třeba vyrovnat se s problémy, zklamáními, napětím, výkyvy nálad a samozřejmě láskou.

Další možností léčby je párová terapie nebo účast na skupinových psychoterapiích, kde se setkávají ženy se stejným problémem.

V párové terapii, nazvané také jako Masters a Johnson terapie, je důležitý vzájemný vztah partnerů, jejich vzájemná přitažlivost, láska, ochota a samozřejmě podpora partnera a následná motivace a spolupráce v cvičení.

Při této terapii se partneři zaměřují na mazlení a uvolňování. Později během mazlení a relaxace ženy se muž snaží zavést malý dilatátor, nakonec větší. Nakonec se během naučené relaxace postupně snaží partner vsunout svůj penis do vagíny. Tento postup má v průměru dobré výsledky a většina žen při něm dosahuje orgasmu.

Zpomalit léčbu může odmítání, pocit studu a zábrany ze strany ženy. Některé ženy mají problém mluvit o svých problémech s partnerem a terapeutem. Také poslech toho, co jim terapeut říká, jim může být nepříjemný. Následné cvičení s partnerem kvůli pocitu studu odmítají. To přináší různé neshody a následné hádky, negativně ovlivňující ženu.

Terapeut vysvětlí celý postup nácviků, které je třeba doma realizovat. Po několika návštěvách, kdy už je žena uvolněnější, se pár baví o průběhu v domácím prostředí. Sdílí s terapeutem, zda se jim dařilo. A o případném neúspěchu a dalším následném řešení problému a o pocitech, které provázely cvičení.

Díky získávání informací se mnohdy přijde na danou příčinu, která problém vyvolala alespoň částečně. Je možné pokusit se ji odstraňovat.

K léčbě vaginismu jsou někdy zapotřebí i léky podle stavu pacientky a příčin jeho vyvolání. Doporučuje se vždy používat lubrikační gel, při nízké hladině estrogenu podání hormonu estrogenu a antidepresivní terapie.

Často se ptáte, jak si pomoci z pohodlí domova?

Tak se o to pojďme alespoň pokusit.

Důležitá je snaha se vyrovnat se svým tělem, odstranit pocit studu a odhalovat svou sexualitu se svým partnerem. Když máte harmonický vztah, není se před partnerem za co stydět. Součástí domácí terapie je zkoumání intimních partií pomocí zrcadla.

Je důležité se uvolnit a pomocí prstů roztahovat poševní vchod. Je to zdlouhavější proces a vyžaduje svůj čas na trénink. Později se do pochvy zavádí malý vaginální vibrátor na dilataci (roztažení) poševního vchodu.

Pro některé ženy je frustrující mluvit o svých sexuálních problémech s doktorem nebo s psychologem.

fsdílet na Facebooku