Léčba - jak se SIBO léčí? Jaké léky fungují, je nutná dieta?
Léčba SIBO je u každého pacienta individuální a komplexní. Zahrnuje úpravu životního stylu, dietu a farmakoterapii. SIBO je léčitelný, ale může se často opakovat. Vyžaduje proto odbornou léčbu, diagnostiku příčiny a úzkou spolupráci lékaře s pacientem.
Prognóza je dána především základním onemocněním, které vedlo ke vzniku SIBO.
Medikamentózní léčba
K léčbě SIBO se běžně používají antibiotika, prebiotika a probiotika. K dosažení odpovědi na konkrétní druh bakterií, které způsobily nerovnováhu ve střevní mikroflóře pacienta, lze použít kombinaci antibiotik.
Výsledky studií z posledních let ukázaly, že antibiotikum rifaximin do určité míry snižuje výskyt SIBO přibližně u 80 % pacientů.
Přesná doba užívání antibiotika je individuální, ale krátkodobá. Většina lékařů doporučuje podávat rifaximin po dobu 7–10 dnů, a to buď jednorázově, nebo cyklicky.
Během léčby antibiotiky je nutný pravidelný přísun probiotik a prebiotik k podpoře rovnováhy střevního mikrobiomu.
Mají řadu příznivých účinků, jako je posílení bariérové funkce střeva, inhibice patogenů, modulace zánětlivé reakce a snížení viscerální přecitlivělosti.
Úprava životního stylu
V rámci diety jsou běžné bezlaktózové a bezlepkové diety, doplňování potřebných vitaminů a minerálů. Mnoho pacientů uvádí, že se jim po dietě ulevilo od zažívacích potíží a bolestí břicha.
Nutriční podpora se používá v případech výrazného úbytku hmotnosti a rizika podvýživy.
Rizikem jsou zejména fermentovatelné sacharidy, které se v tenkém střevě špatně vstřebávají. V případě SIBO začnou přemnožené bakterie tyto sacharidy rozkládat příliš brzy, konkrétně již v tenkém střevě.
To má za následek nadýmání, průjem nebo bolesti břicha. Vyloučení příjmu těchto sacharidů ve stravě může zmírnit některé zažívací příznaky SIBO.
V současné době má důležitou roli tzv. FODMAP dieta. Toto slovo je anglickou zkratkou pro "fermentable oligo-, di-, mono- saccharides and polyols" (fermentovatelné oligo-, di-, mono- sacharidy a polyoly).
F – Fermentable (fermentovatelné) – potraviny, které mohou být rozkládány mikroorganismy, jako jsou bakterie nebo kvasinky
O – Oligosacharidy, které se nacházejí v obilovinách nebo v látkách obsažených v luštěninách
D – Disacharidy, např. laktóza obsažená v mléčných výrobcích
M – Monosacharidy, např. fruktóza obsažená v ovoci a zelenině
P – Polyoly – látky používané jako sladidla v potravinách
Potraviny s vyšším obsahem FODMAP, kterým byste se měli ve svém jídelníčku vyhnout:
- Česnek, cibule
- Luštěniny (hrách, fazole, čočka...)
- Obiloviny (ječmen, žito)
- Med, agáve
- Mléčné výrobky obsahující laktózu
- Jablka, hrušky, fíky
- Slazené nápoje
- Sušené ovoce
Vhodné potraviny během diety při SIBO:
- Listová zelenina
- Papriky, rajčata, mrkev
- Maso a ryby
- Quinoa
- Brambory
- Vejce
- Tofu
- Bezlepkové obiloviny (kukuřice, rýže...)
- Některé druhy ovoce (hrozny, jahody, borůvky...)