Léčba rosacey: Léky, lokální krémy, masti a jiné
Léčba růžovky je lokální (aplikovaná na postižená místa) či systémová, protizánětlivá, případně antibakteriální.
Preparáty používané k léčbě růžovky
Kyselina azelaová
Tato účinná látka se aplikuje se na kůži v podobě gelu a krému. Má antibakteriální a protizánětlivý účinek. V kůži navodí rovnováhu keratinizace a má také antioxidační účinek. Pravidelným používáním dochází ke zredukování zarudnutí a hojení zanícených vyrážek.
Doba používání je minimálně 12 týdnů.
Brimonidin
Patří do skupiny léčiv zvaných agonisté alfa-2 adrenergních receptorů. Má selektivní vazokonstrikční účinek na malé cévy, tzn. stahuje roztažené cévky v kůži.
Existuje ve formě gelu, který se nanáší 1krát denně v tenké vrstvě na oblast obličeje a postižených částí. Přibližně po půl hodině je účinek gelu viditelný. Cévy se stahují, dochází ke snížení průtoku krve, čímž se redukuje zarudnutí kůže.
Tento efekt přetrvává 12 hodin. Používání gelu může předcházet vzniku teleangiektázie, ale již neovlivní vzhled těch stávajících.
Nemůže se používat u pacientů, kteří zároveň užívají antidepresiva, a to inhibitory MAO (monoaminooxidázy), tricyklická nebo tetracyklická antidepresiva. Rovněž je zakázán u těhotných a kojících žen.
Ivermektin
Toto léčivo "proslulé" během pandemie COVID-19 patří do skupiny tzv. avermektinů. Má hlavně antiparazitární a protizánětlivý účinek.
Efektivně zasahuje proti kolonizaci roztočů demodexů, kteří při přemnožení v kůži u růžovky podporují zánět, přenášejí další bakteriální patogeny a zodpovídají za vznik hnisavých a bolestivých vyrážek.
Podává se na večer po dobu 4 měsíců. Léčebnou kúru je v mnoha případech třeba pravidelně opakovat.
Lokální retinoidy (tretinoin a adapalen)
Aplikují se v podobě gelu, krému, olejů nebo různých tinktur. Jsou účinné v boji proti zaníceným vyrážkám. Nemají ale efekt na cévní dysregulaci v kůži, proto neredukují ani zánět, ani rozšířené cévky na obličeji.
Tetracyklinová antibiotika
Antibiotika, která se užívají systémově, nejčastěji v podobě tablet. Mají antibakteriální a protizánětlivý účinek. Blokují angiogenezi (tvorbu nových cév), také brání tvorbě prozánětlivých cytokinů a vaskulárního endoteliálního faktoru.
K tomuto efektu jsou dostačující malé až mikro dávky antibiotik. Pokud je pacient na tetracyklinová antibiotika alergický, v úvahu přichází léčba makrolidy s podobným účinkem.
Léčba jednotlivých subtypů rosacey
Erytematoteleangiektatická rosacea
- brimonidin
- kyselina azelaová
- metronidazol
- UVA a UVB ochranné prostředky
- lasery, IPL
Papulopustulózní rosacea
- metronidazol
- kyselina azelaová
- ivermektin
- retinoidy
- tetracyklinová ATB nebo makrolidy
- isotretinoin
- fotoprotekce
- IPL, lasery
Fymatózní rosacea
- retinoidy – isotretinoin
- metronidazol
- tetracyklinová ATB
- lasery
- chirurgická léčba – odstranění fibrózních částí kůže
Oční rosacea
- umělé slzy
- cyklosporin
- lokální ATB v podobě kapek a mastí
- tetracyklinová systémová ATB