Léčba rakoviny prsu: Chirurgická i onkologická
Léčba rakoviny prsu lze rozdělit na chirurgickou, radioterapii a chemoterapii. Radikální mastektomie znamená odstranění celého prsu. Odstranění prsu bylo dlouhá léta první volbou. Při tomto zákroku se odstraňovaly regionální lymfatické uzliny v podpaží a hrudní svaly.
V dnešní době se tato forma operace nevolí jako první. Odstraňuje se pouze ta část prsu, v níž je nádor. To se nazývá kvadrantová resekce. Případně se odstraní postižený segment, tedy segmentová resekce. Tumorektomie je označení pro odstranění pouze samotného nádoru s ochranným lemem.
Tato částečná forma chirurgického zákroku je pro ženy přijatelnější. A v neposlední řadě nevytváří takový prostor pro psychické problémy, jak to je v případě totální mastektomie. Limitem je velikost a zasažené okolní části nádorem.
Při odstranění lymfatické tkáně se v minulosti vyskytovala častá komplikace – lymfedém. V dnešní době díky šetřící metodě je to pouze v přibližně 10 % případů. Lymfedém není bolestivý, ale projevuje se otokem horní končetiny na straně operace.
Radioterapie je léčba, která se využívá dlouhá léta. Je šetrná a účinná. Ozařují se cíleně jen postižené tkáně a zároveň se šetří okolní zdravá část. Ozařování má negativní dopad hlavně na nádorové buňky, které se po účinku ionizujícího záření neumí zregenerovat.
Naopak zdravé tkáně se regenerují.
Radioterapie se často volí po operaci. Jejím úkolem je poškodit zbývající rakovinné buňky, které se nepodařilo chirurgicky odstranit. Tato posloupnost má snížit riziko recidivy onemocnění. Léčba trvá přibližně 6 týdnů.
Díky molekulárním pokrokům lze rakovinu prsu léčit také inovativní biologickou léčbou – biologickou léčbou.
Chemoterapie, tedy cytostatická léčba, má za úkol zastavit růst rakoviny. Zasahuje do růstu buněk. Týká se to zejména těch, které se vyznačují rychlým růstem, tedy převážně nádorové buňky. Chemoterapie může mít formu tablet, kapslí, ale také injekcí či infuzí. Trvá několik měsíců.
Chemoterapie hraje roli i v metastazování nádoru. Má mu zabránit. I tato forma se volí po operaci prsu. Negativem je to, že zasahuje i ostatní buňky lidského těla. Převážně působí na rychle rostoucí nádorové bujení, ale má vedlejší a nežádoucí účinky.
Známé negativní účinky chemoterapie na:
- ztrátu vlasů a ochlupení
- nevolnost a zvracení
- nechutenství
- zánět sliznic
- kostní dřeň
- častěji infekce
- krvácení
V případě nádorů, které jsou závislé na ženských hormonech, se podává i hormonální terapie. A to buď ve formě blokátorů estrogenů, antiestrogenů, nebo léků, které snižují jejich tvorbu.
Podávají se také gestageny, které snižují hladinu estrogenů. Ale i léky, které brání tvorbě hormonů ve vaječnících. Odebrání vaječníků, které jsou hlavním producentem estrogenu, se již neprovádí.
Důležitá je rekonstrukce prsu, tedy plastická operace a použití silikonových implantátů. V následné době je nutná i péče po léčbě. Ta zahrnuje opakované kontroly, rehabilitaci, a pokud je třeba, i psychoterapii.
Poléčebná péče má důležitou roli v časném odhalení recidivy.