Jak se léčí plísňové onemocnění nehtů a prstů? Léky i chirurgie

Při léčbě plísňového onemocnění nohou a nehtů se využívá nejprve lokální léčba. Při chronických a závažnějších potížích se volí i systémová terapie. Lokální léčba se využívá, pokud není postižených více než 25 % nehtové ploténky.

Léčba je sice zdlouhavá, ale nutná. Při zanedbání hrozí komplikace, jako jsou například celulitida. Celulitida je zánět kůže (neplést s celulou, která se hovorově označuje jako celulitida). U lidí, kteří trpí cukrovkou, je predispozicí k diabetické noze. Dlouhodobě nemocní lidé jsou zdrojem rozšiřování nákazy doma a na veřejných prostranstvích, jako jsou koupaliště.

Při postižení nehtu se používají různé léčebné laky s antimykotickou složkou. Dále se i při kožní mykóze využívají roztoky či krémy. Přípravky mají kombinovaný účinek. Znamená to, že je v nich obsažena antimykotická a druhá složka, která má za úkol narušit vrchní vrstvu nehtu.

Přes porušenou vrstvu nehtu probíhá lepší průnik léčiva k patogenům. Tyto léčebné látky mají široké spektrum účinku na různé mykózy. Léčba ovšem probíhá zdlouhavě. Nanášení lokálního antimykotika musí trvat minimálně 6 měsíců a někdy i déle než 1 rok.

Systémová léčba se volí v tom případě, je-li nehet postižen na více než 50 % plochy. Používají se různá systémová antimykotika. Léky se podávají perorálně, tedy ústy. Často se nasadí kombinovaná léčba. Ta spojuje lokální a celková antimykotika.

Úkolem kombinované terapie je zajistit co nejúčinnější průnik léčiva k patogenům. A to jak uvnitř, tak i u krajů postižených oblastí. I pro určení nejvhodnějšího léku je dobré, pokud se provede mykologické vyšetření a odběr na kultivaci.

V některých případech je nutná chirurgická léčba. Jejím cílem může být částečné nebo úplné odstranění nehtové ploténky. Tento zákrok je bolestivý. Navíc s sebou přináší riziko infekce. Nehtové lůžko se dá odstranit také pomocí CO2, laseru nebo chemicky.

Moderní doba přináší i metody využití fotodynamické léčby, UVC záření, laserové léčby či iontoforézy. Kromě léčby je samozřejmě důležitá i prevence před vznikem či recidivou potíží.

A jak jsou na tom domácí recepty a babské rady?

Protizánětlivý účinek a efekt na mikroorganismy má například česnek či ocet (obyčejný, jablečný), stejně tak i čajovníkový olej (tea tree oil).

Podobně je to i s koloidním stříbrem. Určitě jste už slyšeli o tom, jak se dá využít na různé kožní neduhy.

fsdílet na Facebooku