Léčba otosklerózy: Léky nejsou, pomůže operace?

V současné době bohužel není známa žádná účinná léčba otosklerózy.

V minulosti se předepisoval fluorid sodný. Fluorid sodný působí jako antagonista kostní remodelace a deaktivuje osteoklasty, buňky, které "ohlodávají" kost. Toto působení však probíhá v kostním systému celého těla. Je proto nutné stanovit adekvátní dávku fluoridu sodného, která je dostatečná k zastavení kostní remodelace ve středouší, ale není škodlivá pro zbytek těla.

V současné době probíhají klinické studie, které by měly tuto dávku odhalit.

Bisfosfonáty a vitamín D jsou dalšími možnými budoucími alternativami léčby pacientů s otosklerózou. Tento výzkum je zatím v počáteční fázi.

Chirurgická léčba

Další možností léčby je chirurgický zákrok.

Principem operace středního ucha je obnovení funkčního mechanického přenosu zvuku středním uchem. Tato operace koriguje převodní ztrátu sluchu.

Touto operací však nelze ovlivnit senzorineurální ztrátu sluchu sekundárně způsobenou kochleární poruchou.

Operace je minimálně invazivní jednodenní zákrok prováděný v celkové anestezii.

Existují dvě varianty operace:

  1. Stapedotomie - vytvoření malého otvoru pomocí mikroháčku nebo laseru v patě třmínku, kam se vloží protéza. Před vložením protézy se vykloubí spojení mezi kovadlinkou a třmínkem. Operace se provádí bez odstranění celého třmínku.
  2. Stapedektomie - zahrnuje odstranění téměř všech částí třmínku, včetně obou ramen třmínku. Jsou nahrazeny protézou. Protéza spočívá na kousku tukové tkáně v oválném okénku vnitřního ucha. Vibrace jsou pak přenášeny z kladívka přes kovadlinku na protézu, která rozkmitá tekutinu ve vnitřním uchu.

Indikace k operaci zahrnují:

  • převodní nedoslýchavost
  • stupeň ztráty sluchu nejméně 20 dB
  • schopnost rozlišovat řeč nejméně 60 %
  • pacient je v dobrém zdravotním stavu

Kontraindikace zahrnují:

  • špatný fyzický stav pacienta
  • nestálá ztráta sluchu
  • závratě
  • předchozí středoušní infekce s perforací bubínku
  • ztráta sluchu 70 dB nebo horší
  • rozlišování řeči 80 % nebo lepší

Komplikace operace jsou vzácné. Patří mezi ně hluchota, nekróza kovadlinky, perforace bubínku, poškození lícního nervu, poruchy chuti, závratě a další.

Sluchadla

Sluchadla jsou vhodnou alternativou pro pacienty, kteří jsou kontraindikováni k operaci, a nejsou tedy vhodnými kandidáty pro stapedektomii nebo stepotomii. Výhodou je, že vhodným implantátem lze korigovat i senzorineurální nedoslýchavost, tj. sekundární kochleární postižení.

Sluchadla fungují na principu zesílení zvuku a zvýšení přenosové energie přes ztuhlé kůstky. Tím se zlepší přenos zvuku do vnitřního ucha. Vhodnými kandidáty pro nasazení sluchadla jsou pacienti se ztrátou sluchu větší než 25 dB.

Sluchadla lze nastavit tak, aby zesilovala pouze ty frekvence, které jsou podle audiometrie pro pacienta problematické. S postupující otosklerózou a přibýváním problematických frekvencí lze sluchadlo dále upravovat a měnit jeho nastavení.

U pacientů s otosklerózou se v současné době nejčastěji používají implantabilní sluchadla, jako jsou středoušní implantáty a implantáty pro kostní vedení.

Sluchadlo jako jedna z možností léčby
Sluchadlo jako jedna z možností léčby. Zdroj: Getty images

Tato implantabilní sluchadla zesilují akustický signál přenášený do hlemýždě, podobně jako sluchadla, ale technicky se velmi liší.

  • Středoušní implantáty jsou chirurgicky připevněny ke středoušním kůstkám a zesilují zvuk mechanickým rozkmitáním kůstek. Tyto implantáty mají omezené použití u pacientů s otosklerózou, protože vyžadují pohyblivé kůstky.
  • Kostní převodní implantáty jsou indikovány u pacientů s převodní poruchou nebo smíšenou nedoslýchavostí s minimální kochleární senzorineurální poruchou. Principem je obejít vnější a střední ucho tím, že se vibrace z oblasti spánkové kosti přenášejí přímo do vnitřního ucha. Implantáty se chirurgicky připevňují ke spánkovým kostem. Implantáty pro kostní vedení lze aplikovat oboustranně, ale obvykle postačí jednostranný implantát. Přenášené vibrace jsou tak intenzivní, že stimulují i sekundární hlemýžď.
  • Kochleární implantáty fungují zcela odlišným způsobem. Nezesilují akustické signály, ale přímo převádějí akustické signály na elektrické. Ty jsou přenášeny přímo do sluchového nervu a odtud do mozku. Jedná se o úplné obejití středního i vnitřního ucha, a proto jsou tyto implantáty vhodné pro pacienty se senzorineurální ztrátou sluchu.
fsdílet na Facebooku