Onemocnění horních cest dýchacích
Pod Onemocnění horních cest dýchacích patří
- Onemocnění nosu a nosní dutiny
- Onemocnění vedlejších nosních dutin
- Onemocnění nosohltanu
- Onemocnění hrtanu
- Hledaná kategorie nebyla nalezena. Zkuste prosím jinou.
- List is empty.
Adenovirová infekce
Adenoviry způsobují u člověka zejména akutní respirační onemocnění. Mohou však napadnout různé soustavy organismu. Co je to adenovirus a jak se onemocnění přenáší? Jaká je vhodná léčba a preventivní opatření?
Chřipka
Chřipka je vysoce infekční onemocnění, které postihuje hlavně dýchací ústrojí. Probíhá mírně, někdy se však vážně komplikuje. V nejtěžších případech může způsobit smrt.
Záškrt
Záškrt je akutní infekční onemocnění postihující především horní cesty dýchací. Jedná se o celosvětově rozšířené onemocnění. Jeho výskyt se však díky očkování podařilo výrazně snížit. Proč se záškrt vyskytuje a jak se projevuje? Jaká je současná situace ve světě?
Rakovina hrtanu
Rakovina hrtanu je jednou z nejnebezpečnějších onkologických nemocí, které mohou lidský organismus postihnout. Jde o zhoubný typ nádorového onemocnění vycházejícího přímo z výstelky hrtanu.
Rýma
Rýma je velmi časté onemocnění horních cest dýchacích, které není vážné. Ačkoliv ani rýma by se neměla podceňovat. Jde o akutní virové onemocnění, které vyvolává zánět. Je to zánět sliznice nosní dutiny. Projevuje se zejména otokem této sliznice, tvorbou hlenu a omezením průchodnosti nosu. To má za následek typické příznaky. Někdy však může rýma vzniknout i na podkladě alergické reakce.
Zánět vedlejších nosních dutin – sinusitida
Sinusitida je zánět vedlejších nosních dutin. Často se vyskytuje souběžně s nachlazením nebo angínou. Obvykle je způsobena viry a bakteriemi.
Zánět nosohltanu - faryngitida
Faryngitida je velmi časté onemocnění dýchacích cest, zejména u dětí. Jaké jsou příčiny faryngitidy?