Léčba lupénky/psoriázy – léky i biologická léčba
Léčba závisí na typu a formě onemocnění. Při lokálním výskytu lupénky se aplikují masti s obsahem kortikoidů, dehtu nebo salicylátů. Při celotělovém výskytu psioriázy se používají i různá cytostatika nebo retinoidy, a to zejména deriváty vitaminu A.
Při systémové formě se používá terapie formou léků nebo podáváním injekcí. Může však docházet i k vedlejším účinkům. Je proto nutné pravidelné testování krve a jater.
Při některých velmi akutních formách se podávají i jednorázová antibiotika. Zejména pokud je prokázán vliv nějaké infekce. Proti svědění se podávají antihistaminika a sedativa.
Dostupná je případně i biologická léčba. Při biologické léčbě se využívají preparáty, které jsou podobné přirozeným molekulám organismu. Jejich účinek spočívá v zastavení průběhu onemocnění, a to na úrovni imunitní reakce.
Nejúčinnější terapií s pozitivními výsledky je fototerapie. Postižené místo na pokožce se pravidelně každý den vystavuje UVA a UVB paprskům. Tato léčba se následně kombinuje i s léčbou horským sluncem a s klasickou léčbou dehtovými preparáty. Fotochemoterapie označovaná také jako PUVA je kombinací UVA metody s aplikací látky psoralen.
Zcela rozdílnou formou léčby je alternativní léčba. Používá se jako doplněk k léčbě. Dopomáhá a zmírňuje některé příznaky. Využívají se přípravky ze soli z Mrtvého moře nebo z aloe vera.
Léčba psoriázy přihlíží k několika faktorům jako například:
- věk postiženého
- závažnost oněmocnění
- rozsah
- dosavadní léčba a její úspěch
- kontraindikace a také bezpečnost léčby
- přidružená onemocnění
Při léčbě psoriázy může najednou spolupracovat několik odborníků. A to praktický lékař, dermatolog, revmatolog, lékař interní medicíny a také psychiatr.
Je nutné upravit také životní styl. A to i stravovací návyky, dostatečný pitný režim. Vhodné je zvýšení pohybové aktivity, sport. Jako plus působí přirozené sluneční záření. Samozřejmě ale ne přehnané opalování.