Léčba laktózové intolerance: Léky či dieta?
Základem úspěšné léčby je správné stanovení diagnózy a toho, zda se opravdu jedná o alergii, nebo intoleranci.
Klíčem léčby je dodržování dietních opatření ve formě eliminace/vyloučení mléčných výrobků nebo laktózy ze stravy.
Snížení přísunu mléčné bílkoviny v raném dětském věku může způsobit nedostatečný příjem vápníku a jiných potřebných živin pro správný vývoj.
Je proto vhodné zvolit jiné alternativy zdroje vápníku. Také je možné pořídit novorozenci mléčné formule se sníženým obsahem laktózy. Mléka však stále obsahují bílkovinu kravského mléka, proto nejsou určena pro alergiky na mléko.
U adolescentů a dospělých je laktózová intolerance ve stravě individuální a závisí na enzymatické aktivitě laktázy ve střevním traktu. Nicméně je doporučeno zcela nevyloučit laktózu z potravy, ale spíše individuálně zkoušet, které výrobky dělají a nedělají zdravotní problémy.
Oproti běžným mléčným potravinám jsou bezlaktózové výrobky o něco málo dražší. V současnosti se však nabídka stále rozšiřuje a je čím dál méně problematické takovou potravinu v sortimentu nalézt.
Vhodnou volbou při intoleranci laktózy jsou rostlinné náhražky mléka:
- Sójové
- Rýžové
- Ovesné
- Kokosové
- Mandlové
Možným individuálním řešením je užívání speciálního výživového doplňku ve formě kapek nebo tabletek obsahující enzym laktázy. Užívá se před přijetím potravy s obsahem laktózy.
Úkolem výživového doplňku je zmírnění nežádoucích projevů – zejména těch trávicích.
Sójová mléka jsou však kvůli vysokému obsahu alergenů mnohdy nevhodná při léčbě alergie na bílkovinu kravského mléka. Pro případnou zkříženou alergii nejsou často vhodná ani mléka jiných živočišných druhů – kozí či ovčí.
Dieta pro alergiky na bílkovinu kravského mléka tedy představuje maximální možné vyloučení tohoto alergenu ze stravy.
V odborné literatuře je také naznačováno, že zlepšením střevní mikroflóry a střevního mikrobiomu dojde současně ke zlepšení tolerance přijaté laktózy a klinických příznaků.