Jak se léčí Kawasakiho nemoc? V nemocnici
Léčba Kawasakiho nemoci probíhá během hospitalizace v nemocnici. Ta je důležitá kvůli nutnosti sledování stavu dítěte. Nejvyšší účinnost a nejlepší léčbu je možné zajistit včasným začátkem. Po diagnóze se volí podání jednorázové dávky imunoglobulinů do žíly.
Vedle imunoglobulinu se používá kyselina acetylsalicylová (ASA, aspirin). Oba léky v tomto případě působí protizánětlivě a snižují riziko výskytu komplikací. ASA působí proti srážení krevních destiček (trombocytů) a podává se až do konce léčby.
V souvislosti s léčbou virových onemocnění a podáváním kyseliny acetylsalicylové se uvádí Reyův syndrom. Jeho přesná příčina není známa. Hovoří se však o jeho souvislosti s podáním ASA u dítěte při virovém onemocnění. Tento syndrom zahrnuje poškození více orgánů, jako je mozek, játra, a objevuje se i snížení hladiny cukru v krvi.
Kortikoidy se podávají v případě, kdy selže léčba imunoglobulinem. V případě srdečního infarktu se provádí trombolýza, případně koronarografie. Ta má také diagnostickou úlohu. V úvahu může připadat i biologická léčba. Ve většině případů však zabírá jediná dávka imunoglobulinů.
Na diagnostice a léčbě se podílejí lékaři z oborů pediatrie, kardiologie, revmatologie. Většina dětí se úplně uzdraví. Jen ve velmi malém procentu dochází k opětovnému vypuknutí onemocnění. Delší a komplikovanější léčba nastává v případě, že se vyskytnou závažné komplikace.