Hydrokéla varlete se také lidově nazývá vodní kýla.
Jedná se o nahromadění serózní tekutiny v šourku, což způsobuje jeho zduření a zvětšení.
Za normálních okolností je mezi obaly varlete jen malé množství tekutiny.
Pokud se ve varlatech hromadí krev, nazývá se tento stav hematochezie.
Hydrokéla se často vyskytuje u dětí a mladých chlapců. V dospělosti je obvykle způsobena nehodou nebo infekcí v okolí genitálií.
Při hydrokéle se může ve výstelce varlat nahromadit různé množství tekutiny a její resorpce může být snížena. To vede k následnému nahromadění tekutiny a zvětšení varlat.
Hydrokéla nemá vliv na mužskou plodnost a nepředstavuje pro varlata žádné nebezpečí.
Mužské pohlavní orgány
Varle (testis) je párová žláza vejčitého tvaru uložená v šourku a pokrytá bělavou blánou.
Úkolem varlat je produkovat spermie.
Pro správnou funkci a kvůli potřebě udržovat nižší teplotu jsou varlata uložena mimo tělo v šourku. Tím je dosaženo nižší teploty než v dutině břišní.
Nadvarle (epididymis) je dlouhý útvar umístěný v zadní části varlat, nahoře širšího tvaru, překrývající varle.
Chámovod (ductus deferens) prochází z nadvarlete nahoru, tříselným kanálem a napojuje se na močovou trubici.
V šourku a tříselném kanálu spolu se semenotvornými kanálky procházejí krevní cévy. Krevní cévy varlat a chámovodů jsou obaleny svalovým pouzdrem, které tvoří tzv. semenný provazec.
Semenné váčky (vesiculae seminales) jsou malé váčkovité orgány umístěné po stranách močového měchýře. Produkují lepkavou hmotu, která tlumí pohyb spermií.
Předstojná žláza (prostata) se nachází pod močovým měchýřem. Produkuje řídký zakalený sekret, který se mísí se spermatem a hlenem z nadvarlat a tvoří ejakulát.
Šourek je kožní vak, ve kterém se nacházejí varlata. Šourek je rozdělen přepážkou na dvě poloviny. Kůže šourku je měkká a na jejím povrchu jsou chloupky.
Koncovou částí mužského pohlavního orgánu je žalud penisu, uvnitř kterého je močová trubice.
Průběh sestupu varlat plodu
Již během nitroděložního vývoje plodu dochází k sestupu varlat, která oddělují břišní dutinu od šourku.
Sestupem dolů procházejí varlata tříselným kanálem, až se dostanou do šourku. Spolu se semenotvornými kanálky sestupuje také processus vaginalis, spojení mezi peritoneem a skrotem.
Při porodu jsou již varlata sestouplá a processus vaginalis je uzavřen. Dva listy zůstávají na přední straně varlat. Pokud se jeho uzavření nepodaří, ukládá se v tomto prostoru tekutina a vzniká hydrokéla.
Přečtěte si také článek: Nesestouplé varle
Hydrokéla u dětí
Processus vaginalis umožňuje komunikaci mezi šourkem i pobřišnicí. Jedná se o výběžek pobřišnice vystupující do tříselného kanálu již během vývoje mužského plodu v děloze před sestoupením varlat. Po sestoupení varlat zaniká.
Pokud nedošlo k oddělení dutiny břišní od šourku, dostává se tekutina v dutině břišní do tříselného kanálu a sestupuje do varlat.
U novorozenců není výskyt hydrokély neobvyklý, ale ve většině případů se tento nedostatek upraví do 1 roku věku. Pokud nadále přetrvává, musí být korigován chirurgicky.
Rozdělení hydrokély
Hydrokéla se dělí na primární a sekundární.
Primární hydrokéla
Primární hydrokéla se nazývá také jako komunikující nebo vrozená hydrokéla. Vzniká po neúplném uzavření plodových obalů během vývoje plodu s přetrvávajícím otvorem, kterým do šourku proudí tekutina z dutiny břišní.
Hydrokéla komunikuje. To znamená, že je v kontaktu s tekutinou v dutině břišní.
Pro tento typ hydrokély je typická velikost šourku, která se během dne mění, tekutina se přesouvá ze šourku do břišní dutiny.
Hydrokéla semenného provazce vzniká po uzavření vaku a zanechává tekutinu v semenném provazci. U dětí se označuje jako processus vaginalis spermatického provazce. Ten se mění během nitroděložního vývoje před narozením nebo po narození v průběhu 1–2 let a uzavírá komunikaci mezi břichem a šourkem.
Primární hydrokéla se může objevit v pubertě, i když se do té doby neprojevila, ale také u mužů ve středním a pozdějším věku.
Hydrokéla Nuckova kanálu se vyskytuje u žen. Jedná se o nahromadění tekutiny v místě poševního vchodu a velkých stydkých pysků. Projevuje se zduřením stydkých pysků nebo otokem v třísle.
Sekundární hydrokéla
Sekundární hydrokéla je známá také jako nekomunikující, reaktivní nebo získaná hydrokéla. Je způsobena jiným stavem, například tekutinou, která zůstala v semenném váčku po uzavření vývodu. Může vzniknout také v důsledku zánětu, infekce, úrazu, ale i nádoru nebo torze varlete.
Nekomunikující hydrokéla vzniká, když je tříselný kanálek uzavřen, ale v šourku je nadbytek tekutiny. Vzniká proto, že po uzavření kanálu zůstala v šourku tekutina a neexistuje spojení s dutinou břišní, kterým by se tekutina mohla vrátit zpět do břicha.
Může se vyskytnout také u novorozenců, ale také u mužů ve vyšším věku bez jakékoli příčiny.
Tento typ hydrokély je obvykle malý, roste pomalu nebo zůstává po léta neměnný. Výjimkou je filarióza (tropická infekce způsobená parazitickými červy), kdy může hydrokéla narůst do velkých rozměrů.
Hromadění tekutiny ve varlatech může být také důsledkem nerovnováhy v rychlosti produkce a zpětného vstřebávání tekutiny.
Nejčastěji se vyskytuje u dospívajících a dospělých mužů.
Reaktivní hydrokéla vzniká v důsledku zánětu, infekce, poranění šourku nebo stočení varlat v šourku. Patří mezi nekomunikující hydrokély.
Zvětšení varlat může způsobit také varikokéla. Přečtěte si: Varikokéla: Jak se projevují varixy skrota?