Jak se léčí ebola? Léky, očkování/vakcinace

Dosud neexistuje oficiální celosvětově schválený lék nebo vakcína proti infekci virem ebola. Podle řady zdrojů není oficiálně povolena ani dlouho vyvíjená vakcína.

Vyvíjená vakcína však nyní překonává poslední legislativní překážky.

Vakcína s názvem Ervebo se vyvíjí od rozvoje epidemie eboly v západní Africe v roce 2014.

Kladné rozhodnutí EU o jejím použití přišlo poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vyhodnotila přínosy a zdravotní rizika očkování.

Kladné rozhodnutí legislativy EU podpořily výsledky klinického testování vakcíny v Demokratické republice Kongo.

Evropská agentura pro léčivé přípravky doporučila udělit licenci americké farmaceutické společnosti Merck Sharp. Účinnost vakcíny z hlediska přítomnosti protilátek v krvi je údajně přibližně 96 %.

Léčba ebolaviru je převážně symptomatická (léčba podle příznaků).

Terapie spočívá v podávání léků, krevních transfuzí, dodávání chybějících tekutin a okysličování organismu. V některých případech se podávají některé typy virostatik (antivirotik).

U nakažených osob se přijímají preventivní opatření a izolace, aby se snížilo riziko nákazy ostatních.

I po vyléčení mohou mít pacienti dlouhodobé zdravotní problémy s postižením vnitřních orgánů nebo s různými poruchami zraku, sluchu či funkce trávicího traktu.

Úmrtnost na virus je velmi vysoká. Průběh onemocnění u konkrétního jedince závisí na věku, zdravotním stavu, celkové anamnéze a síle imunitního systému jedince.

Vakcína proti viru ebola
Vakcína proti viru ebola. Zdroj: Getty Images
fsdílet na Facebooku