Co je ganglion a proč vzniká? Jaké má příznaky?

Co je ganglion a proč vzniká? Jaké má příznaky?
Zdroj fotografie: Getty images

Ganglionální cysty jsou nezhoubné cysty, které jsou vyplněny želatinovou hmotou. Jsou velmi častou ortopedickou diagnózou. Příčina vzniku těchto cyst není přesně známa. Předpokládá se, že vznikají na základě opakovaných mikrotraumat v oblasti kloubu. V terapii se používají neoperační a chirurgické přístupy. Rozhodující je umístění ganglionu, přilehlé anatomické struktury a míra diskomfortu, který vyvolává.

Hlavní příznaky

Zobrazit další příznaky

Vlastnosti

Ganglion je název pro nezhoubný cystický nádor vyskytující se v blízkosti kloubů a šlach. Slovo benigní znamená, že se jedná o nenádorovou lézi, i když vzhled tvrdé bulky může mnoho lidí vyděsit.

Gangliony jsou synoviální cysty.

Synoviální tekutina je gelovitá tekutá hmota, která se přirozeně nachází v kloubní štěrbině. Synovie je kloubní mazivo, které snižuje tření kloubních ploch a plní vyživovací funkci.

Hlavními složkami synoviální tekutiny jsou kyselina hyaluronová a chondroitin sulfát.

Gangliony jsou velmi častou diagnózou v ortopedických ambulancích. Tvoří přibližně 60 % až 70 % měkkotkáňových "boulí" ruky a zápěstí, se kterými pacienti navštěvují specialisty.

Vznikají v jakémkoli věku u obou pohlaví, ale nejčastěji jsou postiženy ženy ve věku mezi 20 a 50 lety. Právě u žen je až třikrát vyšší pravděpodobnost vzniku ganglií než u mužů.

Typicky jsou postiženy profesionální gymnastky, a to právě kvůli častému přetrénování a četným mikrotraumatům v oblasti zápěstního kloubu.

Ganglionové cysty mají svou charakteristickou lokalizaci. Až 70 % ganglií se vyskytuje na zadní straně zápěstí. Dalších 20 % ganglionálních cyst se nachází na vnitřní straně zápěstí pod dlaní.

Zbývajících přibližně 10 % se může vyskytovat kdekoli na těle, například na chodidle nebo kotníku. Tyto cysty jsou velmi časté u žen, které trpí osteoartrózou.

Příčiny

Existuje několik teorií vzniku ganglionálních cyst. Jednou z nich byla dříve prezentovaná teorie, která předpokládala, že tyto cysty vznikají "vylitím" synoviální tekutiny z kloubu.

Druhou, modernější teorii představila dvojice vědců Carp a Stout v roce 1926. Vychází z přesvědčení, že ganglionální cysty vznikají v důsledku mucinózní degenerace pojivové tkáně způsobené opakovaným chronickým poškozením oblasti kloubu.

Současné poznatky naznačují, že ganglionální cysty vznikají z tzv. mezenchymálních buněk. To jsou kmenové buňky, které se mohou diferencovat (měnit/maturovat) v buňky kostní, tukové, chrupavčité, nervové, svalové nebo srdeční.

Tyto buňky se nacházejí také v kloubu, konkrétně v synoviální membráně, která vystýlá kloubní pouzdro a produkuje synoviální tekutinu.

Rizikovým faktorem pro vznik těchto uzlíků je nadměrné používání zejména malých kloubů a mikrotrauma těchto oblastí.

Drobná, ale opakovaná poranění kloubních struktur stimulují buňky k produkci kyseliny hyaluronové, hlavní složky synoviální tekutiny, která se hromadí a vytváří cysty.

Příznaky

Většina ganglionálních cyst nevyvolává žádné příznaky. Jsou asymptomatické. Nejčastějším problémem je jejich viditelnost a kosmetický vzhled.

Gangliony jsou pevné, tvrdé, dobře ohraničené, kulaté uzlíky. Mohou mít průměr 1–3 cm, ale někdy dosahují velikosti golfového míčku.

Často jsou fixovány k hlubokým tkáním, nikoli k překrývající kůži, takže kůže nad nimi může být pohyblivá. Mohou mít také různě dlouhou stopku, která jim umožňuje volný pohyb.

Pokud se ganglion nachází v místě, kudy prochází nervové vlákno nebo céva, může se projevovat následujícími příznaky, které se zhoršují při pohybu v kloubu, např. v zápěstí:

  • bolest
  • citlivost
  • slabost
  • pálení nebo brnění

Pokud se uzlík nachází v zápěstí, může se u pacientů vyvinout tzv. syndrom karpálního tunelu.

Pokud se uzlík vytvoří v blízkosti cévy, může tlak cysty způsobit útlak cévy a následně ischemii neboli nedokrevnost tkáně, kterou céva vyživuje.

Diagnostika

Diagnózu ganglií naznačuje typická lokalizace, vzhled a pohyblivost uzliny.

Jednoduchým a rychlým vyšetřením je prosvícení uzliny silným zdrojem světla, obvykle malou baterkou. Při prosvícení je vidět kulatý uzlík naplněný tekutinou.

Zobrazovací metody se při diagnostice používají k odlišení od jiných nezhoubných bul, např. lipomu, což je nezhoubný nádor z tukových buněk.

Rentgenové vyšetření je přínosné k vyloučení jiného procesu v kostech a kloubech. Při podezření na zhoubný nádor může být bulka vyšetřena magnetickou rezonancí (MRI).

MRI zobrazí dobře ohraničený kulatý útvar měkkých tkání s obsahem tekutiny.

Ultrasonografie (USG) se používá k vyšetření cévního systému v okolí ganglia nebo k odlišení ganglia od cévní malformace.

Průběh

Ganglionální cysty se vyskytují v malých kloubech, obvykle v zápěstí, ale mohou vyrůst například i na chodidle nebo kotníku.

Pokud je malá, nemusí způsobovat žádné příznaky. Pokud však naroste do větších rozměrů, může tlačit na nervy a cévy ve svém okolí a způsobovat bolest nebo smyslové poruchy. Může jít o sníženou citlivost nebo naopak brnění a pálení, např. prstů ruky.

Ve většině případů asymptomatických cyst postačí pozorování. Některé se mohou dokonce spontánně zhojit a vymizet.

Pokud ganglion začne vyvolávat nepříjemné příznaky nebo je příliš velký a nevzhledný, přistupuje se k invazivní léčbě. Léčba zahrnuje aspiraci, tj. odstranění cysty, nebo chirurgické odstranění uzlíku.

Jak se léčí: Ganglion

Léčba ganglií: je konzervativní, nebo pouze chirurgická?

Zobrazit více
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací