Axiální spondylartritida a léčba: Farmaka, rehabilitace i fyzikální

Léčba probíhá za základě kombinací více metod. Je farmakologická a také nefarmakologická. Farmakologická, rehabilitační, fyzikální a při těžkém stupni postižení i operační.

Určení léčby zahrnuje individuální zhodnocení stádia a přítomných obtíží. Plus se hodnotí i potíže mimo páteř.

Při léčebném tělocviku je důležitá odborná pomoc a dohled. Po osvojení si správné techniky cvičení je nutné každodenní domácí cvičení. Vhodné je i cvičení ve vodě, plavání.

První volbou léků jsou nesteroidní protizánětlivé léky (nesteroidní antirevmatika). Případně se používá paracetamol. Při intenzivních bolestech, které nereagují na běžné léky, se používají i opiáty.

Po zhodnocení je k dispozici i biologická léčba. Ta je indikována jak v případě non-radiografické axiální spondylartritidy, tak i při dlouhodobém léčebném procesu.

Při biologické léčbě se uvádí inhibitor tumor nekrotizujícího faktoru-α-TNF-α.

Chirurgická léčba se volí v případě těžké formy ankylozující spondylitidy. Může jít o operaci páteře a korekci strukturálních změn. V druhém případě, pokud jsou postiženy kyčle, tak i totální náhrada (endoprotéza) kyčle.

Hodnocení klinické aktivity ankylozující spondylitidy podle BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index):

  1. celková únava
  2. bolest páteře – krku, beder a kříže
  3. bolest kloubů nebo jejich otok
  4. bolest kterékoli oblasti pohybového systému při dotyku či tlaku
  5. intenzita ranní ztuhlosti
  6. trvání ranní ztuhlosti
fsdílet na Facebooku