Léčba atopického ekzému: Léky, kortikoidy i lokální, masti, krémy
Léčba atopického ekzému má vytyčené 4 cíle:
- zlepšení kvality života pacienta
- obnovení kožní bariéry pacienta
- dlouhodobá kontrola onemocnění
- prevence sekundárních infekcí
Pro atopický ekzém je typické, že se střídá bezpříznakové období a fáze vzplanutí onemocnění. Při dodržování následujících zásad dosáhneme dlouhodobějšího zlepšení stavu.
Úspěšná léčba atopického ekzému je založena na 3 klíčových krocích:
- Prevence
V tomto kroku vyhledáváme spouštěče onemocnění. Po jejich nalezení se snažíme kontakt s nimi omezit. Prevence je založena na tzv. ekzémovém režimovém opatření.
Taková opatření tvoří až polovinu úspěchu léčby a příznivě ovlivňují průběh atopického ekzému.
- Tlumení akutního zánětu a svědění lokálními kortikoidy
Kortikoidy se vyznačují rychlým nástupem účinku. V léčbě atopického ekzému se využívají zejména pro jejich protizánětlivý a protisvědivý účinek.
- Pravidelná péče o suchou kůži
Péče o pokožku by měla být každodenním rituálem, a to i v období bez ekzému. Na trhu jsou dostupné přípravky ve formě krémů, mastí a olejů.
Emoliencia pokožku zvláčňují, promašťují a hydratují. Kromě toho chrání pokožku před nepříznivými vnějšími vlivy. V kombinaci s lokálními kortikoidy urychlují hojení příznaků atopického ekzému.
Podívejte se také: Jak na péči o ruce? 3 kroky: Mytí, dezinfekce, krémování
Jaký je postup léčby atopického ekzému podle fáze onemocnění?
1. Počáteční fáze
V počáteční fázi se na pokožku aplikují zejména lokálně působící kortikoidy, krémy s chladivým účinkem nebo obklady. V této fázi se nedoporučuje aplikovat na pokožku imunomodulátory a dehty. Protože mohou dráždit příznaky onemocnění.
2. Přechodná fáze
V této fázi postupně přestáváme aplikovat lokální kortikoidy. V případě potřeby na pokožku aplikujeme zinkovou pastu, která se používá ke zhojení ran. K promazání pokožky se používají emoliencia.
V případě těžkých případů atopického ekzému se doporučuje používat imunomodulátory.
3. Udržovací fáze
V udržovací fázi se doporučuje na noc aplikovat emoliencia typu mastí. Přes den krémy a mléka. V případě těžkých stavů se denně používají imunomodulátory. Později 2krát týdně.