Akné: Vyrážky v pubertě i v dospělosti? (+ jak se zbavit akné)

Akné: Vyrážky v pubertě i v dospělosti? (+ jak se zbavit akné)
Zdroj fotografie: Getty images

Vyrážky, akné či jiné nepříjemné projevy na pokožce znamenají estetický, zdravotní a často i psychický problém. Doplácí na to soukromá i pracovní oblast. Ve snaze zamaskovat a překrýt tyto chybičky krásy se stav může ještě více horšit. Jak si tedy s nimi poradit?

Akné (odborně zvané acne vulgaris) je časté zánětlivé onemocnění pokožky. Vyskytuje se zejména v období puberty. Potíže převážně ustupují někdy v 19. až 27. roce života. Přesto potrápí i lidi ve starším věku, a to bez ohledu na pohlaví.

Léčba akné se u pacienta staršího 25 let odlišuje. Pokožka v tomto věku je sušší. Je proto potřeba dbát i na dostatečnou hydrataci pleti. Také je nutné počítat s větším podrážděním pokožky během léčby.

Rozdělení akné podle převládajícího typu kožní vyrážky

acne comedonica - mírné akné série vyrážek (černé tečky, bílé tečky, několik papul - pupenců) riziko vzniku jizev a problém s pigmentací jsou minimální
acne papulopustulosa - mírně těžké akné typická kombinace papul (pupínků) a pustulí (vředů), pokožka je zarudlá a zanícená riziko vzniku jizev a hyperpigmentace
acne conglobata - těžké akné množství zanícených vyrážek, které se mohou sdružovat a být velmi bolestivé podobné jako akné conglobata, může vyvolat až teplotu a zánět kloubů
acne fulminans – velmi vzácná forma akné podobné jako akné conglobata, může vyvolat až teplotu a zánět kloubů velké riziko výskytu problémů s jizvami a pigmentací

Žádné nebo nesprávné léčení akné může na pokožce zanechat nežádoucí jizvy.

Mezi známky, které mohou signalizovat vážnější průběh onemocnění, patří: akné v dětství, časný nástup menstruačního cyklu u dívek, pozitivní rodinná anamnéza, tendence k jizvení, akné na trupu.

Akné postihuje v pubertě až 90 % mládeže.

Druhy akné

Vyrážky se podle výskytu nebo typických znaků mohou lišit. Známe tedy několik druhů akné. Okrajově zmiňujeme ty nejčastější.

Acne premenstrualis

Tento druh akné se vyznačuje náhlým vznikem zanícených a bolestivých hrbolků v podkoží asi týden před nástupem menstruace. Příčina vzniku se připisuje hormonálním výkyvům během menstruačního cyklu.

Acne postpubertalis

Toto takzvané akné dospělých vzniká obvykle po 18. či 25. roce života, bez ohledu na výskyt akné v pubertě. Při léčbě je nutno zohlednit charakter pokožky, který se liší od pokožky mladého člověka.

Acne androgenica

Vzniká u žen, zejména v důsledku nadprodukce androgenů, a to u syndromu zvaného polycystické vaječníky nebo při tumorech vaječníků. Léčba spočívá v časné diagnostice a léčbě základního onemocnění.

Akné z vnějších příčin (acne mechanica)

Akné z vnějších příčin může způsobovat tření či zapaření způsobené těsným oblečením a podobně. Vzniká tedy na základě různých vnějších vlivů. Může jít i o působení různých chemických látek, které ucpávají ústí folikulů a následně vede ke vzniku zánětu. Může jít o různé kosmetické krémy, pleťová mléka, mýdla a podobně.

Žena s různými pleťovými maskami
Pokud máte kůži se sklonem k tvorbě akné, používejte pouze kosmetiku určenou pro takovou pleť. Zdroj fotografie: Getty images

Acne medicamentosa

Nebývá časté, avšak existuje určitá možnost projevu nebo zhoršení akné působením některých léků. Patří sem i acne fulminans a acne steroidea, které se vyskytují v souvislosti s nadměrným užíváním steroidů a anabolik. Setkat se můžete také s pojmenováním dopingové akné.

Mezi léky, které mohou vyvolat vznik akné, patří například i antiepileptika (léky užívané při epilepsii) a sedativa (uklidňující léky).

Acne excoriata

Vzniká škrábáním a vytlačováním kožních vyrážek za účelem zbavení se jich. Důsledkem je však zhoršení stavu, vznik oděrek, podráždění a vznik jizev.

Vyvarujte se škrábání či vytlačování vyrážek. Takové dráždění ještě více zhoršuje celý průběh onemocnění.

Acne neonatorum

Vytváří se v prvním týdnu života. Mizí spontánně, většinou někdy po druhém měsíci věku dítěte. Příčinou jsou v podstatě hormonální změny v období po porodu.

Acne infantum

Vzniká u chlapců ve 3. měsíci života. Vznik také souvisí s působením hormonů. Průběh bývá zdlouhavější. K ústupu dochází většinou kolem 7. měsíce, ale někdy to je až mezi 2. a 3. rokem.

Možná vás také zaujmou články o jiných kožních potížích, jako jsou potničky či atopický ekzém.

Vznik a faktory vzniku akné

Hlavním spouštěčem jsou zejména hormonální změny. Ty způsobují nejen zvýšenou tvorbu kožního mazu, ale i zvýšenou citlivost receptorů mazových žláz na androgeny. Androgeny jsou mužské pohlavní hormony, ale v menším množství se vytvářejí i v těle ženy.

Dalším faktorem, který podporuje tvorbu kožních vyrážek, je hyperkeratóza (zvýšená tvorba keratinu). Keratin je stavební prvek, bez kterého by nebyl ani chlup či vlas. Při jeho nadměrné produkci se jím snadno ucpe vlasový folikul – vlasový váček. Kromě toho je keratin látkou, která podporuje růst bakterií v kožních pórech.

Tento stav je většinou geneticky podmíněn a doprovázen tvorbou takzvaných mikrokomedonů. To jsou první známky zánětu na pokožce, které ještě nejsou viditelné pouhým okem.

Na vzniku akné se účastní mechanismy vrozené i získané imunity a zánětlivé procesy.

Další faktory, které podporují vznik vyrážek:

 • některé potraviny
 • dieta s vysokým obsahem cukrů
 • stres
 • imunologické poruchy
 • infekce
 • seborea – zánětlivé onemocnění kůže, které se vyznačuje vyrážkami a šupinami
 • abnormální proliferace a diferenciace – bujení a chorobný růst buněk pokožky
 • hyperplazie – přemnožení buněk mazových žláz s nadměrnou produkcí mazu
 • kolonizace folikulů bakterií Propioni
 • bacterium acnes
 • genetika
 • rodinná anamnéza

Mezi látky, které mohou způsobovat vznik akné, patří některé minerální oleje, dehty, lithium, hydantoin, isoniazid, jodidy, bromidy i danazol.

Žena před zrcadlem si vytlačuje vyrážku
U žen je typický výskyt sdružených hlubokých pupínků a hrbolků asi týden před nástupem menstruace. Zdroj fotografie: Getty images

Léčba akné

Správná léčba by měla projevy akné zmírnit, předejít vzniku jizvy a celý průběh onemocnění zkrátit. Pro úspěšnost léčby je však zapotřebí komplexní přístup a léčbu je třeba užívat pravidelně.

Léčbu můžeme rozdělit na lokální a systémovou. Léčebné prostředky se využívají a kombinují, podle závažnosti onemocnění.

Retinoidy

Retinoidy jsou chemicky odvozené sloučeniny vitamínu A. Patří jim přední místo v léčbě akné. Mají výborný léčebný efekt. Občas se však může vyskytnout přechodné zhoršení ve 2.–3. týdnu. V žádném případě to však není důvodem pro ukončení léčby. Zlepšení obvykle nastává až po měsíci užívání retinoidy.

Isotretinoin je syntetickým derivátem vitamínu A. Patří tedy také mezi retinoidy. Mnozí odborníci považují isotretinoin za nejúčinnější dostupný lék proti akné. Tento lék je dostupný pouze na předpis. Na akné působí komplexně. Mimo jiné vysušuje nadbytek mazu a má protizánětlivý účinek.

Isotretinoin je kontraindikován v těhotenství nebo jeho plánování, kojení, hypervitaminóze A, při poruchách jater a ledvin. Některé zdroje uvádějí vznik depresí jako vedlejší účinek.

Nejzávažnějším nežádoucím účinkem je teratogenita. Teratogenita znamená schopnost určité látky vyvolat znetvoření vyvíjejícího se zárodku. Vzhledem k tomu jsou zavedena přísná bezpečnostní opatření. Ženy musí před léčbou podepsat formulář o informovanosti a je nutné užívání antikoncepce. Před zahájením léčby se provádí těhotenský test.

Benzoylperoxid

Benzoylperoxid se začal využívat k léčbě akné již ve 20. letech 20. století. Aplikujte se lokálně ve formě gelu nebo krému, zejména při mírnějších formách. Jeho použití může způsobovat vysušenou pokožku až podráždění, ale většinou si pokožka během týdne zvykne.

Kyselina azelaová

Kyselina azelaová se také využívá při léčbě mírného až středně těžkého akné. Má protizánětlivý účinek. Nástup účinku se projeví za delší dobu, asi od 6 týdnů. Zabíjí bakterie v kožních pórech a snižuje tvorbu keratinu. Bývá vhodnou volbou pro pacienty s citlivou pokožkou.

Jiná léčiva

Existuje ještě několik jiných léčiv, která se používají při léčbě akné. Například adapalen, což je sloučenina podobná retinoidu, která má protizánětlivý účinek. Z antibiotických léčiv je to například klindamycin, který působí proti bakteriím, nebo erythromycin, působící proti stafylokokům. Lokální antibiotika se však pro dlouhodobé používání neosvědčují. Důvodem je stoupající rezistence (odolnost) bakterií vůči antibiotikům.

Mezi další metody léčby patří například lasery, infračervené světlo, intenzivní pulzní světlo nebo fotodynamická léčba.

Podle závažnosti stavu se používají různé kombinace léčiv a léčebných postupů.

Projevy akné se vyskytují dlouhodobě. Akné má chronický průběh a po přerušení léčby se projevy obvykle vracejí. Proto je nutná i takzvaná udržovací léčba.

U žen je velmi preferovaná a úspěšná i léčba akné prostřednictvím hormonální antikoncepce. Tato terapie je však vyžaduje podrobnou anamnézu i komplexní vyšetření pacientky. Obrovským negativem je riziko vzniku trombózy, tedy vzniku krevních sraženin.

Léčba akné má nejlepší efekt v případě, že se s léčbou začne již při prvních projevech zanícené pokožky a prvních drobných pupíncích či uhrech. Předejde se tak vzniku jizev a podstatně zkrátí doba léčení.

Přečtěte si také článek: Domácí léčba akné

Péče o aknózní pleť

V rámci péče je důležitá informovanost pacienta. Léčba vyžaduje i poradenství o správné péči o pleť či správné volbě domácí kosmetiky.

U pacientů s takzvaným pocitem špinavé pleti se často setkáváme s častým mytím, používáním antibakteriálních mýdel a nadměrným drhnutím obličeje. Ve snaze zbavit se vyrážek či nepříjemných projevů akné si pacienti často mechanicky vytlačují pupínky.

V důsledku mačkání a praskání nebo jiné mechanické manipulace se podporuje riziko vzniku jizev a dlouhodobého vzniku bakteriálních infekcí.

Doporučená kosmetika:

 • nekomedogenní hydrofilní krémy s vysokým obsahem vody
 • emulze typu olej ve vodě
 • hydrogely určené pro citlivou pleť

Nedoporučuje se používat čistící prostředky s peelingem. Peeling působí na pleť dráždivě, což celý stav ještě více zhoršuje.

Rady a doporučení, jak se vyhnout problémům s akné

Jednoznačným a ověřeným přínosem z hlediska stravy je zdravá a vyvážená strava. Vyhnout se je třeba alkoholu a nadměrné konzumaci cukrů a tuků. Jiné individuální diety či zásady stravování se zakládají jen na statisticky nevýznamných výsledcích.

Akné a kouření

Pozorován byl vztah mezi výskytem akné a kouřením cigaret. Podle určitých výzkumů cigaretový kouř obsahuje kyselinu arachidonovou a polycyklické aromatické uhlovodíky, které podporují zánět. Cigarety určitě problémy s pokožkou nevyřeší, právě naopak.

Metody korektivní dermatologie

Tyto metody jsou považovány za obohacení základní terapie a jsou pouze takzvaným doplňkem léčby. Provádějí se prostřednictvím zkušených odborníků. Patří sem profesionální čištění pleti, CO2 lasery, injekce kyseliny hyaluronové do jizev, soft lasery, diodové lasery, solux, bio lampy a podobně.

Žena v kosmetickém salonu při procesu ošetřování pleti
Metody korektivní dermatologie jsou přínosem, ale základní léčbu akné nenahradí. Zdroj fotografie: Getty images

Babské rady, jak se rychle zbavit akné

Těšíte se na oslavu, vystoupení, nebo vás čeká důležité obchodní setkání a vám se na tváři objevil rudý pupínek? Možná i vám pomůže některý z těchto triků, jak se ho co nejrychleji zbavit.

Včelí med

Med má řadu pozitivních účinků pro naše zdraví. Tento včelí produkt má i protizánětlivé účinky. Vyrážku potřete medem a nechte působit několik minut či celou noc. Vyrážka nebude tak zarudlá a možná i zcela zmizí.

Aspirin a soda bikarbonu

Oba velmi oblíbené a osvědčené triky v boji proti vyrážkám. Jednu nebo druhou látku stačí rozpustit v malém množství vody a rozmíchat v pastu. Tu aplikujte na nepříjemný pupínek a nechte působit. Druhý den bude tato chybička krásy mnohem méně nápadná.

Droždí

Droždí má antibakteriální účinek. V kombinaci se smetanou nebo mlékem si snadno vyrobíte pleťovou masku, která působí antibakteriálně a snižuje mastnotu pleti.

Citron

Zředěná šťáva z citronu může být také přínosem. Má protizánětlivé účinky. Dokonce umí zmírnit fleky, které po vyrážkách zůstávají.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.