Laserová operace očí: Jak se provádí, jaké jsou metody a rekonvalescence? + Výhody a rizika

Laserová operace očí: Jak se provádí, jaké jsou metody a rekonvalescence? + Výhody a rizika
Zdroj fotografie: Getty images

Laserová operace očí je v posledních letech oblíbenou metodou korekce dioptrií. Působením laseru na oční rohovku lze korigovat různé oční vady. Jak probíhá celý proces zákroku, od předoperačního vyšetření až po rekonvalescenci?

Laserová operace očí je oblíbenou metodou korekce dioptrií. V souvislosti s ní se často ptáte na její metody, průběh, výhody či rizika a délku rekonvalescence.

Laserový paprsek působí na tkáň rohovky oka. Mění se zakřivení a tvarování rohovky. Moderní oční kliniky dnes nabízejí různé metody laserových zákroků.

Upravují krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a další oční vady.

Průběh operace, metody, indikace a kontraindikace, výhody, rizika, cenu a další zajímavé informace najdete v článku.

Jak funguje laserová korekce?

Základem operace očí je laserový proud působící na rohovku pacienta, který mění rohovkovou tkáň na principu vaporizace – odpařování.

Dochází tak k přerušení spojení mezi jednotlivými molekulami rohovkové tkáně. To má za následek určitou změnu zakřivení rohovky. Při odpařování (evaporaci) se pevný stav mění na plynný. Právě tímto procesem mění rohovka svůj tvar a zakřivení.

Tím se mění lom světla na rohovce a světlo pak dopadá na sítnici v oblasti nejostřejšího vidění.

Metody laserové chirurgie

Laserové refrakční operace lze na základě typu působení na rohovku rozdělit na následující:

 • Povrchové zákroky
 • Podpovrchové zákroky

Povrchová metoda

Pro laserové odstranění očních dioptrií se používají dva základní principy.

První starší typ se nazývá PRK nebo LASEK. Využívá povrchové působení laseru. Proud laseru působí na povrch rohovky a odpařuje všechny tkáně včetně nervových vláken a zakončení.

Povrchové zákroky mají delší dobu rekonvalescence. V časném pooperačním období je hojení spojeno s bolestí, řezáním a pálením očí. Přítomna je také výrazná světloplachost.

Metoda je vhodná pro nižší dioptrické vady a zejména pro pacienty, jejichž rohovky jsou tenké nebo ploché.

Podpovrchová (hloubková) metoda

Druhý typ zákroku se nazývá podpovrchový (LASIK, FemtoLASIK, Relex Smile...). Tyto zákroky se dělí na tzv. metodu bez řezu a metodu s řezem.

Běžnou variantou této metody je femtosekundový laser. Laser po přiložení k oku vytvoří tenkou vrstvu tkáně (příklopku), v níž jsou uložena nervová zakončení.

Chirurg tuto příklopku při operaci "nadzvedne" a provede laserový zákrok, při kterém zakřiví rohovku. Poté se příklopka vrátí na původní místo.

Vzhledem k tomu, že nervová vlákna a zakončení nebyla laserem poškozena, je rekonvalescence po zákroku výrazně méně bolestivá a snazší.

Tyto metody jsou vhodné pro všechny pacienty, jejichž oční vada je stabilní a mají dostatečnou tloušťku rohovky.

Laserová operace očí LASIK - podpovrchová metoda. Zákrok s lalokem/klapkou bez poškození nervového zakončení.
Laserová operace očí LASIK – podpovrchová metoda. Zákrok s lalokem/klapkou bez poškození nervového zakončení. Zdroj: Getty Images

Jaké oční vady lze ošetřit laserem?

Krátkozrakost (myopie) - Jedná se o zhoršené vidění do dálky.

Tvar oka je protáhlý a obraz vidění je již vytvořen před sítnicí. Zdravé oko však vytváří obraz přímo na sítnici. Ve většině případů vzniká krátkozrakost v dětství.

Dalekozrakost (hypermetropie) - Jedná se o zhoršené vidění na blízko.

Tvar oka je kratší a obraz vidění se vytváří za sítnicí. Ve většině případů se rozvíjí kolem 40. roku věku, ale vzniká i v dětství.

Astigmatismus - Nepravidelné zakřivení rohovky a optických ploch oka. Zhoršuje vidění na dálku i na blízko.

Šedý zákal (katarakta) - Ačkoli se nejedná o dioptrickou vadu, procesem stárnutí ztrácí čočka svou průhlednost a propouští méně světla na sítnici. Kvalita vidění se tím snižuje. Laserová operace je nejmodernější metodou odstranění šedého zákalu.

Kerakotonus - Jedná se o degenerativní onemocnění oční rohovky, při kterém se rohovka pomalu postupně vyklenuje a ztenčuje. Projevem keratokonu je především krátkozrakost a nepravidelný astigmatismus.

Pro koho je/není zákrok vhodný? Indikace a kontraindikace

Před vlastním zákrokem absolvuje pacient předoperační konzultaci a vyšetření, při kterém se posoudí vhodnost laserové operace. Přestože zákrok může být indikován u většiny osob, existují určité výjimky.

Pacienti musí být starší 18 let, aby mohli podstoupit laserovou refrakční operaci. Se zákrokem se čeká až do plné dospělosti právě kvůli vývoji organismu a stabilizaci samotné oční vady.

Zákrok se neprovádí u těhotných žen.

Pacient by neměl být léčen pro diabetes mellitus, onemocnění štítné žlázy, onemocnění pojivové tkáně, epilepsii a některá metabolická a imunitní onemocnění zhoršující proces hojení a rekonvalescence.

Klíčovou informací pro lékaře posuzujícího vhodnost zákroku je tloušťka rohovky pacienta.

Kontraindikací laserového zákroku může být lokální kožní onemocnění, akutní a chronický zánět spojivek, rohovkové vředy, oční infekce nebo anatomické abnormality obličeje.

Celý průběh laserové operace

1. Předoperační vyšetření

Předoperační vyšetření je zaměřeno na kompletní vyšetření zdravotního stavu vašich očí (sken, měření zraku, nitroočního tlaku, tloušťky rohovky, jejího zakřivení...).

Všechna vyšetření jsou pro pacienta bezbolestná.

Ve většině případů probíhá předoperační vyšetření během úvodní konzultace na klinice. Pacient se dozví, jaký druh laserové metody je pro něj vhodný.

Během vyšetření se domluví termín zákroku. Před operací je nutné 2 až 4 týdny nenosit kontaktní čočky a nosit pouze dioptrické brýle.

2. Operace

Laserová operace očí se provádí ambulantně během jednoho dne.

Není nutná hospitalizace.

Zákrok se provádí v lokální anestezii ve formě znecitlivujících očních kapek. Zákrok je tak bezbolestný a pacient díky znecitlivujícím kapkám nic necítí.

V případě běžně prováděných laserových metod trvá zákrok na operačním sále krátce, přibližně 15 až 20 minut.

Z toho jen několik sekund trvá "svícení" laseru do oka.

Během laserového ošetření se pacient dívá přímo do světla – do jednoho konkrétního bodu.

Oční víčko je během zákroku fixováno, oko je znecitlivěno a laserové kamery počítají s mírnými pohyby oka. Pokud dojde k většímu pohybu, laser přestane svítit, takže se pacient nemusí obávat žádné chyby.

Na konci zákroku lékař na oko na několik dní nasadí dočasnou ochrannou kontaktní čočku. Pacient dostane pooperační kapky na podporu hojení a hydrataci oka.

Přibližně 2–3 hodiny po anestezii se může objevit mírná bolestivost spolu s řezavým, pálivým pocitem a lehkou závratí. Tyto příznaky odezní během 2–3 dnů.

3. Pooperační léčba a zotavení

Pacient bude po zákroku krátce čekat na pokoji se zavřenýma očima. Pokud je vše v pořádku, odchází domů. Je třeba zajistit odvoz domů jinou odpovědnou osobou. Pacient krátce po operaci nemůže řídit auto a je vhodné mít zavřené oči.

Ochranné čočky zůstávají v oku přibližně 5 dní. Poté se při prvním kontrolním vyšetření vyjmou.

Další kontrolní vyšetření jsou obvykle po 10 (14) dnech, jednom měsíci, třech měsících a poté po šesti měsících. Je to však individuální podle kliniky, lékaře a zdravotního stavu pacienta.

Pooperační kapky by měly být aplikovány po dobu 1 až 3 měsíců v závislosti na zvolené metodě.

Oči je nutné chránit před UV slunečním zářením, a proto při pobytu venku používejte tmavé brýle s UV filtrem.

Minimálně 2 týdny po operaci se nedoporučuje používat oční make-up a je dobré se vyhnout tření očí. Po zákroku byste se také měli vyhýbat prašnému špinavému prostředí, lázním, soláriím a bazénům.

U povrchových metod se ostré vidění upraví přibližně za měsíc a u hlubokých metod je ostré vidění přítomno krátce po operaci.

Detailní vidění se však může napravit i do jednoho roku po operaci.

Laserová operace očí
Laserová operace očí. Zdroj: Getty Images

Možné pooperační komplikace a rizika

Stejně jako u jiných zákroků a operací existují i u laserové refrakční chirurgie možná pooperační rizika. Laserová metoda korekce zraku je však moderní, relativně bezpečná a účinná.

Mezi nejčastější pooperační komplikace patří:

 • Suché oko a nedostatečná produkce slz - syndrom suchého oka
 • Kolísání zrakové ostrosti
 • Snížená zraková ostrost ve tmě
 • Špatné/dlouhé hojení rohovkové tkáně
 • Zánět a infekce
 • Zákrok nezaručuje doživotní život bez brýlí. Určitý stupeň dioptrií se může časem a věkem vrátit.

Úspěšnost laserové operace

Úspěšnost laserové operace očí je celosvětově značná. Lékaři ji považují za neúspěšnou, pokud pacient několik měsíců po zákroku zjistí, že jeho zrak není tak ostrý jako krátce po operaci. Není zaznamenán žádný případ ztráty zraku.

Lidské tělo má schopnost se do určité míry samo opravit. V některých případech může ztenčená operovaná rohovka trochu "dorůst". Pokud k tomuto jevu dojde, způsobí to změnu asi o čtvrt nebo půl dioptrie.

Výsledky studií se mohou lišit, protože se zabývají různými laserovými metodami a očními vadami. Přibližně u 50–60 % pacientů se však čtvrt až půl dioptrie vrátí do 3 let od operace.

Cena laserové operace

Nevýhodou laserových operací je často jejich vysoká cena.

Dioptrická korekce není považována za nezbytný zákrok, a tudíž ji nehradí pojišťovna. Operace jednoho oka stojí přibližně 400 až 1000 eur – přesná cena závisí na konkrétní klinice a zvolené laserové metodě.

Kromě samotného zákroku zahrnuje celková cena konzultaci, předoperační vyšetření, pooperační kontroly a také oční kapky a další vybavení.

U některých laserových metod nabízejí kliniky zákazníkům tzv. doživotní dioptrickou korekci zdarma. Záleží však také na individuální tloušťce rohovky pacienta.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

 • medicalnewstoday.com - Co je třeba vědět o laserové operaci očí. Medical News Today. Grace Zhang, MD
 • is.muni.com - Rizika a komplikace refrakčních laserových operací. Bakalářská práce. Anežka Zemánková. Masarykova univerzita - Lékařská fakulta
 • healthline.com - Laserová operace očí. Healthline. Rachael Zimlich, RN, BSN
 • ROZSÍVAL, Pavel. Oftalmologie. Druhé, přepracované vydání. Praha: Oční lékařství: Galén, [2017]. ISBN 978-80-7492-316-6.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.