Tis je jedovatá, okrasná a stálezelená rostlina. Utíkejte pryč, jsem jedovatý, varuje jeho jméno

Tis je jedovatá, okrasná a stálezelená rostlina. Utíkejte pryč, jsem jedovatý, varuje jeho jméno
Zdroj fotografie: Getty images

Tisy jsou skupinou stálezelených stromů. Obsahují alkaloid taxany, které se používají při léčbě rakoviny. Je zakázáno sbírat a požívat jakoukoli část rostliny tisu s výjimkou kontrolovaných léků předepsaných lékařem.

Vlastnosti

Tis červený (Taxus baccata) je strom nebo keř patřící do čeledi tisovitých (Taxaceae). Rod tis zahrnuje asi 8 druhů okrasných a stálezelených rostlin. Vyskytuje se na severní polokouli. Je to vysoce jedovatá rostlina.

Jeho název v angličtině zní "yew". Proto si ho někteří lidé pletou tis s čeledí nohoplodovitých (Podocarpaceae), které se v angličtině nazývají "plum-yew" nebo "Prince Albert yew". Také v latině se jeden z příslušníků čeledi Podocarpaceae nazývá Parasitaxus a parazituje na jiných stromech.

Již staří Keltové používali šípy namočené v tisu k otrávení protivníka.

V latinské poezii slovo taxus znamená oštěp, který byl vyroben ze dřeva tohoto stromu. Význam je převzat ze skytštiny, z protoíránského taxa, což znamená utíkat (souvisí s jedovatostí rostliny).

Volný překlad slova taxus zní "raději utíkej, pokud můžeš!".

Dva druhy tisu jsou vždy keře, ale ostatní mohou dorůstat výšky až 25 m. Větve jsou většinou vzpřímené a protažené. Rostliny mají tmavě zelené listy, jehlice. Jsou ploché a měří 0,5-3 cm, podle druhu. Na spodní straně mají také žlutavý nebo šedozelený pruh.

Listy vyrůstají ve spirálách kolem větviček, ale objevují se současně ve dvou řadách po stranách větve. Rozmnožovací orgány se nacházejí mezi listovým řapíkem a stonkem. Semena jsou obvykle osamocená, vyrůstají na konci větvičky.

Když semeno dozrává, je obklopeno červeným, masitým, miskovitým semenným váčkem (arillus). Listy a semena uvnitř plodu (nikoli však dužina) obsahují jedovatý alkaloid taxin, který patří do skupiny taxanů. Ten je někdy smrtelný pro hospodářská zvířata i pro člověka.

Tyto alkaloidy obsahuje celá rostlina kromě dužiny plodu. Je zakázáno sklízet a konzumovat plody (které uvnitř obsahují jedovatá semena) kvůli možné otravě.

Dřevo tisu je tvrdé, jemně zrnité, s bílou nebo krémovou bělí a jantarově hnědým jádrem. Dřevo je oblíbené při výrobě nástrojů, luků a dnes se používá při soustružení dřeva.

Kůra některých druhů, zejména tisu západoamerického (T. brevifolia), obsahuje velké množství alkaloidu taxolu. Ukázalo se, že tato látka je účinná při léčbě některých druhů rakoviny.

Tis patří mezi jehličnany, které po seříznutí snadno obrůstají novými větvemi. Rostlina kvete od března do dubna, plody dozrávají v červenci až září.

Účinnými látkami v tisu jsou alkaloidy taxany. Mají kardiotoxické účinky, ale potlačují růst rakovinných buněk. Používají se proto při léčbě rakoviny. Léky docetaxel a paklitaxel lze získat na lékařský předpis. Působí jako cytostatika. Své využití našly při léčbě rakoviny plic, prsu, vaječníků a prostaty a také u Kaposhiho sarkomu (v souvislost s AIDS).

Po užívání této rostliny bylo popsáno zpomalení srdeční činnosti a snížení krevního tlaku.

Vnitřní použití

Vzhledem k jedovatosti rostliny se divoký tis nekonzumuje ani jinak nevyužívá. Má pouze estetickou funkci.

Jako farmakoterapie se používají léky docetaxel a paklitaxel, které předepisuje a doporučuje lékař specializovaný na onkologii.

Používají se při léčbě prvního stadia rakoviny vaječníků, rakoviny prsu, rakoviny plic, metastazujícího karcinomu žaludku. Obvykle se také kombinují s dalšími léky (prednison, cisplatina atd.).

Sběr a skladování

Rostlina se nesbírá, protože je jedovatá pro člověka i pro řadu zvířat. Pěstuje se na hlinitých a písčitohlinitých půdách obsahujících vápník jako okrasný keř, strom.

Tis (Taxus baccata)
Tis - Taxus baccata. Zdroj fotografií: Canva

Závěrečné shrnutí a projevy otravy

Problémem získávání taxolu je pomalý růst těchto stromů. Trvá až 100 let, než je možné tuto látku z tisu krátkolistého získat. To také vedlo ke snížení volně rostoucích populací tohoto tisu.

Drozdi a další ptáci jsou schopni trávit plody tisu, aniž by jim jedovaté semeno uvnitř při průchodu trávicím traktem ublížilo. Ve formě ptačích exkrementů se semena dostávají i daleko od mateřského stromu, kde hnízdí v půdě.

Taxany jsou kardiotoxické (poškozují kardiovaskulární systém). Opatrnosti je třeba i v případě náhodné otravy (záměna s jinou rostlinou apod.). Požití jakékoliv části rostliny vede ke smrti. Nedoporučuje se ani požití dužiny plodů.

Smrtelná dávka (vedoucí ke smrti) je 50 g jehličí tisu.

Tis západoamerický (T. brevifolia) obsahuje méně taxinu, takže je méně jedovatý.

Otrava taxanem se projevuje závratěmi, suchem v ústech, rozšířením zornic, zvracením a křečemi v břiše. Může se objevit vyrážka, bledost kůže nebo cyanóza (zfialovění kůže). Pokles krevního tlaku a zpomalení srdeční činnosti vede ke ztrátě vědomí (kóma) a smrti.

Byly popsány případy, kdy si lidé uvařili čaj z listů tisu (jehličí) a otrávili se.

Řízená léčba rakoviny taxany je velmi problematická, především kvůli jejich toxickým vlastnostem. Časté jsou anafylaktické reakce.

Tis je jedovatý keř, který často roste v zahradách a parcích. Obsahuje alkaloidy taxany, které jsou kardiotoxické. V kontrolovaných dávkách se používá při léčbě rakoviny.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • britannica.com - HOSCH L. W. a kol. Yew. Britannica [online] [cit. 04.20.2024]
  • drugs.com - ANDERSON A. L. a kol. Yew. 2023. Drugs [online] [cit. 04.20.2024]
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.