- webmd.com - How to Get Rid of Greasy Hair
- healthline.com - How to Get Rid of Greasy Hair
- southernliving.com - Why Does My Hair Get Greasy So Fast?
- southernliving.com - 5 Surprising Things That Could Be Making Your Hair Greasy
- healthline.com - What Causes an Oily Scalp, and How Do I Treat It?
- medicalnewstoday.com - What causes greasy hair after washing it?
Bojujete s mastnými vlasy? Jaké jsou příčiny a řešení, tipy a triky?

Většina lidí si myslí, že příčinou mastných vlasů je nedostatečná hygiena. Je to pravda? Co způsobuje mastné vlasy?
Máte mastné vlasy? Myslíte si, že za to může špatná péče? Jaké jsou možné příčiny?
Pro mnohé z nás mají vlasy pouze estetický význam. Většina lidí věnuje úpravě svých vlasů mnoho času. V dnešní době jsou nároky na vnější vzhled velmi vysoké. V případě prvního dojmu je upravený vzhled důležitější než to, co říkáme.
Kromě estetické funkce však mají také funkci ochrannou. Chrání naši hlavu před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí.
Naše vlasy se od sebe liší tvarem, barvou a průřezem. Tyto vlastnosti vlasů jsou ovlivněny genetikou a etnickým původem. Vlasy lze klasifikovat podle několika kritérií.
Podle typu vlasy dělíme na:
- rovné
- vlnité
- kudrnaté

Celkový tvar vlasů závisí na tvaru na průřezu. Kudrnaté vlasy mají oválný průřez, rovné vlasy mají kulatý průřez. Jakou barvu vlasů máme, ovlivňuje pigment. Doba, kdy se nám začnou tvořit první šediny, závisí na genetice.
Většina lidí začíná šedivět po třicítce.
Podle dělení dělíme vlasy na:
- Zdravé - Jsou lesklé, měkké, hladké a pružné. Průměr zdravého vlasu je přibližně 0,08 mm.
- Jemné - Ve srovnání se zdravými vlasy jsou méně odolné. Mají menší průměr (0,05 mm), jsou měkké, létají na všechny strany a obtížně se udržují v účesu.
- Suché - Jsou matné, drsné, tvrdé a křehké. Jsou drsné na dotek. Obtížně se upravují, protože se snadno zamotávají. Pro suché vlasy je typické, že jsou silnější u kořínků, ale slabší na koncích.
- Mastné - V důsledku zvýšené produkce kožního mazu vypadají zplihle a lepivě. Na pohled postrádají objem.

Co způsobuje mastné vlasy?
Vlasy vyrůstají z vlasových folikulů. Vlasové folikuly se nacházejí téměř po celém lidském těle. Výjimkou jsou dlaně a chodidla. Vlasové folikuly mají 2 hlavní úlohy:
- vytvářejí a ukotvují vlasový stvol
- tvorba a vylučování kožního mazu
Vlasový folikul a mazová žláza tvoří tzv. pilosebaceózní jednotku. Název této jednotky je odvozen z latinských slov pilus (vlas) a sebum (maz). Pilosebaceózní jednotky se nacházejí téměř na celém povrchu lidského těla. Výjimkou jsou dlaně rukou, chodidla a penis.
Jaké jsou úlohy vlasového stvolu?
Vlasový stvol má mnoho důležitých funkcí:
- Estetické - maskování plešatosti
- Ochranná - chrání před hmyzem, UV zářením
- Izolační - izolační vrstva proti přehřátí a působení mrazu
- Čisticí - odstraňuje nečistoty, parazity
- Transportní - transport kožního mazu
Co jsou to mazové žlázy?
Mazové žlázy se nacházejí všude tam, kde se nacházejí také vlasové folikuly. Na pokožce hlavy je jich více než v jiných částech těla. Mazové žlázy tvoří maz.
Kožní maz si můžeme představit jako mastnou látku. Skládá se z různých tukových sloučenin. Kožní maz udržuje naši pokožku a vlasy zdravé a hydratované. Chrání je také před vznikem infekcí.
V některých případech dochází ke zvýšené produkci kožního mazu. Výsledkem je mastná pleť a mastné vlasy.
Mezi příčiny zvýšené produkce mazu patří:
- Hormonální příčiny - v důsledku vyšší hladiny androgenů dochází ke zvýšené produkci kožního mazu
- Léky - hormonální antikoncepce
- Dědičnost - tvorba mazu může být způsobena genetickou predispozicí
- Stres- v důsledku stresu dochází k ovlivnění hormonů a zvýšené produkci mazu
- Špatná strava - tučná, smažená a slaná jídla
- Nesprávná úprava vlasů - časté česání, dlouhé fénování
Věděli jste, že... Pokud máte řídké rovné vlasy, je pravděpodobnější, že se budete potýkat s mastnými vlasy.
Co dělat, když máte mastné vlasy?
Příznaky mastných vlasů se projevují na vzhledu vašich vlasů. Mohou zkazit první dojem. Vlasy obvykle vypadají mastně nebo leskle. Už při dotyku máme nepříjemný pocit mastnoty.
Zvýšená produkce mazu na pokožce hlavy může způsobit pocit svědění. Někdy mohou pokožku hlavy podráždit.

Mastné vlasy po umytí
Boj s mastnými vlasy může být velmi frustrující. Někteří z nás to znají. Při péči o vlasy strávíte spoustu času. Myjete je, sušíte, kartáčujete a upravujete do výsledného účesu. A po několika hodinách vypadají slepené a zplihlé.
Je to velmi nepříjemný pocit. Umyjete si vlasy, vysušíte je a hned máte pocit, že jsou mastné.
Lidé s rovnými nebo jemnými vlasy zažívají tento nepříjemný pocit častěji než jiné typy lidí. Tato skupina lidí si musí vlasy mýt každý den. Měli by také sáhnout po hloubkově čisticích šamponech.
Podpora růstu vlasů: Co pomáhá a jak rostou? + Tipy pro zdravé vlasy
9 tipů pro mastné vlasy
1. Výběr šamponu
Měli byste si vybrat šampon, který je určen pro mastné vlasy. Pokud navíc trpíte lupy, vyberte si šampon s pyrithionem zinku.
Mezi nejlepší šampony patří ty, které obsahují kyselinu salicylovou. Kyselina salicylová působí proti zvýšené tvorbě kožního mazu a šupinám. Šampony se sulfidem seleničitým se používají k obnově mikrobiomu.
2. Technika mytí vlasů
Při používání šamponů byste neměli drhnout vlasovou pokožku. Nadměrné drhnutí způsobí podráždění pokožky. Výsledkem je zvýšená produkce kožního mazu.
Dbejte na to, abyste šampon z vlasů důkladně smyli. Pokud jej důkladně nesmyjete, vytvoří se na vlasech film. Výsledkem je pocit mastných vlasů.
3. Kondicionér
Kondicionér dodává vlasům vlhkost. Usnadňuje také rozčesávání a zabraňuje zamotávání vlasů. Pokud máte mastné vlasy, nepoužívejte běžný kondicionér na pokožku hlavy. V takovém případě nanášejte kondicionér pouze na konečky vlasů.
Na trhu jsou k dispozici kondicionéry pro mastnou pokožku hlavy. Mezi jejich výhody patří:
- působí proti lupům a jsou také antistatické
- odstraňují a redukují přebytečnou mastnotu z vlasů, která způsobuje mastnotu u kořínků
- lze je aplikovat na celou délku vlasů
- neobsahují silikony
- dodávají přetrvávající pocit čisté pokožky hlavy a zanechávají vlasy hebké, lesklé a nadýchané
4. Rozčesávání
Častým česáním můžete stimulovat mazové žlázy. Výsledkem je zvýšená produkce mazu. Navíc rozvádíte maz po celé délce vlasů. Málokdo si uvědomuje, že častým dotýkáním se vlasů stimulujeme také produkci mazu.
5. Suchý šampon
Pokud nemáte dostatek času na mytí vlasů, rychlou pomocí jsou suché šampony. Jejich výhodou je, že obsahují prášek, který absorbuje maz. Maskují také zápach. Ale ani v tomto případě byste to s jejich používáním neměli přehánět. Suchý šampon nenahradí klasické mytí vlasů. Měli byste po něm sáhnout jen občas.

6. Dopřejte si očistu alespoň jednou měsíčně
Jednou za čas byste měli svým vlasům dopřát očistnou kúru. Zbytky různých stylingových přípravků mají tendenci se na pokožce hlavy usazovat a tvořit nánosy. To přispívá ke zvýšené produkci kožního mazu.
Proto je nutné jednou za čas sáhnout po hloubkově čisticích šamponech. Ty vlasy důkladně a šetrně umyjí. A po nánosech nezůstanou žádné stopy.
7. Správné produkty
O výběru správného šamponu jsme již hovořili. Ale co ostatní stylingové přípravky? Pro dosažení nejlepšího výsledku je vhodné kromě šamponů a kondicionérů používat také vlasová tonika a séra.
Vlasová tonika obnovují strukturu vlasů, dodávají vlasům vitalitu a usnadňují jejich rozčesávání. Vlasová séra mají antibakteriální a protizánětlivé účinky.
8. Povlak na polštář
Málokdo si dává do souvislosti povlak na polštář a mastné vlasy. Neuvědomujeme si, že mezi vlákny povlaku na polštář jsou různé nečistoty (pot, zbytky kosmetiky). Ty mohou být příčinou mastných vlasů. Proto byste měli povlak na polštář jednou týdně vyprat.
9. Účesy
Culíky jsou velmi oblíbeným způsobem úpravy vlasů. Ale uvědomte si, že vlasy jsou stále pevně stažené dozadu. Na pokožce hlavy se hromadí mastnota a nečistoty. Pokožka pod vlasy nemůže dýchat. To má za následek zvýšenou produkci kožního mazu. Výsledkem jsou mastné vlasy.
Masky na vlasy: 10 domácích tipů na poškozené, mastné a suché vlasy
Domácí recepty na mastné vlasy
Aloe vera
Aloe vera je známá svými hydratačními účinky. Zabraňuje tvorbě lupů. Je také účinná proti vypadávání vlasů. Navíc potlačuje zvýšenou produkci kožního mazu.
Potřebujete:
- 25 ml gelu z listů aloe vera
- 100 g grapefruitové dužiny
- 1 polévková lžíce smetany
Postup:
Rozmixujte 100 g grapefruitové dužiny. Přidejte gel z aloe vera. Nakonec přidejte smetanu. Masku naneste na celou délku vlasů. Pokud se vám kořínky vlasů rychle mastí, můžete masku nanést pouze na pokožku hlavy.
Po nanesení masky zabalte vlasy do ručníku. Masku nechte působit přibližně jednu hodinu. Po hodině si vlasy umyjte.

Vejce
Vejce jsou považována za nejpoužívanější ingredienci v domácích receptech pro péči o vlasy. Jsou vhodná pro všechny typy vlasů. Jen musíme vědět, kterou část vajec použít a v jakém poměru. V případě mastných vlasů se používá zejména bílek.
Potřebujete:
- 1 až 2 bílky
- 2 až 3 kapky citronové šťávy
Postup:
V závislosti na délce a tloušťce vlasů použijte 1 nebo 2 bílky. Do bílků přidejte několik kapek citronové šťávy. Citronová šťáva se používá k překrytí zápachu vajec.
Směs míchejte, dokud se nevytvoří pěna. Pěnu naneste na pokožku hlavy i na vlasy. Vlasy zabalte do ručníku a nechte působit 20 minut. Po uplynutí potřebné doby vlasy důkladně umyjte.
Avokádo
Avokádo obsahuje mastné kyseliny a další živiny (zejména vitamin E) a přírodní oleje. Používá se především ke zkrocení poškozených, nepoddajných a krepatých vlasů. Je účinné také proti lupům. Zabraňuje tedy i mastným vlasům.
Potřebujete:
- 1 avokádo
- Lžíce medu
- Lžíce mátového čaje (vlažného)
- Kapka olivového oleje
Postup:
Avokádo oloupejte a rozmačkejte. Rozmačkané avokádo smíchejte s medem, olejem a mátovým čajem. Hotovou směs vmasírujte do vlasů. Masku nechte působit alespoň 30 minut. Po uplynutí této doby vlasy umyjte šamponem a kondicionérem.
5 účesů na zakrytí mastných vlasů
1. Čelenka
Nejjednodušším pomocníkem je čelenka. Vlasy natočíme, pročešeme dozadu, nasadíme čelenku a účes je hotový.
2. Culík
Dalším snadným způsobem je culík. Vlasy rozčešeme a stáhneme gumičkou dozadu. Culík vyžehlíme. Pak naneseme lak na vlasy a účes je hotový.
3. Mokrý vzhled
Tento typ účesu volí mnoho celebrit. Rozetřete gel od čela až po temeno hlavy. Poté pročešte hřebenem.
4. Drdol
Velmi oblíbeným typem účesu je drdol. Uhlaďte vlasy, stáhněte je gumičkou a vytvořte drdol.
5. Divoký culík
Vlasy rozčešte pouze prsty. Vlasy stáhněte do culíku pomocí gumičky. Nakonec vlasy pročešte pomocí laku na vlasy.
Omlazení vlasů pro zdraví a krásu vašich vlasů nebo pro vaše sebevědomí?
Zajímavé zdroje informací
Související
