Léčba sarkoidózy: Léky a někdy také operace

Více než 75 % případů sarkoidózy není třeba specificky léčit kvůli minimálním klinickým příznakům. Pokud se stav zhorší, je hlavním cílem léčby odstranění zánětu a tím ovlivnění příznaků samotného onemocnění.

Neléčená symptomatická sarkoidóza může mít závažnější důsledky pro organismus a kvalitu života pacienta. Léčená a sledovaná sarkoidóza má naproti tomu relativně dobrou prognózu.

Ve většině případů příznaky léčené/sledované sarkoidózy odezní během několika let.

Farmakologická léčba může spočívat v užívání imunosupresiv. Imunosupresiva jsou léky, které potlačují nežádoucí reakce vlastního imunitního systému.

U zdravotních komplikací se používají především systémové protizánětlivé kortikosteroidy, které tlumí reakci imunitního systému. Mají ale také řadu nežádoucích účinků, a proto nejsou dlouhodobě indikovány.

Terapie inhalačními kortikosteroidy je možnou alternativou při lokálním postižení plic, snížené kapacitě a suchém kašli.

Ve vzácných případech je v případě závažného orgánového poškození (plíce, srdce, játra...) indikována chirurgická léčba.

Léčba spočívá také v pravidelném sledování hladiny vápníku v krvi pacienta.

Po vyléčení jsou pacienti dlouhodobě sledováni v plicních ambulancích. Pravidelné kontroly obvykle zahrnují pneumologické vyšetření s rentgenem hrudníku a vyšetření vitální kapacity plic.

Pravidelné jsou také kontroly zraku kvůli riziku vzniku onemocnění a zánětu v oblasti očí.

fsdílet na Facebooku