Léčba rakoviny prostaty: Chirurgická i onkologická

Zvolený typ léčby vždy závisí na vyšetřujícím lékaři, který zhodnotí věk pacienta, jeho anamnézu, typ a charakter karcinomu, stadium onemocnění a v neposlední řadě životosprávu pacienta.

První možností léčby je hormonální farmakologická terapie, kde se pacientovi podávají hormony antiadrogeny, které eliminují syntézu (tvorbu) mužského pohlavního hormonu testosteronu.

Tento typ léčby bývá spojen s aplikováním radioterapie nebo chemoterapie pro zničení abnormální tkáně prostaty.

V rámci karcinomu prostaty je využívána brachyradioterapie, která spočívá v zavedení radioaktivních zrn do prostaty a následném sledování. Jedná se tedy o formu ionizujícího záření umístěného do blízkosti místa nádoru prostaty.

Druhou možností léčby, obzvláště v pokročilejších stádiích onemocnění, je operační zákrok s cílem chirurgického vyoperování abnormálních buněk nádoru a odstranění poškozené části tkáně prostaty.

Nejčastějším operačním zákrokem rakoviny prostaty je prostatektomie a orchiektomie.

Při prostatektomii dochází k odebrání resp. chirurgickému odstranění žlázy prostaty. Při orchietkomii zase k odstranění semenných měchýřků pro ukončení tvorby hormonů, které karcinom prostaty potencionálně vyživují.

Prostatektomie může být prováděna různými operačními postupy a volba závisí na vyšetřujícím lékaři a operatérovi.

Po radikální prostatektomii dochází k odstranění celé prostaty, což znamená následnou sterilitu (neplodnost) muže.

Ve většině případů je rekonvalescence bezproblémová.

Pokud dojde k určitému narušení okolních nervů a cév během operace, může po operaci docházet k mírné inkontinenci moči či k určité erektilní dysfunkci. Tyto komplikace jsou však vzhledem k pokročilým operačním metodám málo pravděpodobné.

Jiné lokální (experimentální) způsoby léčby karcinomu prostaty spočívají ve formě kryoterapie – destrukce tkáně prostaty zmrazením či ablace prostaty přístrojem – koncentrovaným ultrazvukem vysoké intenzity.

fsdílet na Facebooku