Léčba rakoviny dutiny ústní: chirurgie, radioterapie a chemoterapie
Prognóza léčby rakoviny dutiny ústní, stejně jako u jiných zhoubných nádorů, závisí především na stádiu, ve kterém je onemocnění diagnostikováno. Hlavním problémem je pozdní diagnostika způsobená nejasnými klinickými příznaky v časných stádiích a případné zanedbání prevence.
Přibližný průměr pětiletého přežití při diagnóze rakoviny dutiny ústní a krku je 50 %. Pokud je nádor diagnostikován v časném stádiu, je to přibližně 80 %. V pokročilém stádiu je to 30 % případů.
Léčba vyžaduje mezioborový tým chirurga, radiologa a ORL lékaře (otorinolaryngologa). Léčba se dělí na základě výsledků diagnostických vyšetření a klasifikace TMN na:
- Chirurgickou léčbu
- Radioterapii
- Chemoterapii
Nádor může být chirurgicky odstraněn přístupem přes hltan, dolní čelist nebo kombinací obou přístupů. Chirurgická léčba zahrnuje také odstranění postižených regionálních lymfatických uzlin.
Chirurgické odstranění časných nádorů v oblasti mandlí a kořene jazyka umožňuje odstranit nádor bez výrazného zhoršení kvality a funkce hltanu.
Ve většině případů se volí kombinace chirurgického zákroku a radioterapie/chemoterapie nebo pooperační radiochemoterapie.
U neresekabilních inoperabilních nádorů ve 4. stádiu se volí radioterapie nebo chemoterapie. Cílem je odstranit nežádoucí příznaky a prodloužit život pacienta.
Nedílnou součástí léčebného plánu je následná rehabilitace pacienta s cílem zlepšit funkčnost svalů pro zpracování potravy a polykání.