Léčba pneumotoraxu: Léky, punkce nebo operace
Léčba závisí především na velikosti a typu poranění, rány, příčině kolapsu plic a na celkovém zdravotním stavu jedince.
V případě traumatického pneumotoraxu začíná léčba v okamžiku příjezdu záchranné služby. Během převozu jsou pacientovi obvykle podány léky proti bolesti a je ošetřena případná otevřená rána. Při rozvoji kardiopulmonální nedostatečnosti se rovněž provádí resuscitace.
Základem léčby je odstranění vzduchu a tlaku působícího na plíce. Cílem léčby je znovu roztáhnout plíce a obnovit fyziologické dýchání a krevní oběh.
Možné způsoby léčby:
- Konzervativní léčba
- Pleurální punkce
- Drenáž pleurální dutiny
- Rozsáhlá chirurgická léčba
Punkce pleurální dutiny se provádí především u uzavřeného defektu pohrudnice, kdy se odsátím nahromaděného vzduchu může poškozená plíce opět roztáhnout.
Punkce pleurální dutiny je jednodušší a méně invazivní zákrok než drenáž pleurální dutiny. Místem zadní punkce je především mezižeberní prostor napříč axilární (podpažní) linií pacienta.
Pleurální drenáž je běžná. Pleurální drenáž zahrnuje odstranění tekutin z rány a výpotku pomocí speciální hadičky a systému čerpadla.
Zákrok se provádí v lokální anestezii. Je nutná hospitalizace pacienta. Po odsátí přebytečné tekutiny z dutiny a vyčištění rány se hrudník chirurgicky uzavře.
Pokud je však drenáž dutiny neúčinná nebo je traumatické poškození hrudníku rozsáhlé, provádí se chirurgický zákrok. Cílem chirurgického zákroku je vyčistit pleurální dutinu, obnovit plicní struktury a opravit přítomný defekt.
Pokud je pneumotorax způsoben menším úrazem a pacient nemá zdravotní potíže s dýcháním, může se pneumotorax v některých případech zhojit spontánně.
V případě spontánního pneumotoraxu je možná konzervativní léčba, zejména v nerizikových případech. Léčba spočívá v hospitalizaci a neustálém sledování stavu pacienta.
Indikována je farmakoterapie a oxygenoterapie – dechová terapie pomocí kyslíkové masky, která urychluje vstřebávání vzduchu z hrudníku.
Pokud pacient nevykazuje známky oběhové a respirační nestability, je indikováno podávání vysokých průtoků 100% kyslíku po dobu jednoho až dvou dnů hospitalizace.