Obsedantně kompulzivní porucha a její léčba: Léky? Hlavní je psychoterapie
Léčba této poruchy je dlouhodobá, mnohdy i celoživotní.
Spočívá v kombinaci léků a kognitivně behaviorální terapie – psychoterapie, která je zaměřena na změnu chování a návyků.
Je dokázáno, že nejlepší léčebný efekt mají určitá antidepresiva zasahující do metabolismu serotoninu. A to i přesto, že obsedantně kompulzivní porucha není ze skupiny depresivních onemocnění.
K účinným antidepresivům patří tzv. SSRI – selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu.
SSRI zvyšují nedostatečnou hladinu serotoninu v mozku a přispívají k obnovení chemické rovnováhy. SSRI jsou ve většině případů dobře tolerovány a mají jen minimum nežádoucích účinků, které po několika týdnech ustupují.
Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří například poruchy v sexuální oblasti, nespavost nebo zažívací potíže. Nástup účinku antidepresiv při OCD je pomalejší než při léčbě depresí a používá se obvykle vyšší dávka.
Účinnost léčby
Účinnost léčby se hodnotí po akutní fázi, to znamená po 10–12 týdnech každodenního užívání léků. Pokud pacientům nezabírá léčba SSRI, využívají se i jiná léčiva, jako například klomipramin nebo venlafaxin.
U této skupiny léků se ovšem vyskytuje i více nežádoucích účinků.
Součástí léčby jsou i různá psychologická sezení, na kterých jsou pacienti vystavováni reálné úzkostné situaci bez možnosti provádět kompulzivní akt. Takovou metodou zjišťují, že ačkoliv nevyhoví svým vtíravým myšlenkám a představám, je stále vše v pořádku.
Terapie je invazivní a většinou se jedná o jedno sezení 1krát týdně, v době trvání 13–20 týdnů. Existuje ovšem i jiná alternativa, a to každodenní terapeutické sezení po dobu 3 týdnů.