Léčba obezity: léky a změna životního stylu, dieta a cvičení

Léčba se vždy zaměřuje na věk, stupeň nadváhy a zdravotní stav.

Cílem léčby je zhubnout a snížit zdravotní rizika.

Jedná se o celoživotní změnu životního stylu.

I malý pokles hmotnosti vede ke zlepšení zdraví a kvality života. Snížení hmotnosti o jeden kilogram u obézních lidí prodlouží život o 3 měsíce.

Léčba závisí především na příčině. Obezita je většinou kombinací nezdravého životního stylu a nedostatku pohybu s vysokým příjmem potravy. Nejdůležitější jsou režimová opatření zaměřená na snížení hmotnosti.

Léčba spočívá v dietě, režimových opatřeních i terapii.

Ke každému se při léčbě přistupuje individuálně. Je nutná dostatečně silná motivace při zahájení diety a jejím dlouhodobém dodržování.

Změna složení stravy a stravovacích návyků zahrnuje:

  • Pravidelný zápis jídla. Mělo by být pestré a obsahovat vitamíny, minerály, stopové prvky a vlákninu.
  • Přísný zákaz hladu. Nehladovět!
  • Snížení hmotnosti není to jediné důležité. Je potřeba myslet na fyzickou aktivitu, stravu, zmírnění stresu a zdravější životní styl.

Pokud se vám nedaří zhubnout, obraťte se na tým odborníků včetně dietologa a terapeuta. Základem léčby je snížení energetického příjmu ve stravě. Musí být přesně stanoveno pro pacienta podle jeho stavu.

Fyzická aktivita v kombinaci se zdravou stravou je nejlepší metodou redukce hmotnosti. S jakýkoliv aktivním pohybem, cvičením, jízdou na kole je lepší začínat pomalu. Postupně je dobré navýšit dobu trvání pohybové aktivity na 30 minut. Půlhodina je minimum, kterým dosáhnete lepšího účinku. Čím více času aktivního pohybu, tím většího účinku dosáhnete.

Změna životního stylu. Úprava stravy a fyzické aktivity je dobře snášena.

Co vše je zahrnuto pod pojmem změna stravy?

  • Omezení nadměrného příjmu energie, zejména živočišných tuků a jednoduchých cukrů
  • Omezení soli a sladkostí
  • Omezení alkoholu a nápojů slazených cukrem
  • Omezení konzumace sycených minerálek
  • Zvýšení příjmu ovoce, zeleniny, luštěnin, celozrnných výrobků a ořechů
  • Rozdělení stravy na tři hlavní jídla denně, mezi hlavními jídly se doporučuje odstup 4–5 hodin
  • Jezte pomalu!

Farmakoterapie je poslední možností léčby obezity. Musí být kombinována s udržováním zdravé stravy a aktivním pohybem. Léky by se měly užívat pouze pod dohledem lékaře a dlouhodobě. Při snižování hmotnosti je třeba vzít v úvahu několik faktorů. Nestačí držet redukční dietu, ale je třeba zvýšit pohyb a změnit celý životní styl.

Přípravek SIBUTRAMIN je lék s dvojím účinkem. Navozuje pocit sytosti a zvyšuje výdej tepla organismu. Zvyšuje tak energetický výdej.

Poslední možností léčby je chirurgický zákrok.

Tento typ operace na snížení hmotnosti se nazývá bariatrická operace. Omezuje množství jídla, které můžete sníst, a zabraňuje tělu přijímat kalorie.

Operace na snížení hmotnosti není rychlým řešením a může s sebou nést vážná rizika. Po operaci musí lidé změnit svůj jídelníček a množství jídla. Jinak riskují vznik onemocnění.

  • Při operaci žaludečního bypassu se v horní části žaludku vytvoří malý vak, který se napojí přímo na tenké střevo. Potrava tak obchází většinu žaludku.
  • Při laparoskopické bandáži žaludku se pomocí pásky rozdělí žaludek na dvě části.
  • Odstranění části žaludku

U dětí se léčba zaměřuje nejen na dítě, ale také na rodinu. Doporučuje se změna životního stylu, stravovacích návyků, aktivit. U dětí je třeba zohlednit věk a vývoj dítěte. Nejdůležitějším cílem je udržení hmotnosti. U dětí do 7 let se nedoporučuje hubnutí.

Ve věku nad 7 let lze zařadit snahu o snížení hmotnosti o maximálně 10 % v průběhu 6–12 měsíců. S dětmi po dovršení období růstu se zachází jako s dospělými.

U dětí je třeba klást důraz na pestrou a vyváženou stravu se všemi základními potravinami a na dodržování pravidelného jídelníčku.

Zvýšit příjem ovoce a zeleniny v čerstvé podobě, zařadit do jídelníčku celozrnné obiloviny.

Omezte sladké nápoje, sladkosti, rychlé občerstvení a slané pochutiny.

fsdílet na Facebooku