Možnosti léčby IBD – Léky na zánětlivé střevní onemocnění?
Pro stanovení léčebného plánu je nutné přesně diagnostikovat typ IBD.
Léčba IBD zahrnuje úpravu životního stylu a stravy, medikamentózní léčbu a v krajním případě i chirurgický zákrok. Onemocnění je třeba diagnostikovat a léčit včas, aby bylo v průběhu života pacienta z velké části klidné a bez příznaků.
V současné době lze pomocí dostupné farmakoterapie zánětlivou reakci IBD eliminovat a dlouhodobě udržet pod kontrolou. Nemoc však zatím nelze vyléčit na celý život.
V některých závažných případech onemocnění a jeho akutních fázích je nutný chirurgický zákrok. To je případ vzniku abscesů, stenózy nebo obstrukce střevního traktu.
Medikamentózní léčba
Jsou indikována antibiotika, protizánětlivé léky (kortikosteroidy, aminosalicyláty) a imunosupresiva (léky potlačující imunitní reakci).
Aminosalicyláty se u CD obvykle podávají zpočátku, zejména pokud je zánět lokalizován v tlustém střevě. U mírných forem mohou aminosalicyláty postačovat k navození a udržení remise.
U UC patří mezi základní léky aminosalicyláty ve formě tablet a čípků, systémové kortikosteroidy, antibiotika a imunosupresiva.
Na rozdíl od UC je u CD při výskytu akutního zánětu častěji nutná kortikoterapie. Léčba kortikosteroidy je určena k odstranění a utlumení zánětu. Nejsou však vhodné k dlouhodobému užívání.
Některá imunosupresiva jsou zařazena mezi léky používané k udržení klidového stavu.
Antibiotika jsou krátkodobě indikována zejména při septických komplikacích, bakteriálním přerůstání střeva a jiných akutních onemocněních.
Probiotika a prebiotika jsou léky a doplňky stravy používané k podpoře rovnováhy střevní bakteriální flóry a trávicích procesů.
Úprava životního stylu
Režimová opatření spočívají v pravidelné vyvážené stravě, dostatečném pitném režimu, kvalitním pravidelném spánku a eliminaci každodenního stresu.
U přidružených potravinových intolerancí a alergií je nutné dodržování i v klidových fázích. Doporučuje se konzultace s odborníkem na výživu.
Při recidivách zánětu je obzvláště vhodná bezezbytková strava, která nezatěžuje střevní trakt. Během diety jí jedinec lehce stravitelné potraviny, které nezpůsobují zažívací potíže.
Bezezbytková dieta minimalizuje množství přijímané nerozpustné hrubé vlákniny. Zvyšuje příjem bílkovin a vylučuje obtížně stravitelné potraviny. Konzumují se pravidelně menší porce jídla.
Při této dietě je důležité nejen složení stravy, ale také vhodná příprava jídel. Vhodné je dušení, vaření a pečení bez tuku. Pravidla bezezbytkové diety je třeba důsledně dodržovat, zejména v akutním období onemocnění. Včetně individuálních intolerancí (lepek, laktóza...).
Příklad nevhodných potravin:
- smažené a tučné maso
- luštěniny
- mléčné výrobky obsahující laktózu
- celozrnné pečivo
- umělá sladidla
- slupky a pecky z ovoce a zeleniny
- kofein
- alkohol
- sycené nápoje
- ořechy a semena
Příklady vhodných potravin:
- libové maso a libové ryby
- rýže
- brambory
- těstoviny
- vejce
- vařená loupaná zelenina
- bílý chléb
- tofu
- brambory a kukuřičný škrob
Co je to biologická léčba, biologické léky? Pomáhá tam, kde ostatní selhávají