Léčba děložních myomů: léky, hormony, operace, laparoskopie
V případě malých myomů, které dále nerostou a nezpůsobují další zdravotní problémy, je pacientka pravidelně sledována gynekologem. V případě potřeby je upraven její životní styl.
V některých případech je pacientce podávána hormonální farmakologická léčba, která se používá k odstranění nežádoucích příznaků (bolest, krvácení), ovlivnění a omezení růstu myomů.
Rozhodnutí o konzervativní léčbě však závisí na vyšetřujícím lékaři. Lékař musí zvážit všechna rizika, a to i s ohledem na plánované těhotenství pacientky.
V případě velkého, početného nebo rizikového růstu děložní svaloviny může být doporučena hysteroskopie. Hysteroskopie je diagnostické i chirurgické vyšetření.
Zahrnuje zavedení hysteroskopu (malé kamery a chirurgického nástroje) přes poševní vchod ženy a následné odstranění děložního myomu. Myom se i po operaci může znovu objevit.
Je třeba poznamenat, že po myoektomii (odstranění myomů) je odstraněno určité množství tkáně děložní stěny.
Po myomektomii, při níž bylo odstraněno velké množství tkáně, může žena v budoucnu rodit císařským řezem. Existuje zvýšené riziko porušení děložní stěny při vaginálním porodu.
Kromě hysteroskopu lze myoektomii provést také laparoskopicky pomocí vstupu přes břišní stěnu.
V některých pokročilých případech může být indikována hysterektomie – chirurgické odstranění dělohy. Jedná se o chirurgický zákrok prováděný laparoskopicky přes břišní stěnu nebo vaginálně přes poševní vchod.
Hysterektomie může být indikována v případě četných myoektomií nebo v případě rizikového charakteru myomů a dalších neindividuálních zdravotních komplikací.
Dostupnost moderních chirurgických, radiologických a farmakologických forem léčby stále častěji umožňuje ženě vyhnout se hysterektomii.