Jak se léčí delirium? Léky a jiná opatření
Také léčba deliria probíhá v několika fázích. Jako první se léčí příčina. Následně nastupuje symptomatická léčba. Podávají se léky na zlepšení spánku, tedy hypnotika. Důležitý je i spánkový režim a to, co člověk před uložením do postele prožívá.
Pokud je dotyčný agresivní, je potřebné doplnění antipsychotik. Při volbě léků je nutná opatrnost, protože benzodiazepiny či anticholinergika mohou stav deliria prohloubit. Při horečkách a bakteriálních infekcích se podávají antipyretika a antibiotika. Při intoxikaci látkami je potřebné jejich odstranění z těla.
K ostatním preventivním opatřením patří i dodržování pitného režimu. Ten je důležitý hlavně při vyšších ztrátách tekutin, které jsou při horečce, zvracení nebo průjmu. Dehydratace v dětském věku a ve stáří nastupuje rychle a způsobuje významné obtíže. Mezi ně patří i delirium.
Zajímavé informace: Magazínové články o nebezpečí dehydratace v dětském věku a Jaké jsou nejčastější příznaky dehydratace.
Další významnou složkou je okolí člověka. Nevhodné je, když se v prostředí nachází příliš mnoho stimulujících složek. Podobně není dobré ani to, když je jich nedostatek. Negativním příkladem je hluk, návštěva cizích lidí. Vhodně ovlivňuje rádio a televize. I kontakt s dotyčným je důležitý. Vhodná je trpělivost, vysvětlování a celková péče.