Léčba Crohnovy nemoci: léky, biologická léčba a další
Mezi hlavní cíle léčby Crohnovy choroby patří:
- udržení dlouhodobého klidového období – remise
- omezení potíží vyplývajících z aktivity onemocnění
- vyhnout se nutnosti chirurgického zákroku a hospitalizace
- vyléčení píštělí
- zhojení vředů
- zlepšení kvality života
Terapie je vysoce individualizovaná. Zohledňuje lokalizaci zánětu, závažnost stavu a související komplikace.
Konzervativní terapie
Aminosalicyláty
Lék zvaný sulfasalazin (kyselina 5-aminosalicylová) se používá při postižení tlustého střeva. Na zánět v tenkém střevě je neúčinný a má celou řadu nežádoucích účinků, takže se v praxi používá stále méně.
Místo toho se používá mesalazin. Mesalazin je účinný i při postižení tenkého střeva a je účinný i v prevenci kolorektálního karcinomu.
- Antibiotická léčba
Antibiotika se používají především při septických komplikacích, pomnožení bakterií a onemocněních v anální oblasti. Z preparátů se používá především ciprofloxacin.
- Kortikoterapie
Glukokortikoidy jsou velmi účinné při tlumení zánětu, ale jejich užívání je spojeno s mnoha nežádoucími účinky. Kortikosteroidy nejsou příliš účinné při udržování klidového stádia a neudrží remisi ani po dobu 12 měsíců.
- Imunoterapie
Imunoterapie je účinnou léčbou, zejména při udržování remise onemocnění. Její účinek se dostaví až s odstupem času, proto je v aktivním stádiu nutné zahájit léčbu jinými léky.
Mezi známé látky patří azathioprin, který je spojen s rizikem vzniku rakoviny lymfatické tkáně, nebo methotrexát, jehož toxicita se projevuje nevolností, zvracením a průjmem.
- Biologická léčba
Biologická léčba označuje léky, které jsou přírodní, tj. biologické povahy, a mohou tlumit zánětlivou reakci. Používají se například infliximab (IFX) a adalimumab (ADA).
Biologická léčba je vhodná pro pacienty, kteří mají těžký průběh onemocnění, perianální píštěle, nereagují na kortikosteroidy, jsou mladší 17 let, mají nepříznivý průběh onemocnění, mají mimostřevní příznaky, zejména postižení kloubů nebo kůže.
- Probiotická léčba
Vhodnými kulturami pro léčbu Crohnovy choroby jsou druhy Lactobacillus, Bifidobacterium, Sacchromyces bouladrii, E. coli Nissle a směsi probiotických kultur laktobacilů a bifidobakterií.
Kombinace Sacchromyces bouladrii s mesalazinem má vynikající účinek na udržení dlouhodobé remise onemocnění.
Probiotika: Kdy je užívat? Jak vybrat ta správná + Pro děti a kojence
- Prebiotika
Prebiotika jsou oligosacharidy, které lidské tělo nedokáže strávit. V tlustém střevě se fermentují na mastné kyseliny, které podporují růst prebiotické mikrobiální flóry, snižují pH a mají protizánětlivý účinek. Jsou pro člověka velmi prospěšné. Mezi taková vhodná prebiotika patří např. inulin.
- Fekální mikrobiální terapie (FMT)
Jedná se o fekální transplantaci stolice. Stolice je odebrána zdravé osobě a darována příjemci s onemocněním tlustého střeva.
V minulosti byla úspěšně použita při léčbě průjmu způsobeného Clostridium difficile. V současné době se její potenciál zkoumá u Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy, což má velmi slibnou budoucnost.
Chirurgická léčba
Chirurgický zákrok je definitivní terapií Crohnovy choroby. Nasazuje se v případě, že selže konzervativní léčba a objeví se život ohrožující komplikace.
V současné době je endoskopická diagnostika na vysoké úrovni a farmakoterapie je relativně dostupná. Chirurgická léčba je proto na ústupu. V minulosti muselo až 40 % pacientů podstoupit operaci střeva.
Nejčastějšími chirurgickými zákroky jsou resekce střeva s vytvořením shuntů, bypassů nebo stomií, což jsou umělé střevní vývody. V případě nutnosti chirurgického řešení se dává přednost laparoskopickému přístupu před klasickou otevřenou cestou operace.