Léčba celulitidy: Léky, pohyb, strava a jiné

Léčba celulitidy závisí především na stadiu. V případě prvního stadia se nevyžaduje žádná léčba. Změny neznačí patologické narušení podkoží. Žena s druhým stupněm celulitidy musí změnit životní styl, životosprávu, a tedy zavést hlavně režimová opatření.

Pohyb

Důležitá je pohybová aktivita. Cvičení může být zaměřené na postižená místa, aby se zvýšilo prokrvení. Tím lepší je i odtok krve a lymfy. Vhodné jsou pohybové aktivity, jako chůze, plavání, ale i cyklistika či kolečkové brusle. Účinný je i tanec.

Pohybová aktivita a cvičení má význam pro posílení svalstva, ale i zpevnění vazivových vláken v podkoží. Vhodnou formou jsou i dechová cvičení a hluboké nádechy. Na pohyb navazuje problematika kolem zdravé výživy.

Stravovací návyky

Úprava životosprávy zahrnuje i změnu jídelníčku. Ten by měl obsahovat ovoce a zeleninu. Dostatečný pitný režim přispívá k úspěchu. Je třeba omezit tuky, cukry. Strava by měla být vyvážená, racionální. Do racionální výživy samozřejmě patří bílkoviny, tuky i cukry, a to v rozumné míře, ale také vitamíny a minerály.

Péče o kůži

Tato část zahrnuje velkou škálu různých přípravků proti celulitidě. Samozřejmě, samotné bez podpory ostatních složek léčby nepomohou. Ale dopomoci mohou různé gely, krémy. Jako vhodné se uvádějí i zábaly.

Aktivace lymfatického systému

Do této péče se řadí peeling, ale i masírování kůže jemnými kartáči. Vhodné jsou masáže, ale i autolymfodrenáž. Pomůže manuální či přístrojová lymfodrenáž. V dnešní době se využívají i jiné metodiky, jako například vakupress, endermologie, termic, myostimulace či mezotherapie, kompresivní terapie, tedy elastické oblečení.

Další metodou je liposukce. V případě těžkého postižení, tedy při 4. stupni, spolupracuje na léčbě dietolog, lymfolog, cévní a plastický chirurg. V tomto případě jsou přítomny závažné nevratné změny podkoží, na které výše uvedená režimová opatření nezabírají.

Léky

Používají se léky ovlivňující cévy včetně cév lymfatických. Následně k léčbě přispívají i různé doplňky výživy a podpůrná léčba. A to například na vnější použití, jako zmíněné krémy a gely, ale i léky na vnitřní použití. Vhodné je doplnění vitamínu C, E a vitamínů skupiny B.

fsdílet na Facebooku