28. týden: Jak začíná 7. měsíc těhotenství? Změny u ženy i dítěte

28. týden: Jak začíná 7. měsíc těhotenství? Změny u ženy i dítěte
Zdroj fotografie: Getty images

Začínáte 7. měsíc těhotenství a poslední 3. trimestr, který končí porodem vytouženého miminka. Jak se vaše děťátko vyvíjí v tomto týdnu a co můžete pociťovat vy s rostoucím bříškem?

Vstupem do 28. týdne těhotenství začínáte 7. měsíc těhotenství. Vaše miminko vám dává o sobě vědět. Kope a hýbe se v době, kdy je vzhůru. Je dobré, pokud pociťujete alespoň 10 pohybů za den. Pokud cítíte méně pohybů, je dobré informovat o tom lékaře. Lékař se ujistí, zda je děťátko v pořádku. Možná je jen líné.

Začínáte 7. měsíc těhotenství, poslední 3. trimestr, který končí porodem vytouženého miminka.

Tak si pojďme přečíst, jak vypadá vaše miminko a jak se vyvíjí.

Vývoj plodu ve 28. týdnu

Tělo a obličej vašeho děťátka již dosáhly úplného vývoje.

Hlavička je úměrnější k tělu. Koncem 28. týdne má jeho tvářička vzhled starce. Jeho pleť je ještě zvrásněná pro nedostatek tukové tkáně, která představuje jen asi 1 % její celkové hmotnosti.

To, jak vypadá vaše miminko, se už teď příliš nezmění. Bude přibírat na váze, doplní si tukovou tkáň a tvářička se bude vyhlazovat a naplňovat.

Ukládá si tuk, který bude potřebovat k udržení tělesné teploty po porodu. Plod si už nyní začíná částečně regulovat svoji tělesnou teplotu. Všechny vnitřní orgány dozrávají a připravují se na funkci potřebnou po porodu.

Jeho plíce a plicní cévy jsou ještě nezralé.

Mozek se vyvíjí. Dosud byl hladký, ale už se vytvářejí první záhyby a rýhy. Vyvíjejí se i ostatní tkáně. Jeho mozek a nervový systém vyvolávají občasné dýchací pohyby. Měřená aktivita mozkových vln u vyvíjejícího plodu ve 28. týdnu vykazuje spánkové cykly a rychlé pohyby očí, což je fáze snění.

O čem asi sní? Možná si už představuje, jak budete vypadat. Tak jako vy sníte o tom, jaké bude a komu se bude podobat.

Na jeho hlavičce se začínají se vytváří první vlásky.

Oči má již vyvinuté. Vytvářejí se řasy na očních víčkách. I když jsou už oči vyvinuté a otevírá je, stále ale nic nevidí.

Ovládá už pohyby obličeje, otevírá a zavírá ústa, mračí se. Chytá se za prstíky a drží pupeční šňůru, i když na ni ještě nevidí.

Děťátko je již schopno vnímat bolest. Reaguje na vnější podněty podobně jako novorozenec.

Rozlišuje nízký a vysoký tón hlasu, jeho sluch se začíná vyvíjet a zdokonalovat.

Pochutnává si na plodové vodě. Začíná vnímat chutě. Je schopno reagovat na různé chutě jako hořká, kyselá, sladká. Pokud pocítíte jemné a pravidelné tlumené pohyby, jemné pravidelné nadzvedávání bříška, pravděpodobně se vaše miminko napilo hodně plodové vody a má z toho škytavku.

V tabulce jsou znázorněny přibližné míry plodu ve 28. týdnu, zaměřené pomocí sonografu

celková délka hmotnost HC obvod hlavičky BPD příčný průměr hlavičky AC obvod břicha FL délka stehenní kosti
37,6 cm 1000 g 260,4 mm 73,5 mm 233 mm 51,3 mm

Více o mírách plodu se dočtete v článku: Ultrazvuk v těhotenství: Velikost plodu, co je fetální biometrie?

Co může cítit budoucí maminka?

Máte pocit, že už teď nemáte dostatek města v břiše. Ale ženské tělo je vyvinuto tak, aby se dokázalo vyrovnat s těhotenstvím a následným růstem bříška.

Mohou se začít objevovat první poslíčci. Projevují se bolestí v kříži až do břicha, nebo jako bolest při menstruaci. Můžete pocítit ztvrdnutí břicha.

Začínáte být stále více unavená, máte méně energie.

Kůže na břiše se natahuje a vysušuje. Můžete mít pocit svědění kůže. Mohou se vám začínat vytvářet strie na břiše nebo na bocích, stehnech a prsou. Pravidelnou masáží kůže a hydratováním krémem se jim můžete částečně vyhnout.

Snižuje se i příjem potravy, neboť vlivem narůstajícího bříška a jeho tlaku se cítíte rychle nasycená. Začíná i pálení žáhy.

Mohou se u vás vyskytnout křeče v nohách, hlavně v noci. Je třeba nohu hned narovnat a patou tlačit o podlahu. Velikost břicha znemožní přístup k prstům na nohou a nedovolí vám je rukama tlačit směrem k sobě. Mohou vám začít otékat nohy.

Vaše prsa se připravují ke kojení svým dalším obdobím růstu.

Po chůzi po schodech se rychle zadýcháte. Není se čemu divit. Bříško už má svoji váhu, kterou nosíte stále s sebou. Procvičujte dechová cvičení a zkuste se uvolnit.

Vaše chůze může začínat být houpavá z rozpínání kyčlí, které může být i bolestivé. Noste pohodlnou obuv a snažte se už vyhýbat podpatkům.

Stravujte se zdravě. Doporučuje se zvýšit příjem vápníku ve stravě pro zpevnění kostí plodu.

Nyní máte skvělý čas na čtení knih pro vás a partnera o péči o dítě.

Předporodní příprava a vyšetření?

Měla byste se začít uvažovat o předporodní přípravě a zapsat se společně s partnerem do kurzu. Pro vašeho partnera je příprava důležitá, pokud chce být u porodu vašeho miminka.

Přípravný kurz na porod je skvělým pomocníkem k porodu. Oběma vám bude vysvětlen průběh porodu a různé relaxační techniky. Pustí vám ukázky z porodů, aby i partner věděl, jak porod probíhá. To partnera připraví na druhou dobu porodní, kterou budete spolu procházet.

Vy budete mít během porodu oporu partnera u sebe a on se bude také podílet s vámi na porodu vašeho vytouženého miminka.

Návštěva poradny je 1krát za 3 týdny a při rizikovém těhotenství jednou za 2 týdny. Samozřejmě návštěvu v poradně určuje lékař individuálně podle stavu maminky.

V poradně se vám změří krevní tlak, vyšetřuje se moč, zaznamenává se váš přírůstek na hmotnosti a sledují se otoky dolních končetin. Lékař zkontroluje růst dělohy, sleduje děložní čípek a vývoj vašeho děťátka, jeho ozvy srdíčka. Zjišťuje intenzitu pohybů a tvrdnutí břicha.

Pokud jste ještě neabsolvovala OGTT (orálně glukózový toleranční test), tak je nejvyšší čas. Zjistí se tak, zda netrpíte gestační cukrovkou, která je u těhotných žen často bezpříznaková. Děti matek trpících gestační cukrovkou jsou ohroženy na zdraví a často se rodí s hmotností nad 4 kg.

Jak probíhá OGTT test?

OGTT testem do 28. týdne se vyšetřuje, zda je ženské tělo po zátěži glukózou schopno udržet normální hladinu glukózy v krvi. Odběr krve se provádí nalačno, poté vypijete naředěnou glukózu rozpuštěnou ve 250–300 ml vody nebo čaje v průběhu 10 minut.

Další odběr krve z prstu se provádí po 60 a po 120 minutách.

Během vyšetření nesmíte jíst. Krev se vezme do laboratoře a následně z výsledků se vyhodnotí i výsledek, zda trpíte těhotenskou cukrovkou.

Nebezpečnou v těhotenství je i preeklampsie. Ohrožuje nenarozené dítě i těhotnou ženu.

Projevy preeklampsie:

  • vysoký tlak krve
  • únava
  • bolest hlavy
  • nevolnost
  • křeče v břiše
  • zhoršení zraku
  • otoky

Jakmile zpozorujete rizikové příznaky, informujte o tom svého gynekologa.

Víte, co je to solidární těhotenství?

Často se u partnerů těhotných žen setkáváme i s takzvaným solidárním těhotenstvím. Muž jakoby přebírá část těhotenství na sebe. Pociťuje podobné příznaky jako jeho těhotná partnerka.

Může trpět nevolností, přibíráním na váze, otokem nohou a jinými různými příznaky jako jeho polovička.

Předčasně narozené děti

Děti narozené před 28. týdnem se označují jako extrémně nezralé. Po dovršení 28. týdne až do 31. týdne za velmi nezralé, takové děti představují asi 10 % z počtu předčasných porodů.

Díky vyspělým perinatologickým centrům mají předčasně narozené děti velkou šanci na přežití.

Čtěte více o ostatních týdnech těhotenství v souhrnném článku:
Těhotenství po týdnech: Jak probíhá těhotenství a vývoj plodu?

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.