10 důvodů, proč vás svědí pokožka hlavy. Zjistěte příčinu!

10 důvodů, proč vás svědí pokožka hlavy. Zjistěte příčinu!
Zdroj fotografie: Getty images

Svědění pokožky hlavy je jedním z nejnepříjemnějších pocitů. V těchto situacích je těžké myslet na něco jiného než na to, že se musíte neustále škrábat ve vlasech. V extrémních případech si lidé způsobují drobné ranky a strupy, které při hojení svědí ještě více. Tento problém však lze řešit a dosáhnout úlevy.

Prvním krokem je zjistit příčinu svědění pokožky hlavy. V závislosti na typu problému lze pokožku hlavy léčit jak zevně, tak vnitřně.

Podívejte se na těchto 10 důvodů, proč vás pokožka hlavy neustále svědí. Přinášíme také několik rad, jak se tohoto nervy drásajícího problému zbavit.

Co se děje s pokožkou hlavy, když vás svědí?

Pokožka hlavy reaguje na podněty různého druhu. Vnější podněty nejsou výjimkou. Příkladem jsou všechny stylingové přípravky, které používáte. Velmi záleží také na tom, jak si myjete vlasy a z čeho se skládá váš jídelníček.

Svědění je v podstatě příčinou toho, že se na pokožce vytvořilo více vrstev.

Tento problém mají často lidé s mastným typem pleti, kteří trpí seboroickou dermatitidou. Na druhou stranu citlivá a suchá pokožka je náchylnější ke kontaktní dermatitidě, ekzémům a alergickým reakcím na různé vnější činitele.

Pátráme po příčině...

Svědění pokožky hlavy může být příznakem několika kožních onemocnění. Kromě toho se však může jednat i o závažnější patologické procesy v organismu.

Snad každý se alespoň jednou v životě setkal se svěděním pokožky hlavy. Nejčastěji za ním stojí pouhé používání nevhodného šamponu, kondicionéru nebo nedostatečné vymývání vlasů.

Stejně jako pokožka celého těla může i pokožka hlavy trpět dehydratací. Dehydratovaná pokožka je suchá, napjatá a svědí. To platí zejména v zimě.

Pokud jste si kromě svědění všimli i bílých šupinek ve vlasech, může se jednat o přemnožení kvasinek nebo mykotickou infekci. Pokud se tento problém neléčí, vede k vypadávání vlasů, které je způsobeno oslabením vlasových folikulů.

Pokud se však pálení stalo pravidelným, svědění nemizí ani po změně hygienických návyků, je čas navštívit odborníka. Nejlepším řešením je navštívit dermatologa, pokud potíže přetrvávají. Právě dermatolog se zabývá zdravím nejen kůže, ale i jejích derivátů, tedy vlasů.

10 důvodů, proč svědí pokožka hlavy

1. Nevhodná kosmetika

Když se objeví svědění, měli byste se nejprve zamyslet nad kosmetikou, kterou používáte. Velmi často po změně šamponu svědění také ustoupí.

Některé šampony obsahují látky, které se hromadí na povrchu vlasů a pokožky. Vytvářejí neprostupný film. Ten brání průniku vody a vitamínů a také zabraňuje důkladnému odstranění povrchových nečistot, které dráždí pokožku.

V některých případech stačí šampon a další přípravky, jako jsou kondicionér a masky, jen důkladněji vymýt z vlasů.

2. Přirozené vysoušení

Současným trendem jsou zdravé a přirozené vlasy. Mnoho žen chce mít krásné dlouhé vlasy a ví, že vysoké teploty vlasům škodí. Z tohoto důvodu se ženy začínají vyhýbat fénování vlasů a dávají přednost přirozenému vysoušení.

Nechávají si vlasy zabalené ve vlhkém ručníku třeba i hodinu a po rozbalení nechají vlasy uschnout. Někdy ale mají i po několika hodinách pocit, že jsou jejich vlasy stále vlhké. Zejména u kořínků v oblasti hlavy, kam vzduch proniká nejhůře.

Takové vlhké prostředí však kvalitu vlasů vůbec nezlepšuje. Naopak, ve vlhkém prostředí se množí bakterie, plísně a kvasinky, které mohou kromě svědění způsobit i zvýšené padání a lámání vlasů.

Nejlepším způsobem, jak pečovat o zdraví vlasů a vlasové pokožky, je po umytí vlasy lehce vysušit ručníkem. Pokud potřebujete vlasy zabalit do ručníku, udělejte to jen na několik minut.

Poté je rychle vysušte. Při fénování používejte nástavec, který směřuje vzduch do tepelného paprsku. Nezapomínejte na tepelnou ochranu v podobě kvalitního přípravku. Ten však nanášejte pouze na délky a kořínky vlasů.

Po důkladném vysušení vlasů, a to i v nejhůře přístupných místech, můžete vlasy ještě vyfoukat studeným vzduchem. Ten vlasy ochladí, omezí jejich poškození a růst různých patogenů na pokožce hlavy.

3. Suchý šampon

Suchý šampon je v poslední době velmi dobrým pomocníkem pro zaneprázdněné ženy. Při nesprávném použití vám však může způsobit nepříjemnosti.

Suchý šampon by se měl ve vlasech ponechat maximálně několik hodin po aplikaci. Nejhorší je nechat si suchý šampon ve vlasech během noci nebo ho několikrát vrstvit.

Nesprávné použití suchého šamponu může podráždit pokožku. Ta reaguje tvorbou šupinek a svěděním. Vhodnější formou je suchý šampon v prášku. Lze ho na rozdíl od šamponu ve spreji důsledněji nanášet ke kořínkům vlasů a vynechat pokožku hlavy.

4. Seborea pokožky hlavy

Velmi častým důvodem svědění pokožky hlavy je problém zvaný seborea nebo seboroická dermatitida. Jedná se o kožní onemocnění spojené s nadměrnou aktivitou mazových žláz.

Zdravá pokožka obsahuje žlázy, které produkují malé množství kožního mazu. Vylučují jej na povrch kůže, kde se tento maz rozprostírá do tenkého filmu. Vytváří se lipidová bariéra, která má především ochrannou funkci.

Při různých endokrinologických (hormonálních) změnách, metabolických poruchách, oslabené imunitě a dalších patologických změnách začnou mazové žlázy produkovat nadměrné množství mazu.

Kromě tohoto patologického mechanismu dochází také k přemnožení a aktivitě kolonií relativně patogenní houby rodu Malassezia. Tyto houby absorbují velké množství kožního mazu. Přeměňují jej na mastné kyseliny, které vylučují na kůži.

Mastné kyseliny jsou pro kůži dráždivé a způsobují svědění nebo dokonce pálení kůže.

Příznaky seboroické dermatitidy vlasové pokožky:

 • Svědění a pálení kůže
 • Zánět a zarudnutí kůže
 • Suché lupy – vznikají při nadměrné činnosti mazových žláz a jejich následném ucpání. V kůži chybí mazové sekrety a ta se stává suchou a řídkou.
 • Mastné lupy – žlázy vylučují velké množství kožního mazu, který se rychle šíří do pokožky hlavy. Vlasy jsou mastné, zplihlé, lupy jsou velké a nažloutlé.
 • Oslabení vlasových folikulů
 • Vypadávání vlasů a zvýšená lámavost
 • Alopecie, tj. částečné plešatění

Při vytrvalém škrábání se na kůži tvoří otevřené rány, které se infikují. Vznikají bolestivé vředy a puchýře, které jsou vyplněny průhlednou tekutinou.

Léčba zahrnuje antimykotické a zklidňující masti. Seborea může být způsobena hormonálními nebo metabolickými poruchami. Proto je důležité tuto příčinu onemocnění diagnostikovat a léčit.

5. Pásový opar

Pokud vás úporné svědění přepadne náhle z úplného zdraví, může být příčinou infekční onemocnění zvané pásový opar. Jedná se o sekundární reinfekci způsobenou virem herpetu, konkrétně virem herpes zoster.

Při primoinfekci, tj. prvním kontaktu člověka s virem, se u pacienta vyvine známé onemocnění – plané neštovice. Převážná většina postižených dětí jsou batolata ve věku kolem 2 let. Infekce se obvykle vyskytuje ve skupinách, např. v mateřské škole.

Po zhojení puchýřků přechází virus do latentního stavu. Po reaktivaci se na kůži znovu objeví puchýřky a onemocnění se nazývá pásový opar nebo herpes zoster.

Reaktivaci viru mohou způsobit následující vnější faktory:

 • infekční onemocnění, např. nachlazení, chřipka atd.
 • nedostatek vitamínů
 • úrazy nebo operace
 • snížená imunita v důsledku HIV, chemoterapie, radioterapie, biologické léčby, imunomodulační léčby...

Pásový opar je charakterizován výskytem, lokalizací a uspořádáním puchýřků. Tzv. zosterová erupce jsou četné puchýře, odborně nazývané vezikuly, které jsou vyplněny nažloutlou, průhlednou nebo načervenalou tekutinou.

Puchýřky jsou uspořádány do "pásu". Tento charakteristický útvar je způsoben tím, že se puchýřky tvoří podél nervu. Kůže v okolí vyrážky je zanícená, svědí a je bolestivá.

Většina pacientů má vyrážku na trupu. Existují ale i formy onemocnění, kdy jsou puchýřky na kůži obličeje, kolem očí, v uchu nebo na pokožce hlavy.

Léčba spočívá v užívání antivirotik. Tento typ onemocnění není nakažlivý. Při nedostatečné léčbě může způsobit zjizvení, ulcerace a přetrvávající bolest, která neustupuje ani po zhojení puchýřků.

6. Lupénka na hlavě

Lupénka patří mezi zánětlivá onemocnění, která mohou postihnout i pokožku hlavy. Při tomto onemocnění dochází k přemnožení kožních buněk. Tento proces vytváří takzvané "psoriatické plaky". Plaky jsou někdy mylně považovány za obyčejnou vyrážku.

Přirozená imunologická reakce způsobuje zánět. Lymfocyty bojují proti "plakům". Uvolňují při tom zánětlivé cytokiny a chemokiny, a vzniká zánětlivá reakce. Zanícená kůže v okolí plaků je podrážděná a červená.

Tento proces způsobuje silné svědění kůže. Škrábáním nebo pouhým dotykem plaků dochází k jejich prasknutí. Poraněná kůže je náchylná k sekundární infekci bakteriemi z prostředí nebo přenosu ze špinavých rukou.

Lupénka se může vyskytovat pouze na hlavě, ale může postihnout i jiné části těla. Toto onemocnění bohužel nelze zcela vyléčit, ale jeho příznaky lze velmi dobře zmírnit.

Terapie příznaků lupénky zahrnuje:

 • hormonální léčba – vhodná u těžších forem lupénky s velmi silným svěděním
 • protizánětlivé masti – vhodné pro mírnější formy nebo první stádia onemocnění
 • imunomodulační léky – které snižují intenzitu zánětlivé reakce v kůži
 • vhodné dermatokosmetické přípravky
 • fyzioterapie

7. Vši

Pohroma všech dětí v kolektivech. Tento drobný parazit může způsobit velmi nepříjemné svědění vlasové pokožky. Odborně se onemocnění nazývá pedikulóza.

Vši žijí na vlasaté části hlavy. Přichytí se na kůži, sají a živí se krví. Do vlasů kladou svá vajíčka, kterým se říká hnidy.

Pedikulózou se můžete nakazit kdekoli. Nákaza je nejčastější na základních a mateřských školách. Dospělí se nejčastěji nakazí v lázních, saunách, bazénech, hotelech, letadlech a podobně.

Onemocnění je vysoce infekční a velmi rychle se šíří, zejména mezi dětmi. Jakmile se pedikulóza objeví u jednoho dítěte, je velmi důležité zahájit preventivní opatření u všech ostatních dětí a členů rodiny.

Příznaky pedikulózy:

 • přetrvávající svědění vlasové pokožky
 • jednotlivá kousnutí jsou na první pohled patrná mezi kořínky
 • viditelní parazité mezi vlasy
 • slepené vlasy s vajíčky
 • nespavost, nervozita a podrážděnost

Léčba pedikulózy:

 • speciální šampony a husté hřebeny k vyčesávání vší
 • praní, dezinfekce, výměna ložního prádla, oblečení, čepic, vlasových doplňků atd.
 • správné hygienické návyky

8. Svrab

Svrab způsobuje malý kulatý roztoč, který se nazývá zákožka svrabová. Samička tohoto roztoče se zavrtává do kůže, kde vytváří úzké tunely. Do kůže naklade 1 až 2 vajíčka.

Jedná se o infekční onemocnění. Přenáší se z člověka na člověka těsným a opakovaným kontaktem s nakaženou osobou, například při pohlavním styku. K nákaze může dojít také při používání stejného oblečení, ručníků nebo ložního prádla.

K propuknutí nemoci dochází po období bez příznaků trvajícím přibližně 1 až 3 týdny. Poté je prvním příznakem onemocnění nesnesitelné svědění, které je nejvýraznější v noci a v horku. Na kůži se objevují vyrážky a puchýře.

Charakteristickými místy postižení u dospělých jsou tenká kůže mezi prsty rukou, v podpaží, na zápěstí, v loketních jamkách, pod prsy, v tříslech, kolem pupku. U dětí se vyskytuje právě ve vlasaté části hlavy.

Léčba spočívá v aplikaci mastí a krémů obsahujících účinné látky, které zákožky hubí. Tyto přípravky se roztírají po celém těle. V místech, kam se mast nedostane, mohou zákožky přežívat.

9. Plísňová infekce

Mykóza je jedním z nejčastějších infekčních onemocnění kůže a tzv. kožních derivátů. Jedná se o vlasy, ochlupení a nehty. Mykózní onemocnění způsobují houby neboli mikromycety.

Tyto houby napadají kůži a vážou na sebe keratin. Keratin je hlavní stavební bílkovinou kůže. Nejčastěji jsou lidé postiženi houbami rodu Trichophyton a Microsporum. Trichophyton tonsurans je infekční houba, jejíž částice se přenášejí z člověka na člověka.

Microsporum audouinii zase přenášejí nakažení psi a kočky. Oba způsobují onemocnění zvané tinea capitis. Jedná se o dermatofytní infekci vlasového stvolu a folikulů. Typicky postihuje děti, které se nakazí sdílením hřebenů, kartáčů, klobouků a jiných předmětů.

Nejvíce náchylní jsou lidé s oslabenou imunitou. Příkladem jsou diabetici, pacienti s rakovinou po chemoterapii nebo radioterapii, pacienti léčení kortikosteroidy, po transplantaci orgánů atd.

Příznaky plísňového onemocnění kůže:

 • svědění a olupování kůže
 • výskyt kulatých ložisek s červeným prstencem, hnisem a bílými šupinami
 • vodnaté a červené strupy až strupy se zlatavým leskem
 • vypadávání vlasů, někdy v celých chomáčích
 • lámavé vlasy bez lesku
 • zduření lymfatických uzlin, obvykle za ušima

Onemocnění diagnostikuje dermatolog mikroskopickým vyšetřením kožních seškrabů z postiženého a zaníceného okraje kůže.

Léčba:

 • antimykotické masti a krémy
 • tabletová antimykotika jako systémová léčba mykózy, např. griseofulvin
 • kortikosteroidy, které tlumí zánětlivou reakci kůže
 • šampony obsahující pyrithion zinku nebo ketokonazol, které zabraňují šíření mykózy na zdravé části kůže
 • epilace chloupků v místě léze může pomoci k rychlejšímu hojení

10. Alergie

Častou příčinou svědění kůže je alergie. Může se jednat o alergickou reakci na složky šamponu nebo jiné vlasové kosmetiky. Někdy se může ve vlasové pokožce objevit také alergie na potraviny nebo léky.

Alergie může vzniknout také při používání známé kosmetiky, kterou používáte již léta. Přesný mechanismus těchto alergií není přesně znám, ale pravděpodobně se jedná o nahromadění několika toxinů.

Důležitým faktorem je také stav imunitního systému, hormonální změny a celkové vnitřní prostředí organismu.

Nejvíce alergizující jsou látky, jako je levandule, citrusy a esenciální oleje.

V černé barvě na vlasy se nachází složka zvaná para-fenylendiamin. Vyvolává nepříjemné alergické reakce, které mohou způsobit až vypadávání vlasů.

Alergie se nejčastěji projevuje vyrážkou. Jedná se o červené, vystouplé, drobné vyrážky, které se mohou spojit do velkých červených ploch připomínajících zeměpisné tvary.

Kopřivka vytrvale svědí. Je pro ni typické, že čím více se pacient škrábe, tím je svědění silnější.

Léčba spočívá v odstranění spouštěče alergie a aplikaci antihistaminik, v těžkých případech kortikosteroidů.

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.