Pórek a jeho účinky na zdraví. Víte, jak ho pěstovat?
Pórek se snadno pěstuje, ale o to účinněji působí na naše zdraví.
Vlastnosti
Existuje několik druhů pórku, které lze pěstovat. Známe letní, zimní a divoký. V každém případě se jedná o zeleninu podobnou cibuli, protože se vrství stejným způsobem a i chuťově je velmi podobná.
Chuť pórku je sladší a hlavně nezapáchá ani nepálí.
Pórek má válcovitý tvar, nemá tedy kulatou cibuli s čnělkami. Cibule a listy splývají. Mění se pouze barva, od kořene přechází do bílé a listy jsou již zelené. Zároveň listy vycházejí z vnější vrstvy cibule.
Zpracovává se téměř celý, lze použít až dvě třetiny.
Dorůstá velkých rozměrů, listy dosahují až do výšky jednoho metru nad zemí. Plody jsou zase podél jeho povrchu, stejně jako u cibule.
Jeho zdraví prospěšné účinky objevili již staří Římané a Řekové, kteří používali pórkové odvary například i při otravě alkoholem.
Tato zázračná zelenina pomáhá při dietách očistit organismus. Má dobrý vliv na trávení a na srdce a cévy.
Měl by se používat do salátů, omáček i do léčivých vývarů a polévek.
Pěstování pórku
Existuje rozdíl při pěstování letních a zimních odrůd.
Doporučuje se předpěstování. Předpěstovaný pórek by měl být velký asi jako tužka. Když je dostatečně velký, odřízněte větvičku a ořízněte kořeny. Poté je lze zasadit o něco hlouběji.
Letní pórek se od zimního liší také vzhledem. Je o poznání tenčí a delší. Vysazuje se v rozestupech 15 cm. Zimní pórek by měl být od sebe vzdálen 25 až 30 cm.
Doporučuje se vysévat letní pórek koncem března/začátkem dubna a zimní pórek v květnu/červnu. Letní pórek je také méně odolný vůči chladu, což lze předpokládat podle jeho názvu.
Pěstitelé doporučují pěstovat jej v půdě po bramborách nebo okurkách.
Pórek by měl být zasypán zeminou a záhon by měl být pokryt netkanou textilií. To je důležité jako ochrana proti škůdcům. Případně se můžeme škůdců zbavit a chránit pórek postřikem.
Na kvalitě pórku se projevuje také pravidelná zálivka, která je velmi nutná, zejména na začátku vegetačního období.
Díky pórku získává naše tělo
- vitamíny A, B, C, E a K
- draslík, fosfor, hořčík, mangan, vápník a železo
- kyselinu listovou – ale pouze v syrovém stavu
- karoteny, selen, vlákninu
Vnitřní použití
Pórek lze zpracovat téměř celý. Použijeme bílou, ale i zelenou část.
V kuchyni se samozřejmě nejlépe používá syrový i vařený.
Zejména v syrovém stavu má na náš organismus velmi blahodárný vliv. V tomto případě je vhodné očištěný a omytý pórek nakrájet například do zdravého chleba nebo přidat do lahodné pomazánky.
Díky svým vitamínům působí na imunitu a je užitečný při regulaci hladiny cukru v krvi.
V rámci imunity zlepšuje odolnost proti nachlazení, chřipce a infekcím.
Kombinace vitamínů a minerálů v pórku je také vhodná pro čištění střev od bakterií a kvasinek. Proto se konzumuje při nadýmání, zácpě a pomáhá i při střevních kolikách.
Kyselina listová v pórku má vliv na tvorbu krvinek a svalů a lepší hojení ran. Fosfor zase pomáhá zlepšovat mozkovou činnost.
Pórek je také vynikající dietní složkou, protože obsahuje minimum tuků a cukrů.
Skvěle zahání hlad a navozuje pocit sytosti.
Nejvhodnějším "partnerem" pórku, zejména při dietách, je celer. Společně tvoří silné duo, které podporuje trávení a čistí střeva.
Také v kombinaci s česnekem bojují proti cholesterolu. Pozor by si měli dát lidé s nízkým krevním tlakem, protože toto duo snižuje krevní tlak.
Pórek také není ve velkém množství vhodný pro lidi s poruchami ledvin a žlučníku. Obsahuje totiž řadu solí kyseliny šťavelové, které mohou tyto orgány zatěžovat.
Konzumace
Jak jsme se již zmínili, nejlépe se konzumuje syrový.
Používáme celý pórek. Zelená část pórku je však ostřejší, takže není pro každého.
Syrový jej lze použít i do pomazánek, jako náhradu cibule. Například ve vaječné pomazánce je vynikající. Pórek můžeme použít také do sýrových nebo rybích pomazánek.
Velmi oblíbeným receptem je pórková polévka. Lze ji připravit na několik způsobů. Známe ji ve variantách se zeleninovým vývarem nebo v krémové podobě.
Pórek je také skvělý pod maso nebo do rizota. Pro kuchyňské experimentátory existují také recepty na slané koláče.
V domácím léčitelství se používá také silný pórkový vývar bez použití koření. Scedíme ho horký a smícháme s medem. Takový léčivý sirup lze použít na pomoc při kašli a bolestech v krku.
Sběr a skladování
Sklizeň pórku by měla proběhnout před prvními mrazy. Může však trvat i několik měsíců. Nejedná se o zeleninu, kterou je třeba sklízet v určitou dobu.
Sklízíme ji tedy ze zahrady, kdy se nám zachce, zatímco zbytek vydrží v zemi.
Jakmile však pórek ze zahrady sklidíme, zkrátíme kořeny na maximální délku 2 cm. Rovněž jej ručně důkladně očistíme od hlíny a případných nečistot. Nikdy však ne vodou.
Ořežeme také listy, tj. zelenou část, kde již není připojena k cibuli. To znamená, že zastřihneme pouze samotné zelené listy.
Pórek skladujeme v chladném a dostatečně vlhkém sklepě. Vlhkost zajistí delší čerstvost.
Někteří zahradníci doporučují také skladování ve vápněném hrubém písku. V takovém případě pórek uložíme do písku ve svislé poloze, kdy je zelenina zahrabaná po celé délce stonku.